Czy można wyleczyć seplenienie międzyzębowe u dorosłego?

12 odpowiedzi
Mam 22 lata i stwierdzoną dwa lata temu wadę wymowy polegającą na seplenieniu międzyzębowym. Niestety ćwiczenia jakie otrzymałam wówczas do wykonywania nic nie pomogły, stąd moje pytanie czy jest szansa wyleczenia w tym wieku tegoż schorzenia? Dodam, że polecono mi skontaktować się z ortodontą ze względu na krzywy zgryz, który podobno mógł mieć wpływ na moją wadę wymowy, tak też uczyniłam i noszę aparat od roku, niestety mam wrażenie, że moja wymowa stała się jeszcze bardziej zaburzona. Chciałam także zapytać czy może mieć to związek z trzecim migdałem i faktem, że moim problem jest spanie z otwartymi ustami.Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i udzielenie mi odpowiedzi na pytanie i opinie czy jest nadzieja na wyleczenie mojej wady.
Wadę wymowy można wyćwiczyć w każdym wieku, jednak im osoba strasza tym dłuższy czas potrzebny na osiągnięcie sukcesu, ponieważ pewne nawyki artykulacyjne są już utrwalone. W podjęciu decyzji o wznowieniu terapii, niewątpliwie pomogłaby nam diagnoza, podczas której mogłabym ocenic obecny stan i zaplanować dalsze działania. Zapraszam do kontaktu telefonicznego.

Szanowna Pani, nigdy nie jest tak, że wada wymowy w przypadku osoby dorosłej jest nieuleczalna. Być może ćwiczenia, które Pani wykonywała nie pomogły, ponieważ były źle realizowane lub niedokładnie tak jak powinny być. Logopeda powinien kontrolować czy dobrze wykonuje Pani zadania i prawidłowo realizuje głoskę. W przypadku zmienionych warunków anatomicznych (np. wada zgryzu) prawidłowa realizacja może być dużo trudniejsza- ale na pewno nie jest niemożliwa. Pozdrawiam Maria Kmiecik
Niestety, zajmuję się psychiką a nie wadami wymowy.
Żaden logopeda nie da gwarancji na jak to pani pisze "wyleczenie" . Należy podjąć terapie i tu duży wpływ ma wada zgryzu, trzeci migdał oraz spanie z otwartą buzia. Spodziewam się ze i otwarta buzia jest nawet wtedy kiedy np. pani siedzi skupiona- "zawieszona" przed telewizorem. Pozdrawiam
witam, seplenienie można zlikwidować chodzi o codzienną pracę , ciężko jest od razu je zlikwidować jeśli minęło dużo lat, wada wymowy nie pojawiła się od roku tylko utrwalała się przez lata ,stąd brak natychmiastowej poprawy. Jeśli ortodonta stwierdził wadę zgryzu to jest to kolejna ,,przeszkoda". Mam pytanie o jaką wadę zgryzu chodzi ?
Szanowna Pani, oczywiście, że jest szansa na wyleczenie. Po pierwsze, bardzo dobrze, że zajęła się Pani zgryzem, ponieważ prawdopodobnie właśnie likwiduje Pani podstawowy powód seplenienia. Przerośnięty trzeci migdał i spanie z otwartymi ustami mogą również mieć wpływ na utrwalanie się nieprawidłowego ułożenia artykulatorów, jednak myślę, że przede wszystkim winny jest zgryz. Aparat z reguły pogarsza wymowę nawet u osób, które przed jego założeniem nie sepleniły, dlatego proszę się tym nie martwić. Proponuję wybranie dobrego gabinetu i rozpoczęcie terapii logopedycznej (wykonywane w domu ćwiczenia nie zastąpią niestety nadzoru profesjonalisty), jednak dopiero PO ZDJĘCIU APARATU. Gdyby Pani rozpoczęła ją z aparatem, mogłoby się okazać, że po jego zdjęciu trzeba by rozpocząć terapię od początku. Życzę powodzenia i, jakby co, zapraszam w przyszłości do gabinetu:)
Dzień dobry. Szanowana Pani. Jest duża szansa na wyleczenie seplenienia międzyzębowego. 1. Poza łożeniu aparatu i korekcie zgryzu pogarsza się wymowa dlatego trzeba cwiczyc u logopedy z aparatem, żeby dostosowac mowe do nowego ułożenia zgryzu. 2. Po zdjęciu aparatu chodzi sie korektę wady mowy gdyz jest ine ułożenie języka. 3. Tzreci migdał ma wpływ na otwarte usta gdyż przytykania krtań i oddycha się ustami aby złapac oddech. Są tez częste choroby: krtani, anginy, zapalenia, katar i źle się mówi. Ponadto seplenienie międzyzę bowe jest wyleczalne. Trzeba dostosowac odpowiednie cwiczenia do wieku osoby i odpowiednie ułożenia aparatu mowy. Pozdrawiam i życze wspaniałych świat i szybkiego powrotu do zdrowia.
Bardzo ciężko jest stwierdzić po samym opisie, co może być przyczyną Pani wady wymowy. Wpływ na naszą artykulację może mieć bardzo wiele czynników. Musiałabym zobaczyć na zdjęciu bądź w rzeczywistości Pani warunki zgryzowe. Czasem zdarza się, że po założeniu aparatu osoba ma wrażenie, że mówi gorzej. W końcu zmieniają się zgryz i ustawienie zębów.
W wieku 22 lat taką wadę, jak seplenienie międzyzębowe da się całkowicie wyleczyć o ile budowa aparatu artykulacyjnego na to pozwala. Jednak wymaga to wiele regularnej pracy i dobrze poprowadzonej terapii.
Witam, jak najbardziej może Pani nauczyć się mówić poprawnie. Nawykowe oddychanie przez usta przyczynia się do wypychania języka między zęby. Zapraszam na konsultację, będziemy mogli szczegółowo określić problem oraz ustalić plan terapii logopedycznej.
Dzień dobry Pani! Generalnie seplenienie międzyzębowe nie jest szczególnie trudne do zlikwidowania. Powiedziałbym, że bardziej istotny wpływ na występowanie tego rodzaju wady ma napięcie mięśniowe języka, pionizacja itp. Bez obejrzenia Pani aparatu artykulacyjnego niestety nie można nic więcej powiedzieć. Generalnie 22 lata to nie za późno na terapię mowy. Pozdrawiam!
Witam serdecznie. Oczywiście jest szansa. Z tego co Pani opisuje nawarstwiło się wiele problemów w obrębie twarzo-czaszki, z którymi się Pani boryka. Rozumiem niepewność i to , że w tym wieku mogą z tego względu mieć również miejsce kłopoty rówieśnicze. NALEŻY rozpocząć od wnikliwej diagnostyki, zbadania aparatu artykulacyjnego-podejrzewam apraksję oraz obniżone napięcie mięśniowe. Jeśli poprzedni specjalista nie ustawił prawidłowo narządów artykulacyjnych, nie wywołał głosek i ich potem nie utrwalił to nie było możliwości, aby poprawnie Pani wymawiała. Proszę się niezrażać. Jest to do "naprawy"". Mam kilkunastu pacjentów w tym wieku, którzy bardzo dobrze rokują w terapii. Zapraszam, więc na diagnozę i terapię. Pozdrawiam
Witam, oczywiście obecnie jest wiele skutecznych sposobów leczenia seplenienia międzyzębowego. Metody motoryczne pozwalają skutecznie pracować z mięśniem języka.W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego warto dokonać diagnozy wszystkich funkcji orofacjalnych w tym ocena ruchomości języka z często w tym wypadku też występującym w różnym nasileniu wędzidełku języka wady zwanej ankyloglossia. Na pełną ocenę zapraszam do gabinetu.