Czy niska waga może mieć wpływ na słabe samopoczucie?

6 odpowiedzi
Witam. Mam 23 lata. Mój wzrost to 166 cm, a waga waha się miedzy 48 a 52 kg. Często odczuwam bóle kręgosłupa i mięśni. Spałbym najchętniej całe dnie, szybko się męczę. Według lekarzy jestem kompletnie zdrowy. Czy moje problemy mogą wywodzić się ze zbyt niskiej wagi? Czy przytycie poprawiło by mój stan zdrowia? Chciałbym trochę jeszcze urosnąć dlatego pragnę wiedzieć, czy jest szansa na zmianę postury oraz wzrostu?
Witam, rzeczywiście jest Pan bardzo szczupłą osobą. jest duże prawdopodobieństwo, że Pana złe samopoczucie wynika z tego, że brakuje Panu składników odżywczych i witamin. Myślę, że dobre, racjonalne odżywianie pomoże Panu w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Waga jest nie zawsze wymiernym wykładnikiem, ponieważ istnieją osoby, które z natury są bardzo szczupłe. Jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Podniesienie wagi ciała, racjonalne odżywienie na pewno pomoże Panu w osiągnięciu lepszego stanu zdrowia i oczywiście doprowadzi do zmiany postury (wraz z dobrze dobranymi ćwiczeniami) jeśli nadejdzie moment dobrego samopoczucia to i na aktywność fizyczną pojawi się ochota. Pozdrawiam Anna Sędziak

Do udzielenia pełnej odpowiedzi na to pytanie potrzebowałabym pełnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Niemniej jednak zbyt niska masa ciała, a co za tym idzie zbyt niska zawartość tkanki tłuszczowej może wpływać na samopoczucie. Szansa na zmianę postury jak najbardziej jest, aczkolwiek przy Pana budowie ciała zapewne proces dietoterapii i budowania masy mięśniowej byłby nieco wydłużony w czasie. Nie możemy natomiast wpłynąć na wzrost.
Witam,

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie znam Pana obecnego stanu zdrowia oraz wyników badań. Objawy, które Pan przedstawia nie są jednoznaczne i mogą świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, dlatego bez dokładnego „przeglądu” organizmu nie można niczego stwierdzić. Co do samej masy ciała Pana BMI wskazuje na lekką niedowagę stąd też zwiększenie masy ciała byłoby wskazane, ale nie jestem w stanie po treści pytania stwierdzić czy pomoże to również na resztę Pana problemów.

Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Rzeczywiście jest Pan osobą szczupłą, lecz trudno powiedzieć bez wykonania profesjonalnej analizy składu ciała na medycznym analizatorze, co dzieje się w Pana organizmie. Jaka masa jest Pana mięśni, tkanki tłuszczowej oraz zawartość wody w organizmie. Po wykonaniu takiego badania można odpowiednio dostosować dietę dla Pana zapotrzebowania, która mogłaby pomóc zwiększyć masę mięśniową jeśli okazałoby się, że masy mięśniowej jest zbyt mało. Poza tym Pana złe samopoczucie może wynikać ze źle zbilansowanej diety, niedoborów witamin i składników mineralnych. Polecam również wykonanie badania krwi w kierunku chorób tarczycy.
Natomiast jeśli chodzi o pytanie o Pana wzrost, to jest to proces bardzo indywidualny. Tempo wzrostu zwalnia około 18 roku życia, z powodu zarośnięcia chrząstek nasadowych kości długich i właśnie wtedy zazwyczaj osiągamy wzrost końcowy.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Witam, myślę że wzrost już nie wiele się zmieni, natomiast przyrost masy ciała może spowodować poprawę samopoczucia. Dodatkowo możliwe, że w organizmie są jakieś niedobory witamin i składników mineralnych co także wpływa na wyżej wymienione objawy. Warto dobrze zbilansować dietę a wtedy powinien Pan poczuć się lepiej. Jeśli chciałby Pan skorzystać z konsultacji proszę o kontakt przez portal fb wpisując "ig-Med"
Witam Serdecznie!
Bóle kręgosłupa, bóle mięśni, ogólne osłabienie może wynikać z różnych przyczyn. Prawidłowy stan odżywienia organizmu (m.in. prawidłowa masa ciała) oczywiście może mieć na to wpływ. Zalecałbym również wzmocnienie mięśni, najlepiej pod kątek fizjoterapeuty. Proponuję Panu wizytę u mnie. Na wizytę proszę wziąć wszystkie dotychczasowe badania. Będziemy mogli określić cele oraz odpowiednio zaplanować Pańskie żywienie, doradzę również ws. ewentualnych konsultacji u specjalistów.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk