Czy gula w gardle to objaw nerwicy? Wszystkie choroby laryngologiczne i tarczycy są wykluczone.. Dostałam antybiotyk ale on nic nie dał.. Mam taki problem od tygodnia.. Kilka razy chodziłam na wizytę psychologa ( śmierć ojca w wieku 3 lat)
 Marta Śmieszek
Marta Śmieszek
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Witam,
Pani objaw jak najbardziej może być związany z tłem emocjonalnym lub psychicznym. Z pewnością warto udać się do lekarza psychiatry, by zweryfikować diagnozę.
Jeśli chodzi o tło emocjonalne zapraszam na konsultację psychologiczną,
Pozdrawiam
Marta Śmieszek

mgr Irena Mielnik-Madej
mgr Irena Mielnik-Madej
Psycholog, Terapeuta
Kraków
Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowany przez Panią symptom, może wskazywać na objaw pochodzenia nerwicowego.
Celowa byłaby osobista kontrolna konsultacja specjalistyczna, w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, bez skierowania lub prywatnie.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype lub telefonicznego, lub do zapraszam do Gabinetu.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę!

lek. Jadwiga Wyląg
lek. Jadwiga Wyląg
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Tarnowskie Góry
Dolegliwości cielesne nie mające podłoża medycznego to najczęściej objawy psychosomatyczne których przyczyną są trudności emocjonalne - kontakt ze specjalistą psychologiem czy psychoterapeutą na pewno okaże się pomocny.

mgr Anna Majchrzak-Kordylewska
mgr Anna Majchrzak-Kordylewska
Psycholog, Psychoterapeuta
Kraków
Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami, że taki objaw jest częsty w nerwicy. Jednak kilkukrotne wizyty u psychologa raczej nie rozwiążą problemu - planując psychoterapię trzeba mieć na uwadze, że skuteczność jest ściśle związana z systematycznością i wymaga czasu. Weryfikując ewentualne somatyczne przyczyny "guli" w gardle, warto zbadać jeszcze stan kręgosłupa szyjnego. Łączę pozdrowienia

mgr Edyta Olczak-Kaczoń
mgr Edyta Olczak-Kaczoń
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Witam. Gula w gardle może mieć podłoże psychologiczne, ale również podłoże innego rodzaju. Proszę skonsultować się z alergologiem, bo mogą to być objawy nietoleracji na jedzenie lub coś w otoczeniu. Jeśli w Pani życiu dzieje się coś, co Panią martwi, zasmuca, powoduje lęk, cierpienie lub inny dyskomfort to nie ma co zwlekać i udać się na konsultacje psychoterapeutyczne. Pozdrawiam

dr Monika Gmurek
dr Monika Gmurek
Seksuolog, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,

objaw ten jest typowym elementem odczuć somatycznych o podłożu pschogennym. Wspomina Pani o śmierci taty, gdy miala Pani 3 lata. Co teraz się wydarzyło, że odczuwa Pani gule w gardle? Warto porozmawiać z lekzrame rodzinnym, by ewentualnie zlecił dodatkowe badania i udać się na konsultację do terapeuty EMDR, ukierunkowanym na wsparcie osób z tego typu przeżyciami. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie tamtych zdarzeń, może pozwolić Pani odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.