Czy naderwane(nie zerwane ) wiązadło ACL może się odbudować samo bez artroskopii czy zabiegu rekonstrukcji?

7 odpowiedzi
Jestem po RM kolana lewego i niepokojące wnioski to: uszkodzenie ACL ((możliwe zachowanie ciągłości wąskiego pasma włókien) oraz w obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, przy jej tylnej krawędzi, niewielka, pozioma szczelina pęknięcia. Czas od zajścia całego zdarzenia 3 miesiące. Noga nie boli, jest stabilna tylko przy obciążeniu i bardzo głębokim przysiadzie lekki ból miejscowy od wewnętrznej strony kolana. Czy jest szansa regeneracji tego typu urazu przez organizm i powrót do sportu gry w piłkę nożną.
Witam. Konieczne jest prawidłowe badanie lekarskie, fizykalne i zabieg artroskopii celem dokładnej oceny stanu miejscowego. Badanie RM jest tylko badaniem, osoba opisująca ogląda obrazy przetworzone przez komputer. Jest badaniem dokładnym ale dokładniejsze jest ludzkie oko. W przypadku chęci powrotu do uprawiania sportu, konieczny będzie zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Odnośnie ląkotki - także do dokładnej oceny w artroskopii i szycie uszkodzenia lub ewentualne usunięcie uszkodzonego fragmentu.
Pozdrawiam serdecznie.

Zerwane więzadło nie regeneruje się samodzielnie. Jeśli staw kolanowy jest stabilny to może obraz MRI nie był właściwie zinterpretowany. Na pewno warto rozważyć powrót do sportu.
Pozdrawiam
Plan leczenia i rokowanie można przedstawić tylko po wcześniejszym osobistym badaniu przez ortopedę. W tej chwili mogę jedynie powiedzieć, iż więzadło krzyżowe samo się nie regeneruje. Zapraszam na konsultację.
Witam jestem fizjoterapeuta na zadane pytanie powinien Panu odpowiedzieć lekarz ortopeda .Jednak z mojego doświadczenia pracy z pacjentami mogę powiedzieć ze jest szansa na zabliżnienie się więzadła ACl, ale w jakim ono jest stanie może stwierdzić tylko lekarz wykonujący artroskopię.Z opisu diagnostyki Pana kolana widać, że inne struktury kolana też są częściowo uszkodzone, dlatego myślę że artroskopia jest potrzebna a później dobra rehabilitacja.Proszę nie odkładać decyzji w czasie i znaleźć dobrego lekarza ortopedii.
Dzień dobry!

Nie ma się czym przejmować. Jak pokazuja najnowsze doniesienia naukowe ACL jako struktura powięziowa jest w stanie się samodzielnie zregenerowac!

Z Wyrazami Szacunku

Łukasz Radziszewski
Witam. Zdarza się, że osoby z naderwanym więzadłem krzyżowym uprawiają sport. Zerwane więzadło samoistnie się nie regeneruje. Kolano stabilizowane jest przez pozostałe więzadła i mięśnie.
Witam. Uszkodzone więzadło ACL niestety się nie regeneruje. Włókna, które uległy uszkodzeniu będą dalej uszkodzone. Jeżeli w tym momencie jest noga stabilna to bardzo dobrze, ale niestety nie ma gwarancji ,że za jakiś czas będzie ona dalej stabilna.
Ból który Pan odczuwa najprawdopodobniej pochodzi z uszkodzonej łąkotki.
Jeżeli chodzi o regenerację , to jest ona tylko możliwa poprzez odpowiednie zabiegi, jednak nie naprawią one uszkodzonego więzadła oraz łąkotki . Odpowiednie leczenie zachowawcze często pozwala wrócić do sportu i w nim funkcjonować, jednak w dalszej perspektywie często kończy się to leczeniem operacyjnym.
Z mojej strony na tą chwilę mogę polecić Panu udać się do specjalisty, który dobrze poprowadzi rehabilitację. Jeżeli nie przyniesie ona oczekiwanych efektów wtedy proszę myśleć o zabiegu operacyjnym.
pozdrawiam