Czy Chlorella w proszku może powodować jakieś skutki uboczne? Czy są przeciwwskazania do jej stosowa

2 odpowiedzi
Czy Chlorella w proszku może powodować jakieś skutki uboczne? Czy są przeciwwskazania do jej stosowania? Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?
Witam, chlorella to środek spożywczy, nie ma skutków ubocznych chyba że jesteśmy na niego uczuleni, dotyczy to niewielkiej ilości osób, ale jednak się zdarza. Należy kupować produkt najwyższej jakości, najlepiej z certyfikatem bio, żeby mieć pewność, że nie jest obciążona zanieczyszczeniami i metalami ciężkimi. Jeżeli wcześniej jej się nie przyjmowało, nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące. Pozdrawiam

Dzień dobry, warto mieć świadomość, że oprócz licznych właściwości prozdrowotnych preparatów zawierających chlorellę, które zostały dotychczas udokumentowane, istnieją również doniesienia o zdarzeniach niepożądanych, wynikających z ich stosowania. Z całą pewnością, tego typu suplementy diety nie są zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, a także osób starszych. W szwedzkim badaniu z udziałem dzieci wykazano, że Chlorella jest alergenem i może wzmagać występowanie objawów alergii w niektórych grupach pacjentów, zwłaszcza uczulonych na pleśń ze względu na reaktywność krzyżową. Co więcej, według informacji przedstawionych w 2018 i 2019 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny, niektóre dostępne na rynku suplementy diety zawierające chlorellę mogą przekraczać nawet 30-krotnie najwyższą dopuszczalną zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które wykazują działanie rakotwórcze. Ogólnie rzecz biorąc, chlorella wydaje się jednak być żywnością stosunkowo bezpieczną o ograniczonej toksyczności, bowiem w 2014 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała jej miano produktu żywnościowego generalnie uważanego za bezpieczny dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, iż suplementy diety są jedynie uzupełnieniem prawidłowo zbilansowanej diety, a nie jej całkowitym substytutem czy remedium na rozmaite dolegliwości zdrowotne. Z wyrazami szacunku, Mateusz Durbas, Dietetyk Kliniczny i Sportowy, mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.