Czy jad od ukąszenia owada może być niebezpieczny dla dziecka w łonie matki. Czy takie toksyny mogą

4 odpowiedzi
Czy jad od ukąszenia owada może być niebezpieczny dla dziecka w łonie matki. Czy takie toksyny mogą przedostać się do dziecka? Czy sama reakcja organizmu matki na ukąszenie może być niebezpieczna dla dziecka? Dodam że ugryzła mnie najprawdopodobniej meszka i powstało duże zaczerwienienie w miejscu urządlenia, jestem w 36 tygodniu ciąży. Zaczerwienienie na 8 cm średnicy, swędzi i jest gorące, innych reakcji uczuleniowych nie zauważyłam
Ukąszenia meszki mogą spowodować miejscowy odczyn zapalny i wysoką temperaturę, wtedy koniecznie należy skonsultować się z lekarzem

Sam”jad” nie przenika przez łożysko, natomiast reakcja alergiczna matki może być niebezpieczna dla płodu. Wtedy niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem.
Jesli owadem jest komar zakazony malarią lub meszka zakazona borelioza lub kleszcz zakazony leiszmaniozą czy wirusem kleszczowego zapalenia mozgu, czy pluskwa zakazona durem brzusznym to oczywiście jest to zagrozenie zdrowia a czasem zycia mamy i dziecka ale jesli to pszczola/osa czy polski komar czy pajak to zagrozeniem jest w zasadzie tylko silna reakcja alergiczna (anafilaksja) .

Tak czy owak szybciutko do lekarza.
Ukąszenie z odczynem miejscowym w w/w postaci nie stanowi zagrożenia dla płodu .Stosować tylko preparaty zewnętrzne bezpieczne dla kobiet w ciąż.pozdrawiam