Czy odpowiednia dieta ma znaczenie w przypadku choroby Hashimoto?

5 odpowiedzi
Witam. Wczoraj po wizycie u endokrynologa dowiedziałam się, że choruję na Hashimoto. Czy w moim przypadku jest istotna zmiana diety, czy nie ma to jakiegokolwiek znaczenia. Pozdrawiam
W chorobie Haschimoto dochodzi do stopniowego upośledzenia czynności tarczycy, co może się wiązać z przyrostem masy ciała. Aby temu zapobiec, dobrze jest ograniczyć jedzenie pokarmów wysokokalorycznych, a gdy zauważymy przybywanie na wadze - zastosować dietę redukcyjną ( o zmniejszonej ilości kalorii ). Nie ma potrzeby stosowania tak modnej ostatnio diety bezglutenowej tylko z powodu choroby Haschimoto. Należy zadbać o większe spożycie kwasów omega 3, znajdujących się w rybach, które działają przeciwzapalnie.

Witam,.. Nie znam Pani wyników badań. Nie wiem jak bardzo odbiegają one od normy na tą chwilę. Jak najbardziej istotne jest zdrowe odżywianie w celu utrzymania prawidłowej masy ciała. Jeśli nie jest Pani pewna, czy odżywia się Pani zgodnie z zaleceniami przy Hashimoto zapraszam na konsultację.
Witam serdecznie, Zdecydowanie - odpowiednio dopasowana i zbilansowana dieta ma duże znaczenie w przypadku tego schorzenia. Zmiana sposobu odżywiania korzystnie wpływa na efekty leczenia oraz poprawia samopoczucie.
Pozdrawiam,
MBellwon
Zmiana diety jest podstawą w leczeniu Hashimoto. Bez eliminacji produktów objawy choroby mogą nie ustąpić.

Pozdrawiam
Monika P-S
Witam
Zajmuję się osobami z hashimoto. Pierwszorzędne znaczenie ma dieta. Choroba wpływa na spowolnienie metabolizmu i związana jest również z obniżoną odpornością organizmu.
Leczenie powinno przebiegać wraz z indywidualnie dopasowaną dietą. To warunek poprawy metabolizmu i wzmocnienia odporności za pomocą odpowiedniego odżywiania. Ogólny stan zdrowia często poprawia wykluczenie z jadłospisu zarówno cukrów prostych, jak i składników żywności, które nie są prawidłowo trawione i przyswajane, np. kazeiny czy glutenu. Ale jak z każdą dietą jest to sprawa indywidualna. Po pierwsze najpierw trzeba wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę bez eliminacji i sprawdzić samopoczucie. Kiedy nie ma poprawy wówczas warto próbować diet eliminacyjnych stosowanych w chorobach autoimmunologicznych. To natomiast polecam robić pod okiem dietetyka ponieważ dieta ta nie jest prostat do zbilansowania w składniki odżywcze takie jak chociażby wapń. Każda dieta jeśli nie będzie dobrana odpowiednio energetycznie nie będzie działać.
Pozdrawiam, dietetyk Kamila Dyndor