czy 124 poziom cukru jest wysoki u mężczyzny wiek 57 lat. lekarz przepisał lek METFORMAX 500 , 2X1 J

15 odpowiedzi
czy 124 poziom cukru jest wysoki u mężczyzny wiek 57 lat. lekarz przepisał lek METFORMAX 500 , 2X1 JEST OK??? z gory dziękuję za odpowiedz
Jest to wysoki poziom, oprócz leku proponuję dostosować się do zaleceń żywieniowych związanych z ograniczeniem spożycia cukrów prostych (białe pieczywo, ziemniaki..) i w miarę możliwości zwiększeniu codziennych ćwiczeń fizycznych.

Poziom 124 jest wysoki, proponuję równoczesne zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Pozdrawiam Agnieszka Kos
Dzień dobry, myślę, ze jest to pytanie do diabetologa. Poza tym nie mam informacji na temat krzywej cukrowej i krzywej insulinowej czy chociazhy analizy składu masy ciała, gdzie na podstawie przynajmniej takich informacji można by dobrać zalecenia żywieniowe, które pomogą wesprzeć terapię. Dzięki odpowiedniej dietoterapii możemy nawet uzyskać redukcję stosowanych leków. Pozdrawiam
Jest to wysoki poziom cukru we krwi, jednak dobrze by było wykonać badania dodatkowe - krzywa cukrowa i krzywa insulinowa. Dopiero na ich podstawie powinna być dopasowana dawka metformaxu. Jednak podstawą w unormowaniu poziomu cukru powinna być odpowiednio dopasowana dieta i aktywność fizyczna. Pozdrawiam
Proszę zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, prawidłowych śniadań, systematyczności posiłków, sen, regeneracja, picie płynów. Polecam wizytę u dietetyka, który pomoże Panu w planie żywieniowym, następnie po msc powtórzyć badanie i porównać, jak zachowuje się poziom cukru, jeśli nadal nie będzie rezultatu, wówczas lekarz będzie dążyć do wprowadzenia tabletek.
Taki wynik glukozy we krwi świadczy o stanie przedcukrzycowym.
Oprócz leków, które zostały Panu przepisane przez lekarza warto wybrać się do dietetyka,który skomponuje Panu prawidłowo dobrany jadłospis do Pana stanu zdrowia, co jest kluczowym elementem przy takich schorzeniach.
Jednak dopóki się Pan nie zdecyduje na wizytę u specjalisty od żywienia, proszę zwracać uwagę na spożywanie pokarmy czyli unikać słodyczy, białego pieczywa, słodkich napojów, dużych ilości owoców, tłustych mięs. Wprowadzić zmiany w codziennym odżywianiu :regularne posiłki, mniejsze a częstsze, min. 1,5 l wody dziennie, duże świeżych warzyw, grube kasze, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, chudy nabiał.
Dzień dobry,
Poziom 124 mg/dL to nieprawidłowy poziom glukozy we krwi, tzw. stan przedcukrzycowy. Norma wynosi od 70-99 mg/dL, powyżej 125 mg/dL rozpoznawana jest cukrzyca. Bardzo ważne jest wprowadzenie w życie zmian dietetycznych, które są niezbędne do prawidłowego leczenia takiego stanu. Polecam wizytę u dietetyka klinicznego, który odpowiednio zbilansuje dla Pana codzienny jadłospis. Co do dawki leku, to należy to już pozostawić lekarzowi.
Pozdrawiam
mgr Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Jest wysoki ale dobrze zbilansowany jadłospis, aktywność fizyczna i odpowiednio dobrane leki noga wpłynąć rewelacyjnie na poprawę zdrowia :) Cukier to jedne z parametrów który pięknie normuje się pod wpływem jedzenia, także warto zajrzeć w swoje menu i skonsultować się z dietetykiem
Bardzo ważna jest higiena badań Oczywiście cukier mierzymy naczczo, ale jeśli dzień wcześniej zjadł Pan późną kolację gdzie obfitowały produkty węglowodanowe nie zdziwiłbym się gdyby rano mimo braku śniadania miał Pan wysoki cukier. Warto wtedy badanie powtórzyć. Jeśli glukoza w dalszym ciągu jest ponad 100 to wypadałoby przejść na dietę z adaptacją do stanu ketozy kiedy organizm pozyskuję energię z tłuszczu. Pozdrawiam serdecznie
To zależy czy pomiar był na czczo czy po posiłku. Jednorazowy pomiar nie daje pewności ,że poziom glukozy jest na stałe wysoki, mógł Pan wypić np herbatę z cukrem rano lub dzień wcześniej alkohol co mogło wpłynąć na wynik. Może Pan wykonać test obciążenia glukozą (OGGT) lub HBA1C. Jeśli jest to stan przed cukrzycowy sama zmiana stylu życia (dieta oraz aktywność fizyczna) mogą poprawić wrażliwość komórek na insulinę, zapobiegając rozwoju cukrzycy.
Dzień dobry,
Oprócz leku bardzo ważne również jest wprowadzenie odpowiedniej diety i włączenie aktywności fizycznej. Tylko takie podejście zapewni uzyskanie efektu w redukcji poziomu glukozy we krwi. Wszystko jednak należy robić pod okiem specjalisty.
Pozdrawiam, A.Walus
Tak, jest to zbyt wysoki poziom cukru. Jednak bardzo istotne w tym przypadku byłoby wykonanie również testu obciązenia glukozą tak zwanej krzywej cukrowej, warto byloby sprawdzic takze krzywą insulinową. Jednak sam lek choc bardzo wazny przy tego typu chorobach jak cukrzyca czy insulinoopornosc czy zbyt wysoki poziom cukru to zbyt malo. Konieczna jest odpowiednio dostosowana dieta, ktora wyreguluje poziom cukru i w efekcie powinna doprowadzic do odstawienia lekow. Oczywiscie nie mozna tego ocenic na podstawie jednego pomiaru i wynik powinien byc powtorzony. Duzo powiedzialaby takze hemoglobina glikowana, ktora takze w tym przypadku powinna byc wykonana.
Witam, w tym przypadku sugerowałabym wykonanie np krzywej cukrowej oraz wdrożenie diety. Często pacjenci po wdrożeniu odpowiedniej diety mogą zrezygnować z leków (należy pamiętać, że tylko i wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego). Pozdrawiam Anna Burszowska
witam, widzę, że dużo odpowiedzi padło od koleżanek i kolegów, tak zgadzam się należy wykonać badanie krzywej cukrowej oraz insulinowej, dieta uboga w cukry proste najlepiej węglowodany złożone. Ograniczyć owoce. Chciałabym jeszcze tylko dodać, że czytając powyższe odpowiedzi, które są kompetentne trafiłem na jedną odpowiedź, obok której nie mogę przejść obojętnie. Ziemniaki to nie są cukry proste, to wspaniały węglowodan złożony (skrobia) która daje nam uczucie sytości i nie podnosi gwałtownie cukru.
Jak obniżyć IG ziemniaka?
Wystarczy, że po ugotowaniu ziemniaków zalejesz je zimną wodą i ostudzeniu wstawisz je do lodówki na kilka godzin. Możesz je później ponownie odgrzać, a i tak nadal będą warzywem o średnim lub niskim indeksie glikemicznym. Jak to możliwe? Niska temperatura przekształca szybko trawioną skrobię w skrobię bardziej „oporną”, czyli taką, która wolniej ulega rozkładowi w naszym organizmie.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Zgodnie z Zaleceniami klinicznymi dotyczącymi postępowania u chorych z cukrzycą na rok 2021 - Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego :
Glikemia na czczo — oznaczona w próbce krwi pobranej
8–14 godzin od ostatniego posiłku:
70–99 mg% (mg/dL) – prawidłowa glikemia na czczo
100–125 mg% (mg/dL) – nieprawidłowa glikemia na czczo
< 126 mg% (mg/dL) – cukrzyca

Występuje więc nieprawidłowa glikemia na czczo.

Należy zmodyfikować dietę aby uniknąć rozwinięcia się cukrzycy typu 2.
Najważniejsze zasady diety w tym przypadku to:
- regularne , zbilansowane posiłki oparte na zasadach zdrowego odżywiania, unikanie głodówek
- dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym i niskim ładunku glikemicznym czyli niskim udziale węglowodanów w diecie
- ograniczenie podaży nasyconych kwasów tłuszczowych i podaży sodu
- stosowanie odpowiednich technik kulinarnych - gotowanie , pieczenie, duszenie
- rezygnacja z używek - alkohol, palenie tytoniu
- uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej np. regularne spacery.
Zapraszam na konsultację, specjalizuję się w dietach medycznych, także dla osób z cukrzycą typu 2 oraz insulinoopornością.
Przyjmuję w gabinecie stacjonarnym oraz prowadzę konsultacje online.
Pozdrawiam serdecznie.