Czy mogę liczyć na badanie zgodne z opisem ?

1 odpowiedzi
Pani Doktor, czy właściwie trafiłem zapisując się na badanie z poniższym ?

Rozpoznanie kliniczne/ cel badania - Rak Stercza badanie kontrolne.
Rodzaj badania ; USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej(K8)
Witam Pana.
Wybór odpowiedniej metody diagnostycznej zależy od rozpoznania wstępnego i celu badania.
Osoba kierująca powinna wskazać odpowiednią metodę diagnostyczną.

W przypadku klinicznego podejrzenia raka prostaty wykonuje się USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego (TRUS) które pozwala na dokładniejszą ocenę struktury gruczołu i wykonanie biopsji, czyli pobranie tkanki do badania histopatologicznego. Takie badania wykonują głównie urolodzy.

Jeśli natomiast lekarz prowadzący zlecił kontrolne USG j. brzusznej (takie badania oczywiście wykonuję), celem badania jest ocena pozostałych narządów jamy brzusznej oraz obecności powiększonych węzłów chłonnych. Ocena gruczołu krokowego w tym przypadku ogranicza się do pomiaru jego wielkości i ewentualnie (o ile pęcherz moczowy jest prawidłowo wypełniony) oceny pęcherza moczowego przed i po mikcji. Bardzo proszę pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do badania USG j. brzusznej.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Rowińska- Berman