czy da się wyleczyć loriozę

33 odpowiedzi
Witam mam 33 lata i mam zniesienie lordozy,poj guzki Schmorla,zwężenie krążka L4_15_S1 w odcinku L(S prawdo podobnie coś naciska mnie na nerw nogi prawej i nie mogę pracować i chodzić żadne leki nie pomagają tylko zastrzyki co dalej robić gdzie się udać czy da się to wyleczyć zoperować by mógł normalnie żyć
Zmiany strukturalne w kręgach i dyskach międzykręgowych są wynikiem adaptacji na pozycję kręgosłupa, którą zazwyczaj przyjmujemy na codzień. Oczywiście istnieje szereg innych czynników, które pomoże ustalić fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty. Objawy w nodze mogą być pochodzenia odkręgosłupowego ale wcale nie muszą. Rzetelnie przeprowadzony wywiad i diagnostyka funkcjonalna pozwoli ustalić przyczynę dolegliwości a także zaplanować terapię.

Jak fizjoterapeuta nie pomoże to do neurochirurga...
Proszę wypróbować terapię McKenzie, terapię manualną i Stabilizację Spiralną. Diagnoza ruchowa McKenzie pomoże określić jaki powinien być kierunek ćwiczeń w tym przypadku, terapia manualna ustawi stawy międzykręgowe i rozpracuje napięte tkanki odpowiedzialne za utrzymanie błędnego koła dolegliwości, zaś terapia Stabilizacji Spiralnej pomoże zachować efekty na dłużej i zapobiegać tworzeniu nowych uszkodzeń dysku i płytki końcowej. Pozdrawiam
Proszę zgłosić się do lekarza specjalisty, np. neurologa specjalizującego się w chorobach kręgosłupa.
Witam. W takim przypadku konieczne jest wykonanie badanie MRI kręgosłupa aby ocenić zakres uszkodzenia krążka międzykręgowego. Dalej wizyta u neurochirurga będzie wskazana aby ten ocenił czy wskazane jest leczenie operacyjne czy możliwe leczenie zachowawcze. Powodzenia...
Witam,
niestety ale z powyższego opisu nie jestem nic wstanie powiedzieć. Objawy, które są powyżej opisane wydają się dość poważne i myślę, że określanie w tym przypadku czegokolwiek przez internet byłoby dużym nadużyciem. Należy jednak pamiętać, że możliwości organizmu są bardzo duże jeśli chodzi o samoleczenie i dzisiejsza medycyna nie poznała ich do końca w związku z tym w wielu przypadkach, nawet wydających się beznadziejnymi okazuje się, że można zdziałać często dużo.
Polecałbym udać się do osteopaty, fizjoterapeuty w miejscu zamieszkania na konsultację. Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Tak - da się :-) Zapraszam do gabinetu - Hand-Med Radom.
Lordoza to nie choroba lecz naturalna krzywizna kręgosłupa. Jej zniesienie natomiast będzie predysponowało to przeciążeń kręgosłupa lędźwiowego. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty w okolicy który pomoże odciążyć kręgosłup w tym rejonie.
Dzień dobry. Na zadane pytania będę w stanie odpowiedzieć po wykonaniu badania. W 90% przypadków leczenie zachowawcze jest skuteczne więc warto od niego zacząć. Operacja tylko w ostateczności.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam.
Polecam udać się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu tego typu dolegliwości, operacja to ostateczność.
Ja akurat polecam metode McKenziego gdyż sam nią pracuję i widzę bardzo dobre efekty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry, czy robił Pan MRi? Wymienione zmiany obrazowe, najprawdopodobniej nie są bezpośrednim powodem Pana dolegliwości. Potrzeba więcej informacji odnośnie tego jaka jest ścieżka promieniowania bólu do nogi, od jakiego czasu, czy ból pojawia się również w nocy, w jakiej pozycji jest największy itp. Uważam, że jeśli nie było jeszcze dobrej fizjoterapii i bardziej szczegółowej diagnostyki to do operacji bardzo daleko. Proszę udać się do odpowiedniego fizjoterapeuty w Pana okolicy. Co do pytania w tytule "Czy da się wyleczyć lordozę?" - lordoza to nie choroba i jej zniesienie jest równie popularne jak pogłębienie. Oczywiście wszystko do poprawy odpowiednią terapią. Pozdrawiam,
DB
Witam,
zależy jakie jest podłoże zniesienia lordozy. Jeśli u podstawy jej zniesienia leży wada anatomiczna kręgosłupa to prawdopodobnie trwała korekta tej wady możliwa będzie tylko na drodze zabiegowej. Jednak z uwagi na opisane objawy możliwe jest odruchowe zniesienie krzywizny w odpowiedzi na proces zwyrodnieniowy i ból. Proponuję równoległą konsultację z fizjoterapeutą, który pracuje metodami neuromobilizacji, terapii manualnej, mc.kenzie. oraz z neurochirurgiem. Nie jest wykluczone, że kręgosłup jest do uratowania na drodze zachowawczej - wiem z doświadczenia. Natomiast najważniejsza jest osobista konsultacja u wspomnianych specjalistów.
Pozdrawiam
Szanowna/y Pani/e,
sytuacja opisana powyżej występuje bardzo często w codziennej praktyce Fizjoterapeutów, stąd sugeruję zgłosić się do Fizjoterapeuty z Pana/-i okolicy zajmującego się leczeniem dolegliwości związanych z kręgosłupem. W mniejszym bądź większym stopniu pomoże zwalczyć ból, zaleci odpowiednie ćwiczenia itd.
Operacja to całkowita ostateczność, w sytuacji gdy długotrwała rehabilitacja nie pomaga!

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Należy wykonać rezonans i udać się z nim do profesjonalnego fizjoterapeut, który poprzez terapię manualną będzie starał się polepszyć Pana funkcjonowanie. Same zastrzyki na dłuższą metę nie pomogą - one tylko zmniejszają ból, a nie leczą przyczyny. Jeżeli rehabilitacja nie będzie pomagać, dopiero wtedy będzie rozważana operacja.
Witam, opis Pana przypadku wydaje się dość typowy mimo pozornej złożoności objawów. Należy w takim przypadku niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty, który opracuje program rehabilitacji. Rozpoczynając od kilku (w zależności od reaktywności organizmu) terapii (terapia manualna, terapia powięziowa itd.) kończąc na zajęciach ruchowych. Ukazany przez Pana problem wytwarzał się latami, dlatego proces odwrotny wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjenta, oraz zmiany niektórych nawyków. To czy operacja jest naprawdę konieczna, powinni stwierdzić lekarze - ortopeda-neurolog. W moim odczuciu jednak, wszelkie działania powinny skupić się na możliwym powrocie do zdrowia, bez zbędnej ingerencji w ciało z zewnątrz.
Dzień dobry,
zakładam, że mówi pan o zniesieniu lordozy lędźwiowej. Guzki Schmorla i zwężenie odcinka ls może świadczyć o stanie przeciążeniowym. Samo przewężenie kanału czy też ucisk na worek oponowy nie koniecznie musi się wiązać z bólem (dopiero odpowiednia siła nacisku będzie powodować objawy korzeniowe). Przede wszystkim należy u Pana przeprowadzić dokładną diagnostykę. Zróżnicować objawy korzeniowe od rzekomokorzeniowych, ocenić postawę ciała, siłe mięśniową, przeprowadzić testy kliniczne. Następnie sparować to z diagnostyką obrazową którą już Pan posiada i dopiero na tej podstawie będzie można wydać prawidłową opinie. Polecam Panu udać się do Lekarza ortopedy ze spec z medycyny sportowej lub do Spec. Fizjoterapii w celu oceny dalszego postępowania.
Pozdrawiam
Witam.
Najlepszym rozwiazaniem w pana wypadku bedzie wizyta u Terapeuty Manualnego który po przeprowadzeniu badania funkcjonalego zaproponuje odpowiednie leczenie. Badanie obrazowe nie zawsze powiela sie z badaniem manualnym dlatego przyczyn dolegliwosci bólowych moze byc wiele.
Piotr Baj
Dzień dobry. Lordoza to fizjologiczna krzywizna kręgosłupa, która powinna występować w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Jej zniesienie może być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednak samo w sobie nie powoduje objawów, które Pan opisał. Posiada Pan informację o zwężeniu dysków na kilku poziomach - więc wykonał Pan zdjęcie RTG kręgosłupa. Z Pana opisu wnioskuje, że należy dodiagnozować dokładnie co jest przyczyną ucisku na struktury neuralne. Także, żeby ktoś mógł odpowiedzieć na Pana pytania i zaproponować co dalej, odnośnie procesu leczenia - trzeba ustalić jaki jest obecnie stan faktyczny. Potrzebuje Pan skontaktować się z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem - na jego polecenie po wywiadzie wykonać zaordynowane badania obrazowe - a następnie po konsultacji - będzie Pan już wiedział więcej tzn, czy sytuacja wymaga leczenia operacyjnego czy wystarczające będzie działanie zachowawcze = rehabilitacja. Pozdrawiam!
Witam,
Prosze w swojej okolicy poszukać P. Jacka Bugajewskiego. Nie można odpowiedzieć na Pana pytanie bez wywiadu i badania. Jest duza szansa, ze można poprawić Pana komfort zycia i ze można zmniejszyć lub pozbyć sie Pana dolegliwych objawów.
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Dzień dobry,
radziłabym udać się do neurochirurga oraz wykonać dokładną diagnostykę np. MRI. Potem proszę udać się do terapeuty zajmującego się terapią manualną kręgosłupa. Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów wtedy można wykonać operację usunięcia wypukliny lub zespolenia kręgów.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Proszę spróbować terapii manualnej lub leczenia za pomocą metody Mc Kenziego. Gdy krążek jest zbyt mocno wysunięty to tylko operacyjnie można zaradzić
Witam objawy które Pan wymienił są typowe dla rwy kulszowej jeśli podda się Pan odpowiedniej terapii nie będzie mowy o żadnej operacji. W chwili obecnej może występować u Pana stan zapalny który też za pomocą terapii można zlikwidować dlatego zalecam wizytę w celu poprawy jakości życia. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
nie trzeba się operować, wystarczy się udać do dobrego fizjoterapeuty.
Lordoza jest krzywizna fizjologiczna do pewnego kąta jeżeli przekracza kąt fizjologiczny mówimy o hiperlordozie.Jeżeli występuje hiperlordozya to przeciążenia i naciski na odcinek ledzwiowy kręgosłupa są przyczyną powstawania zmian zwyrodnieniowych pojawiania się takich zmian które są w opisie rtg u Pani Można I trzeba leczyć te dolegliwości w ostrych stanach farmakoterapia i fizykoterapia działanie p/bólowe I p/zapalne i bardzo polecałbym terapię ruchem czyli dobrymi ćwiczeniami które zadziałaja poprawa ukrwienie m przyczpiajajacych się do elementów kostnych i zapobiega progresji zmian Co do wyleczenia lordoza nie wiem w jakim wieku jest Pan/Pani Można popracować z rehabilitantem nad mięśniami i ustawieniem miednicy A to co wykształcio się w odc L-S nie powinno się odkształcac bo może dojść do zespołów korzeniowych
Witam. Proszę się udać na diagnozę do sprawdzonego fizjoterapeuty. Dalej na wizycie pokieruje taka osoba Panią wg wskazań.
Dzień dobry, jeśli wśród objawów są: niedowład całej nogi lub zmienne/stałe objawy symetryczne, tj. i w lewej i w prawej nodze - możliwe, że konieczne będzie zrobienie rezonansu magnetycznego w celu konsultacji neurologicznej/neurochirurgicznej; jeśli jednak objawy ograniczają się to jednej "strony" zawsze jednej nogi to w pierwszej kolejności proszę skonsulotwać się z dobrym fizjoterapeutą w Pana miejscowości. Często można zupełnie nieinwazyjnie wspomóc leczenie, czasem do całkowitego zniesienia objawów (choć jak mówię- wszystko zależy od umiejscowienia i stopnia nasilenia problemu). Pozdrawiam
Dzień dobry, guzki świadczą o tym że chorował Pan na ch. Schauermana c jes to choroba młodzięcza. Dodatkowo ma Pan zniesioną lordoze plecy są płaskie. Wpływa to znacznie na prace kręgosłupa i może powodować przeciążania oraz ból. Zanim pomyśli Pan o operacji prosze udać się do fizjoterapeuty rozluźnienie mięśni a potam praca nad prawidłową postawą powinna pomuc. Kręgosłup wygląda na zaniedbany a jego leczenie wymaga wkładu z Pana strony.
Pozdrawiam i zapraszam Marcin Sitarz
operacja ,szczególnie w rejonie kręgosłupa to ostateczność. Proszę udać się do fizjoterapeuty mającego miedzynarodowe uprawnienia OMT (ortopedyczna manualna terapia). Polecam również terapeutów Stecco oraz Integracji strukturalnej/rolfingu. Oni powinni rozwiązać Pana problem.
pozdrawiam
Oczywiście można to wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów z fizjoterapii. Proszę zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, który powinien wpierw Pana bardzo dokładnie zbadać, a potem zacząć odpowiednie leczenie.
Objawy, które Pan opisuje zdarzają się w gabinetach fizjoterapii bardzo często i są leczone z dużą skutecznością.
Pozdrawiam
Witam. Na początku przypomnę, że lordoza to naturalna krzywizna kręgosłupa i nie trzeba jej leczyć natomiast fizjologicznego utrwalonwgo zniesienia lordozy nie wykrzywimy. Proponuję wybrać się na konsultację do ortopedy, który uznaje także rehabilitację, a a nie jedynie zastrzyki. W przypadku opisanych objawów neurologicznych może być wskazana konsultacja u neurochirurga. Operacja to ostateczność dlatego trzeba wykorzystać wszystkie możliwości fizjoterapeutyczne. Przede wszystkim systematyczna , indywidualna praca z Fizjoterapeutą. Pozdrawiam.
Niestety nie możemy określić rokowania po jedynie krótkim opisie. Konieczna byłaby wizyta u fizjoterapeuty z pełną dokumentacją medyczną wtedy terapeuta mając badania obrazowe może przeprowadzić diagnostykę funkcjonalną pomoże on Panu uzyskać prawidłową lub najbardziej optymalną postawę oraz właściwe napięcie mięśniowe, sprawdzi skąd problemy z unerwieniem czy od strony kręgosłupa czy też może ucisk/podrażnienie występuje w innym miejscu na przebiegu nerwu. Operacja jest ostatecznością do której także fizjoterapeuta jeżeli będzie taka potrzeba Pana przygotuje. Same leki nie rozwiążą sprawy. Pozdrawiamy
Przede wszystkim należy zrobić pełną diagnostykę kręgosłupa, najlepiej rezonans magnetyczny lub tomograf (będzie można się dowiedzieć czy cokolwiek uciska na korzeń nerwu). Zniesiona lordoza lędźwiowa to nie jednostka chorobowa a jedynie objaw zbyt dużego napięcia mięśniowego w obrębie samego kręgosłupa, ale także miednicy. Najlepiej by było gdybyśmy się spotkali w gabinecie i mógł Pana/ Panią zdiagnozować. Zapraszam do umówienia się na wizytę (szczegółowe dane znajdują się na moim profilu).
Myślę, że się da, potrzebna jest niestety wizyta u specjalisty. Należy zastanowić się czy problemem są dyski l4/l5/s1 czy może coś innego zaburza np. cyrkulacje płynów w okół nich. U podłoża takich dolegliwości może leżeć wiele przyczyn i wcale nie muszą być to przepukliny ani tym bardziej zniesiona lordoza ls niezależnie od tego co mówią badania obrazowe. Pamiętajmy, że leczyć należy Pacjenta a nie zdjęcie. Pozdrawiam.
Ps. do mechaniczne/ fizycznego ucisku dysku na nerw dochodzi tylko w niewielu % przypadków, duża role odgrywa tu stan zapalny toczący się w okół zajętego dysku.