Czy osobowość nieprawidłowa to inaczej zaburzenia osobowości?

2 odpowiedzi
Czy osobowość nieprawidłowa to inaczej zaburzenia osobowości?
Dzień dobry,
sformułowanie "osobowość nieprawidłowa" jest skrótem myślowym odpowiadającym klinicznemu określeniu osobowości nieprawidłowo ukształtowanej lub osobowości zaburzonej. Można go używać zamiennie z terminem zaburzeń osobowości.

Tak, chociaż w dużym skrócie. Sformułowanie "osobowość nieprawidłowa" jest często stosowane na określenie "zaburzeń osobowości" w bardziej ogólny sposób. Oba terminy odnoszą się do trwałych i głębokich wzorców myślenia, emocji oraz zachowania, które znacząco odbiegają od normy i mogą w konsekwencji wpływać na funkcjonowanie jednostki oraz jej relacje z innymi ludźmi.

Natomiast termin "zaburzenie osobowości" jest bardziej precyzyjny i specyficzny, ponieważ odnosi się do określonej kategorii diagnozowanych zaburzeń psychologicznych, które są opisane w klasyfikacji chorób psychicznych, takiej jak Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) lub Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). W tych systemach klasyfikacyjnych znajdują się różne rodzaje zaburzeń osobowości, takie jak borderline, narcystyczne, unikające, schizoidalne itp.

Mianem "osobowości nieprawidłowej" można określić zachowania, które wydają się być nietypowe lub trudne w kontekście społecznym, ale niekoniecznie spełniają kryteria konkretnego zaburzenia osobowości. Jest to bardziej ogólny i niespecyficzny termin.