Czy istnieje możliwość równoczesnego zabiegu przepukliny obustronnej.

22 odpowiedzi
Witam Państwa !
Proszę uprzejmie o informację w zakresie możliwości równoczesnego zabiegu usunięcia przepukliny pachwinowej obustronnej metodą otwartą. Przepukliny są odprowadzalne, niewielkie i nie powodują dolegliwości bólowych.Jaka metoda byłaby najskuteczniejsza w zakresie braku nawrotu i nie występowania dolegliwości bólowych, zarówno w okresie około operacyjnym jak i później -przewlekłych.Czy istnieje duże ryzyko dolegliwości bólowych przewlekłych ? Mieszkam sam i nie mam możliwości pomocy po zabiegu.Obawiam się też narkozy a tym samym zabiegu laparoskopowego. Czy mogę przesunąć termin zabiegu o kilka, kilkanaście miesięcy z uwagi na moją sytuację rodzinną i charakter pracy ? Serdecznie dziękuję Państwu za pomoc.
Najlepszą metodą jest w tym przypadku operacja laparoskopowa. Z tych samych niewielkich cięć (jedno w pępku, dwa 5 mm z obu stron pępka) wykonuje się zaopatrzenie z siatką jednej przepukliny a następnie - bez dodatkowych cięć - drugiej przepukliny.
Oczywiście możliwe jest wykonanie operacji metodą klasyczną z cięcia w jednej a następnie drugiej pachwinie. Występowanie bólu po operacji zależy głównie od staranności samego chirurga i jego postępowaniu z nerwami w polu operacyjnym. Najmniej uraźne jest używanie lekkiej siatki z niewielka ilością materiału syntetycznego oraz mocowanie jej bez penetracji tkanek - np. klejem. Ryzyko bólu przewlekłego dotyczy ok. 3% operowanych

Dzień dobry, w przypadku niewielkich przepuklin operacja Liechtensteina jest metoda z wyboru. Daje szybki powrót do normalnej aktywności z minimalnym ryzykiem nawrotu. U obciążonych chorych mozna ja wykonać w znieczuleniu miejscowym. Z reguły okres kilku- kilkunastu miesięcy nie robi różnicy. Należy zwracać uwagę na ostre objawy brzuszne (silne bóle, wymioty, twardy, bolesny guz w pachwinie) - świadczą one o uwięźnięciu przepukliny i wymagaja operacji w trybie pilnym
Dzień dobry.
Proszę pytania kierować do chirurga, który zajmuje się przepuklinami.
Zajmuję się już tylko chirurgią plastyczną szeroko pojętą od wad wrodzonych, przez zniekształcenia pourazowe, rekonstrukcje pooparzeniowe i po operacjach onkologicznych, po odjęciu piersi oraz chirurgią estetyczną.
Z pozdrowieniami GK
Plastyka przepukliny pachwinowej obustronnej podczas jednego zabiegu stosowana jest w chirurgii od lat. Rodzaj metody, dobór optymalnego czasu operacji określa lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu chorego i uzgodnieniu z pacjentem wszystkich szczegółów dotyczących leczenia.
Najlepszą metodą operacji przepukliny pachwinowej jest wszycie specjalnej siatki polipropylenowej. Operację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu przewodowym od pasa w dół. Dolegliwości związane z przebiegiem pooperacyjnym nie są duże i dość szybko wraca się do pełnej sprawności. Z opisu wynika, że nie ma przeciwskazań aby przesunąć termin operacji o kilka miesięcy. Pozdrawiam Janusz Kmiecik
Witam,
rekomendowałbym dla Pana zabieg metodą otwartą Lichtensteina. Zabieg można wykonać z jednej strony. Nie operuje się metodami otwartymi na obie strony równocześnie. Zabieg Lichtensteina wykonujemy w trybie ambulatoryjnym. Pacjent 3 godziny po zabiegu idzie do domu. Jest to zabieg małoinwazyjny.
Można zoperować równocześnie obie strony metodą laparoskopową. Ale wymaga to leżenia w szpitalu i znieczulenia ogólnego.
Pozdrawiam M.Garbień
wszystko o czym Pan pisze jest możliwe. Musi Pan tylko znaleźć szpital , w którym taki zabieg będzie wykonany.
Ryzyko przewlekłych zespołów bólowych po operacji przepukliny istnienie, ale nie jest ono duże. Przy obustronnej przepuklinie polecana jest operacja laparoskopowa. Alternatywą może być wykonanie dwóch operacji sposobem Lichtensteina w dwóch różnych terminach. Jeśli przepuklina nie daje objawów i nie jest uwięźnięta to w większości przypadków spokojnie można ją leczyć w trybie planowym, jednakże trzeba pamiętać, że uwięźnięcia przepukliny się nie przewidzi. Zdecydowanie należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Polecam udanie się na konsultację chirurgiczną. Pozdrawiam!
Szanowny Panie, na te wszystkie pytania, może odpowiedzieć Panu tylko chirurg, który Pana badał i rozpoznał przepukliny. Ktokolwiek inny może Panu opowiadać teoretyczne wizje, których czasami nie da się wdrożyć w konkretnym przypadku. Zapraszam Pana serdecznie na badanie w celu udzielenia Panu szczegółowych informacji o Pana sposobie leczenia. Pozdrawiam
Witam.
Zabieg leczenia chirurgicznego przepukliny pachwinowej wykonujemy tylko metodą otwarta z użyciem siatki. Podczas operacji wykonujemy naprawę tylko jednej przepukliny. Ryzyko utrzymywania się pooperacyjnych dolegliwości bólowych - przewlekłych istnieje, ale jest niewielkie- kila procent.
Termin jest do ustalenia
Metodą klasyczną nie operujemy obustronnie przepuklin pachwinowych. Możliwe jest wykonanie tej operacji po obu stronach metodą laparoskopową. Występowanie przewlekłych dolegliwości po operacji klasycznej jest częstsze niż po laparoskopii. Nawroty są na podobnym poziomie. Operacja nie jest pilna jeśli przepukliny nie dokuczają i są łatwo odprowadzalne. Po obydwu metodach pacjent nie wymaga opieki w domu.
Owszem istnieje możliwość operacji obustronnej przepukliny w znieczuleniu lędźwiowym..
Operacje z użyciem siatek przepuklinowych powodują szybki powrót do sprawności przed operacją.Na pewno bardzo ważną sprawą jest kwestia pielęgnacji ran pooperacyjnych aby nie doszło do przypadkowej infekcji ran.Tutaj potrzebna będzie na około 10 dni pielęgniarka, którz będzie zmieniać opatrunki.
Życzę powodzenia.
Zwykle nie operuje się obu stron jednocześnie. Oczywiście jest to możliwe. Najlepsze efekty daje operacja z wszczepem-siatką. Do kwalifikacji jest potrzebne badanie chirurgiczne. Chirurg wyjaśni wszystkie pytania związane z operacją i przebiegiem pooperacyjnym.
Technicznie tak, jednak po takim zabiegu pacjent się nieco trudniej ambuluje i rekonwalescencja może być przedłużona.
Namawiam na operację laparoskopową, którą można wykonać jednoczasowo, daje mniej nawrotów, mniej dolegliwości bólowych, szybszy powrót do pełnej aktywności. Operację wykonuje się w trybie planowym, ale trzeba się liczyć z wystąpieniem powikłania jakim jest uwięźnięcie, które jest niebezpieczne i trzeba je operować w trybie "ostrodyżurowym".
Jeśli chodzi o operację "na otwarto", to można ją wykonać jednoczasowo, ale decyzję podejmuje się indywidualnie, po zbadaniu chorego.
Witam,
W Szpitalu w którym pracuję nie wykonuję się takich zabiegów równoczasowo, niemniej jednak są takie Szpitale w Krakowie, które to robią. Zabieg równoczasowy jest obarczony większym ryzykiem powikłań. Według mnie bezpieczniej dla pacjenta byłoby rodzielić leczenie na dwa zabiegi sposobem Lichtensteina ( z wszyciem siatki) przy znieczuleniu podpajęczynówkowym. Wtedy jest mniej nawrotów, najmniejsze ryzyko powikłań i osoba samotna łatwiej dałaby sobie radę. W sytuacji gdy przepuklina nie sprawia dolegliwości zabieg może być odroczony. Pozdrawiam.
Jest mozliwość jednoczesnego zoperowania przepuklin obustronnie za pomocą wszczepienia siatki. Jest to nmetoda małoinwazyjna przeprowadzana wnaszych osrodkach w znieczuleniu miejscowym połączonym ze znieczuleniem dozylnym po zabiegu po kilku godzinach pacjent udaje sie do domu. Zabieg Przebieg pozabiegowy z reguły łagodny

dr Tomasz Kłos
Szanowny Panie,
sugeruję jednoczasową plastykę laparoskopową. Ostateczną decyzję podejmuje jednak chirurg, który będzie Pana operował.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
schorzenie wymaga konsultacji ortopedy a nie chirurga
Lepiej i bezpieczniej robić pojedynczo.
Dzień dobry! Witam!
Optymalnie dla chorego z przepukliną pachwinową obustronną jest przeprowadzenie zabiegu dla każdej strony oddzielnie w odstępach czasowych wynoszących od 1 do 3 miesięcy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko nawrotu wczesnego przepukliny, zapewniamy odpowiednie warunki dla gojenia rany operacyjnej.
Zabieg metodą otwartą, z wszczepieniem siatki wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. Okres hospitalizacji wynosi około kilku dni, w zależności od rozmiarów przepukliny, stanu chorego, procesu gojenia po operacji. Z reguły szwy skórne wymagają usunięcia w dobie ósmej zabiegu. Metody operacyjne z wykorzystaniem siatki (najczęściej polipropylenowej) zmniejszają ryzyko nawrotu, niemniej jednak mogą występować przewlekłe dolegliwości bólowe bezpośrednio po zabiegu jak i okresie późniejszym. Wynika to z reakcji organizmu na materiał syntetyczny jakim jest siatka przepuklinowa.
W przypadkach gdy nie występują objawy uwięźnięcia przepukliny pachwinowej zabieg operacyjny można przeprowadzić w trybie planowym po odpowiednim przygotowaniu pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie
Bartosz Cybułka
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na Pana pytania można odpowiedzieć po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu Pana. Przed decyzją o operacji sugeruję przedyskutować wszelkie wątpliwości z chirurgiem, który będzie Pana operował. Pozdrawiam.