Czy gula w gardle to objaw nerwicy? Wszystkie choroby laryngologiczne i tarczycy są wykluczone.. Dos

6 odpowiedzi
Czy gula w gardle to objaw nerwicy? Wszystkie choroby laryngologiczne i tarczycy są wykluczone.. Dostałam antybiotyk ale on nic nie dał.. Mam taki problem od tygodnia.. Kilka razy chodziłam na wizytę psychologa ( śmierć ojca w wieku 3 lat)
Witam,
Pani objaw jak najbardziej może być związany z tłem emocjonalnym lub psychicznym. Z pewnością warto udać się do lekarza psychiatry, by zweryfikować diagnozę.
Jeśli chodzi o tło emocjonalne zapraszam na konsultację psychologiczną,
Pozdrawiam
Marta Śmieszek

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Zaprezentowany przez Panią symptom, może wskazywać na objaw pochodzenia nerwicowego.
Celowa byłaby osobista kontrolna konsultacja specjalistyczna, w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu, bez skierowania lub prywatnie.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype lub telefonicznego, lub do zapraszam do Gabinetu.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Pani życzę!
Dolegliwości cielesne nie mające podłoża medycznego to najczęściej objawy psychosomatyczne których przyczyną są trudności emocjonalne - kontakt ze specjalistą psychologiem czy psychoterapeutą na pewno okaże się pomocny.
Jak najbardziej zgadzam się z przedmówcami, że taki objaw jest częsty w nerwicy. Jednak kilkukrotne wizyty u psychologa raczej nie rozwiążą problemu - planując psychoterapię trzeba mieć na uwadze, że skuteczność jest ściśle związana z systematycznością i wymaga czasu. Weryfikując ewentualne somatyczne przyczyny "guli" w gardle, warto zbadać jeszcze stan kręgosłupa szyjnego. Łączę pozdrowienia
Witam. Gula w gardle może mieć podłoże psychologiczne, ale również podłoże innego rodzaju. Proszę skonsultować się z alergologiem, bo mogą to być objawy nietoleracji na jedzenie lub coś w otoczeniu. Jeśli w Pani życiu dzieje się coś, co Panią martwi, zasmuca, powoduje lęk, cierpienie lub inny dyskomfort to nie ma co zwlekać i udać się na konsultacje psychoterapeutyczne. Pozdrawiam
Dzień dobry,

objaw ten jest typowym elementem odczuć somatycznych o podłożu pschogennym. Wspomina Pani o śmierci taty, gdy miala Pani 3 lata. Co teraz się wydarzyło, że odczuwa Pani gule w gardle? Warto porozmawiać z lekzrame rodzinnym, by ewentualnie zlecił dodatkowe badania i udać się na konsultację do terapeuty EMDR, ukierunkowanym na wsparcie osób z tego typu przeżyciami. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie tamtych zdarzeń, może pozwolić Pani odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek