Czy lekarz optometrysta może wystawić zwolnienie z lekcji wf? Nie chodzę do okulisty od kilku lat, p

3 odpowiedzi
Czy lekarz optometrysta może wystawić zwolnienie z lekcji wf? Nie chodzę do okulisty od kilku lat, ponieważ w mojej okolicy nie mogłam trafić na kogoś kto potrafiłby dobrze zbadać mi wzrok.
Mam dosyć poważna wadę -6.5
Bez okularów ciężko jest mi cokolwiek zrobić. Soczewek niestety nie mogę nosić.
Optometrysta może wystawić zaświadczenie o wysokości wady wzroku i o utrudnieniach w ćwiczeniach bez korekcji okularowej. Nie decyduje o uczestnictwie w lekcjach wf z uwagi na stan zdrowia. Można się dowiedzieć w szkole, czy takie zaświadczenie będzie honorowane i czy wystarczy - na podstawie takiego zaświadczenia nauczyciel najczęściej zwalnia z niektórych, bardziej uporczywych ćwiczeń.
Można również wejść we współpracę optometrysta i lekarz rodzinny - wtedy na podstawie zaświadczenia optometrysty lekarz rodzinny może rozważyć zwolnienie z wf-u. Przy wysokiej krótkowzroczności proszę wykonywać u okulisty badanie dna oka, jest to bardzo ważne z uwagi na statystycznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia odwarstwienia siatkówki w oku krótkowzrocznym. Przy kłopotach w stałym noszeniu soczewek kontaktowych, można rozważyć dobranie soczewek kontaktowych jednodniowych wyłącznie do ćwiczeń na wfie. Proszę pamiętać, że ruch to zdrowie. :)

Optometrysta nie jest lekarzem lecz specjalistą zajmującym się badaniem oka jako układu optycznego. Może więc precyzyjnie zbadać wadę refrakcji oraz wypisać zaświadczenie o jej wielkości oraz związanych z nią zaleceniach. Podstawą do wystawienia lekarskiego zwolnienia z wf nie jest sama duża wada wzroku ucznia lecz stan siatkówki oka. Niestety znaczące wady wzroku niosą ryzyko pojawienia się odwarstwień siatkówki oka wskutek wysiłku fizycznego. Proszę więc nie rezygnować z wizyt okulistycznych i wykonywać regularnie badanie dna oka. Jako optometrysta mogę służyć pomocą w skontrolowaniu stanu zdrowia przedniego odcinka oka i zweryfikowaniu przeciwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. W razie braku p.wskazań mogę dopasować oraz nauczyć używać jednodniowych soczewek kontaktowych, które stosowane wyłącznie na zajęciach wf nie niosą ryzyka powikłań zdrowotnych.
Zgadzam się z moimi przedmówcami. Nie należy rezygnować z wizyt u okulisty. Jeżeli dotychczasowy zawodził należy poszukać kogoś innego. Okulista jest bardzo ważny po to żeby zbadać dno oka i sprawdzić stan siatkówki przy wysokiej krótkowzroczności. Optometrysta dobierze najlepszą z możliwych korekcji, ale okulista skontroluje stan zdrowotny oka. A to przy wysokich krótkowzrocznościach jest niezbędne. Zachęcam do tego żeby nie rezygnować z ruchu. Wystarczą specjalne okulary korekcyjne przeznaczone do sportu. One rozwiązują problemy na w-fie. Zachęcam do ruchu i dbania o oczy. Pozdrawiam serdecznie.