Co to są zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego?

7 odpowiedzi
Niedawno byłem u kardiologa w sprawie zawrotów głowy przy pionizacji. Zrobiono mi USG serca i założono holter. Zarówno po USG jak i po odczycie z holtera kardiolog stwierdził, że "wszystko jest w porzadku", jednak w opisie badania zapisał, ze wystepuja zaburzenia przewodnictwa srodkomorowego. Nie odniosl sie do tego w ogole, wiec chcialem dowiedziec sie, co to dokladnie jest i czy jest to cos powaznego.
Dzień dobry, bardzo dziękuję za pytanie. Zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego to pojęcie bardzo szerokie i ogólne oraz opisuje sporo różnych mniej lub bardziej istotnych zaburzeń przewodzenia bodźców elektrycznych w sercu. Proponuję poprosić kardiologa o sprecyzowanie tego rozpoznania. Odnośnie natomiast pionizacyjnych zawrotów proponuję 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego(ABPM), który może sporo wnieść do diagnostyki tego objawu.
Pozdrawiam
Piotr Salomon

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To poszerzenie zespołu QRS w ekg bez cech typowych dla konkretnego typu zaburzeń przewodzenia. Oznacza to niespecyficzne zaburzenia przewodzenia w obrębie mięśnia serca. Pojęcie jest bardzo szerokie. W wielu przypadkach jest następstwem chorób serca. Dość rzadko występuje u zupełnie zdrowych osób.
Witam,
Proszę się tym nie przejmować, są to zaburzenia przewodnictawa impulsu elektrycznego w obrębie serca, jeśli serce jest strukturalnie prawidłowe to nie stanowi to powodu do zmartwienia.
Jan Biegus
Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie musiałbym zobaczyć EKG. Natomiast, w 95% nieswoiste zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego nie są niczym groźnym
Witam,

Zaburzenia przewodnictwa sródkomorowego to opóźnienie lub zablokowanie przepływu impulsów w układzie przewodzącym serca.
Rozpoznanie stawia się najczęściej na podstawie spoczynkowego 12. odprowadzeniowego EKG.
Objawy mogą wystąpić, ale wszystko zależy jaki typ zaburzeń powstaje - RBBB - blok prawej odnogi pęczka Hisa jest częsty u młodych osób uprawiających sporty, zupełnie bezobjawowy. Bloki wiązek lewej odnogi pęczka Hisa - tzw. LAH i PAH czy blok lewej odnogi LBBB często juz świadczą o chorobie serca.
Tylko w niektórych sytuacjach bloki "widać" w echo serca (usg serca), jako np. kołyszący ruch koniuszka, albo tzw. septal flash, charakterystyczny ruch przegrody międzykomorowej.

pozdrawiam,

MK
Dzień dobry! Nieokreślone zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego są relatywnie częstym przypadkowym znaleziskiem, stwierdza się je przede wszystkim przy okazji wykonywania rutynowego EKG. Nie są związane z żadną specyficzną jednostką chorobową oraz nie jest to nic poważnego. Zawroty głowy oprócz przyczyn kardiologicznych mogą mieć tło neurologiczne oraz laryngologiczne.
Zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego to rozpoznanie w zapisie EKG. Nie muszą przekładać się na jakiekolwiek objawy. Jeśli Pana kardiolog stwierdził, że wszystko jest w porządku to nie trzeba się martwić.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.