czy endoproteza jest konieczna?

5 odpowiedzi
Witam. Jestem aktywna 37 latka lubiaca taniec i fitness albo raczej bylam bo od pol roku borykam sie z bolem w prawym biodrze. Od 2 mcy calkowicie zaprzestalam aktywnosci co myslalam ze ulzy w bolesciach ale jest coraz gorzej. Tomografia wykazala silne zwyrodnienia. Od kilku lekarzy padla diagnoza jalowa martwica kosci udowej i tylko endoproteza :-( czy faktycznie nie ma innej metody? Np komorki macierzyste? Zastrzyki z kwasu?Mamy 21 wiek a tu nikt nie chce leczyc by uratowac staw tylko od razu wyciac a ja chce jeszcze troche zyc aktywnie a po protezie juz to nie bedzie mozliwe :-( pozdrawiam
Jałowa martwica głowy kości udowej jest wskazaniem do pilnej alloplastyki stawu biodrowego. Inne metody leczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów, Mogą złagodzić dolegliwości, nieznacznie poprawić funkcję, ale destrukcji nie naprawią. Trzeba zdecydować się na operację

dzień dobry
Nie znamy dobrze przyczyn tego rodzaju martwicy głowy kości udowej, w początkowym stadium choroby niektórzy podejmują próby nawiercania głowy i przez tunel podania komórek macierzystych np. razem z czynnikami wzrostu - ale brak danych naukowych odnośnie efektów takiego leczenia. Nie wiem jak duże są zmiany, ale rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem przy zaawansowaniu zmian jest endoprotezoplastyka.
Muszę trochę pocieszyć ponieważ coraz więcej ośrodków zakłada endoprotezy szyjkowe i przynasadowe z użyciem tak zwanej artykulacji ceramicznej więc naprawdę mimo że to zabieg duży, można wrócić do aktywności fizycznej i sportowej.
pozdrawiam
Z reguły leczenie zachowawcze (jakie by nie było nowoczesne) nie jest w stanie pomóc na dłużej i dlatego alternatywą w tej chorobie jest endoproteza. Pytanie czy już, natychmiast?! Musiałbym zobaczyć zdjęcie
Niestety wspomnianej metody są całkowicie nieskuteczne w leczeniu w Pani przypadku .Jesli na skutek jałowej martwicy doszło juz do zapadnięcia głowy ,jej deformacji jedna z skuteczniejszych metod reedukacji bólu jest endoprotezoplastyka Jako ,ze jest Pani młoda osoba czekamy czasami z wymawiana stawu do czasu aż inne metody zmniejszające ból oraz zmiana stopnia aktywności przestaną przynosić ulgę w bólu - i tu można stosować zarówno komórki macierzyste ,keasy hialuronowe .ale jako element terapi p/bólowej a nie metodę która cokolwiek zregeneruje Pozdrawiam
Ciężko jest odpowiedzieć bez badania fizykalnego i obrazu rezonansu magnetycznego. Niemniej jednak w zależności od stopnia zaawansowania martwicy pozostają metody mniej inwazyjne jak np. nawiercanie głowy kości udowej z jednoczasowym podaniem komórek macierzystych, dekompresja tkanki kostnej, przeszczepy kostne unaczynione czy też osteotomie międzykrętarzowe. Kwas hialuronowy nie wpłynie na odbudowanie obumarłej tkanki kostnej może jedynie złagodzić dolegliwości bólowe.