Czy ćwiczenia na kręgosłup muszą być dobrane indywidualnie?

11 odpowiedzi
Dzień dobry czy mając od urodzenia skrzywienie kręgosłupa można wykonywać dowolne ćwiczenia na kręgosłup bowiem lekarz powiedział mi że to bez różnicy. I zeby wpisac sobie w YouTube ćwiczenia na kręgosłup i ćwiczyć, moje pytanie czy to dobra opcja? Mam 27 lat oprócz tego mam także klatkę piersiową zapadnieta.
Stanowczo odradzam taki sposób postępowania. Przy skrzywieniach kregosłupa oprócz deformacji kręgosłupa mamy do czynienia ze złą pracę mieśni całego ciała. Przez to nie pracuje ono optymalnie. To tak jak w samochodzie, przesunięcie osi silnika spowoduje pogorszenie jego pracy, szybsze zużycie oraz poważne awarię. Tak samo u człowieka, jeżeli nie skoryguje się postawy, nie zwróci się uwagi na odpowiednio dobrane ćwiczenia, to wada może się pogłębić i doprowadzić do wystapienia poważnych zmian zwyrodnieniowych, jak rownież ubytków neurologicznych. Ćwiczenia z Youtube mogę ten proces jeszcze przyspieszyć.

Witam serdecznie,
uważam, że wykonywanie dowolnych ćwiczeń kompletnie w tym wypadku nie ma sensu. Ćwiczenia powinny być bowiem dobrane pod wadę postawy, objawy i występujące dolegliwości. W przypadku "skrzywienia kręgosłupa" najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odpowiedni dobór ćwiczeń, często asymetrycznych.
Pozdrawiam
Moim zdaniem nie jest to właściwe podejście. Nieprawidłowe wykonanie i dobór ćwiczeń może spowodować pogłębienie wady nawet w wieku dorosłym. Mimo osiągnięcia kostnej dojrzałości powtarzane obciążenia potrafią modelować układ ciała, ułożenie stawów, a także układ kostny - co widać dobrze na przykładzie stosowania aparatów ortodontycznych u dorosłych. Nie warto ćwiczyć czegokolwiek. Warto dopasować ćwiczenia do wady: zbadać przykurcze, niedobory siły mięśniowego. Warto także zastosować terapię manualną, która ułatwi osiągnięcie dobrego stanu funkcjonalnego
Czy kardiochirug zoperuje złamaną kostkę ? Przecież też lekarz - można powiedzieć. NIeodpowiednimi ćwiczeniami można sobie zaszkodzić, nie będzie poprawy lub może się uda poprawić sylwetkę i zmniejszyć ból. Ale dzięki wizycie u fizjoterapeuty można się dowiedzieć np że przy zapadniętej klatce piersiowej spora liczba ćwiczeń może pogłębić protrakcję barków i pogłębić wadę lub przysporzyć bólu w odcinku szyjnym lub piersiowym wraz z kończynami górnymi.
Dzień dobry,
myślę, że w tym przypadku pacjent zyska raczej subiektywne opinie na ten temat. Jeden specjalista może zalecić dowolność, drugi będzie mówił o indywidualnym doborze ćwiczeń.
Moja opinia na temat ćwiczeń w przypadku skoliozy jest taka, że aby w ogóle móc ocenić skuteczność wykonywania ćwiczeń należy określić etiologię (przyczynę) powstania skoliozy. Jeśli już to zostanie ustalone to na tym etapie można mówić w ogóle o pewnej skuteczności ćwiczeń lub jej braku.
Kolejna sprawa to to czy osoba z skoliozą jeśli nawet uznamy, że w jej przypadku ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanego efektu to czy w ogóle powinna ćwiczyć?
Moim zdaniem - tak ale w tym przypadku może nie koniecznie ćwiczenia muszą być bardzo indywidualnie dobrane.
Co w związku z tym zrobić jeśli opinie są tak różne?
Polecałbym udać się do fizjoterapeuty, które specjalizuje się w takim pracy z pacjentami.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam.
Dobór ćwiczeń powinien zawsze następować pod kątem tego co zamierzamy osiągnąć.
Jeżeli problemem jest ból należy najpierw odnaleźć powód bólu (nie każdy ból musi być wywołany przez te deformacje).
Jeżeli chodzi o korekcję wady postawy tutaj też należy dobrać odpowiednie ćwiczenia tak aby były dopasowane do zmian jakie występują oraz od ich zaawansowania.
Jeżeli chodzi po prostu o chęć poćwiczenia to też warto dobrać ćwiczenia tak by sobie nie zaszkodzić tylko pomóc.
Ruch jest najważniejszym narzędziem w gabinecie fizjoterapeuty dzięki niemu można bardzo dużo naprawić i walczyć z wieloma chorobami ale dobrany źle może narobić wiele szkód.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry, niestety nie odpowiem na to pytanie bo nic nie wiem. Nie wiadomo jak duże jest skrzywienie i jakie są Pani objawy. Nie ma tych samych uniwersalnych ćwiczeń dla różnych dolegliwości kręgosłupa. Pozdrawiam,
DB
Witam,
Proszę tego nie robić, potrzebne jest badanie funkcjonalne żeby sprawdzić wszystkie asymetrie, nieprawidłowości, napięcia, przykurcze mięśniowe. Prócz zapadniętej klatki i skrzywienia mogą występować jeszcze inne rzeczy, fizjoterapeuta musi to ustalić i przygotować indywidualny zestaw ćwiczeń i terapię.
To zależy od celu ćwiczeń. Zwykłe ćwiczenia na kręgosłup zwykle nie szkodzą (jeśli nie boli) ale wykonywanie ich nie da takich efektów jak w przypadku odpowiednio dobranych i wytrenowanych pod względem poprawności wykonywania. Przy skoliozę chyba powinny być asymetryczne.
Przy skoliozie i zapadniętej klatce piersiowej nie powinno sugerować się ćwiczeniami z internetu, które często nie są w ogóle na konkretne schorzenie, Należy zgłosić się do fachowca. Złe wykonywanie ćwiczeń może pogorszyć stan zdrowia
Witam,

Każde osoba ze schorzeniem/ jednostką chorobową powinna mieć indywidualnie dobrane ćwiczenia.
Najpierw musimy znaleźć przyczynę skoliozy następnie dobrać odpowiednie ćwiczenia. Ćwiczenia z "Youtube" nie muszą Pani zaszkodzić , ale także nie muszą przynieść zamierzonego efektu.
Poleca, wizytę u fizjoterapeuty.

mgr Michał Gołąbek