co powinnam jeść? gdzie szukać odpowiedzi/?

19 odpowiedzi
Witam

Dowiedziałam się właśnie że moje zasypianie i ciagłe zmeczenie wynika z hiperinsulinemii oraz nieprawidłowej tolerancji glukozy...Nie wiem tez zupełnie jak mam sie odzywiać równiez przy stwardnieniu...bardzo prosze o pomoc
Witam, praca ze mną jest zazwyczaj indywidualna. Opieram się na wynikach badań i konsultacjach lekarskich. Ma Pani blisko do Gliwic. Zapraszam na godzinną wizytę informacyjną, gdzie omówimy problem i znajdziemy skuteczne rozwiązania.

Pozdrawiam - Aleksandra Banaszkiewicz

Witam,
Ze względu na obecność insulinooporności powinna Pani przede wszystkim jadać regularnie, małe porcje co 3-4 godziny oraz wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, aby poziom glukozy we krwi był możliwie stabilny.
Pozdrawiam,
Karolina
Proszę się nie niepokoić. hiperinsulinemia jest schorzeniem dietozależnym, więc indywidualnie dobrany jadłospis na pewno pomoże w załagodzeniu dyskomfortu , także zapraszam na spotkanie :-)
Witam. Tak zaspanie i zmęczenie może wynikać z nieprawidłowej tolerancji glukozy. Polecam wizytę w gabinecie gdzie dietetyk ułoży indywidualnie dietę uwzględniając stwardnienie rozsiane oraz Pani problemy z cukrem /insuliną . Proponuję na wizytę przyjść ze świeżymi badaniami krwi i glukozy ( badania na czczo).
Witam, czy miała Pani wykonywane badanie w kierunku insulinooporności? Najlepiej podejść do dietetyka, który po zebraniu wywiadu i analizie składu masy ciała odpowie na nurtujące Panią pytania.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Sytuacja w której się Pan znajduje jest dla Pana bardzo trudna. Potrzebuje Pan edukacji i wdrożenia do codzienności właściwych nawyków. Bardzo ważne jest pytanie z czego wynika hiperinsulinemia i nieprawidłowa nietolerancja glukozy. I czy jeszcze są jakieś inne problemy, oprócz tych, które Pan wymienił. W większości przypadków, przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej wystarczy godzina, żeby dowiedzieć się, jak jeść, żeby ten poziom cukru zacząć stabilizować. Później trzeba już tylko codziennie ćwiczyć poznane zasady podczas komponowania posiłku, w domu. W Pana przypadku jest sytuacja troszkę bardziej złożona, ale odpowiednią dietą i odżywianiem można poprawić Pana codzienne funkcjonowanie. Ważne jest też pytanie, czy jest ktoś, kto może Panu pomóc przy komponowaniu posiłków, czy będzie je Pan przygotowywał sam? Z tego co Pan pisze, to ma Pan pewne obciążenia organizmu, które mogą powodować problemy zdrowotne. Mogą być niektóre jeszcze nierozpoznane. Ich może być kilka. Takie pierwsze pytanie, które mi się nasuwa, to czy były próby diagnozowania Pana pod kontem boreliozy i jej koinfekcji? Żebym mogła Panu naprawdę pomóc, potrzebowałabym z Panem się spotkać i osobiście porozmawiać. Proszę do mnie najpierw zadzwonić. To na początek wystarczy, żeby ustalić jakiś plan działania.
Prosze jak najszybciej poszukać dobrego dietetyka w Pani miejscowości. Niestety nie jestem w stanie pomoc na odległość. Przyjmuje tylko w gabinecie w Bydgoszczy..
Witam serdecznie, zapraszam na konsultację.
Witam serdecznie, opisane przez Panią schorzenia wymagają odpowiednio zbilansowanej i indywidualnie ustalonej diety, którą będę mogła przygotować po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, analizie składu ciała, analizie wyników. Niestety, nie jestem w stanie pomóc jedynie na podstawie powyższych informacji. Zapraszam do kontaktu, choć widzę, że jest Pani aż z Rybnika a ja przyjmuję w Gdańsku...

Pozdrawiam,
MBellwon
Zmęczenie i problemy z zasypianiem wynikają nie tylko z nietolerancji glukozy. Przyczyną może być wiele innych czynników jak choroby tarczycy, niedobory witamin , głównie z grupy B czy zaburzenia neurologiczne.Należy więc wykonać powyższe badania.
Przy insulinooporności należy korzystać z diety o niskim indeksie glikemicznym oraz diety niskokalorycznej (odchudzającej). Jeśli towarzyszą choroby o innym podłożu niż żywieniowym, to należy prowadzić bardzo zdrowy tryb życia: spać co najmniej 8 godzin, ruszać się na powietrzu, dobrze się nawadniać i być optymistą. Dieta powinna być bardzo dokładnie zbilansowana, aby pokryć potrzeby organizmu. Bez pomocy doświadczonego dietetyka trudno rozpocząć taką dietoterapię. Pozdrawiam
Witam,

Niestety na podstawie przedstawionych informacji niewiele można podpowiedzieć. W Pani przypadku niezbędna będzie konsultacja u dietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczno-żywieniowy, oceni Pani wyniki badań krwi i określi jakie działania można wdrożyć.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
dieta powinna być oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym tak jak w diecie cukrzycowej. W przypadku chorób współistniejących to złożony temat, zapraszam na konsultacje do mnie do poradni w Żorach.
pozdrawiam !
Dieta musi być dobrana indywidualnie, biorąc pod uwagę wyniki. Niestety nie ma złotej recepty dla wszystkich, oprócz diety niezbędne jest wprowadzenie właściwej suplementacji witaminowe i mineralnej oraz naturalnych substancji przywracających wrażliwość tkanek na insulinę oraz jednoczesne unrormowanie poziomu glukozy we krwi zarówno poprzez dietę, jak i odpowiednie suplementy, a niekiedy leki. Bardzo ważne jest ograniczenie podaży węglowodanów, wyeliminowanie cukrów prostych, także owoców o dużej zawartości fruktozy. Tylko indywidualne podejście do Pani problemów da powodzenie w tej sytuacji.
Witam serdecznie, nadmierna senność i zmęczenie są przyczyną hiperinsulinemii, a odpowiednia dieta pomoże Pani unormować poziom cukru we krwi i polepszyć samopoczucie. Przede wszystkim posiłki powinny być spożywane regularnie- 4-5 razy dziennie w odstępach co 3-4 godziny. Z diety należy wykluczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takie, które powodują gwałtowny wzrost cukru we krwi. Są to cukier, miód, słodycze, ciasta, dżemy, słodkie napoje gazowane takie jak Coca- cola, Fanta itd., produkty z białej mąki (np. naleśniki, pierogi) chipsy, bułki pszenne (kajzerki), a także niektóre owoce , zwłaszcza banany i winogrona oraz soki z tych owoców. Istotne jest również aby czytała Pani etykiety, gdyż duże ilości cukru dodawane są do sosów np. ketchupu, a także wód smakowych. Warto zamienić wyżej wymienione produkty na te o niskim indeksie glikemicznym, które powoli uwalniają cukier. Należą do nich głównie warzywa, owoce, orzechy, jaja, nabiał (sery, jogurt naturalny, kefir, maślanka), jak również czekolada gorzka >70% kakao. Z produktów zbożowych zalecam wybierać pieczywo razowe, ryż brązowy, dziki, basmati, pełnoziarniste makarony oraz grube kasze np. gryczaną. Zarówno w hiperinsulinemii jak i stwardnieniu rozsianym warto unikać produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce – boczek, smalec, masło, a zamienić je w oleje roślinne zwłaszcza dodawane na surowo np. olej lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Zaleca się spożywanie ryb, które są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3, i działają przeciwzapalnie, ich spożywanie ma również pozytywne znaczenie przy stwardnieniu rozsianym. Należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa (wieprzowina, baranina) i zastąpić je kurczakiem, indykiem (najlepiej gotowanym lub pieczonym). Objawy stwardnienia rozsianego mogą się nasilać przy wypijaniu dużych ilości napojów zawierających kofeinę, dlatego należy je ograniczać. Ważną rolę w przebiegu choroby odgrywa również witamina D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, w diecie znajduje się głównie w rybach. Jednak w miesiącach od października do marca warto suplementować tą witaminę. Innymi witaminami na które należy zwrócić uwagę są kwas foliowy oraz wit. B12. Najwięcej kwasu foliowego zawierają szpinak, natka pietruszki, fasola biała, szparagi, natomiast witaminy B12 jaja, mięso, ryby. Przy dobrze zbilansowanej diecie i stosowaniu wyżej wymienionych zaleceń Pani dolegliwości wynikające hiperinsulinemii i stwardnienia rozsianego powinny się zmniejszyć.Gdyby potrzebowała Pani pomocy w ułożeniu zbilansowanej diety zachęcam do umówienia się na wizytę.
Pozdrawiam, Marta Heller-Surowiec
Rozumiem ze jest Pan/Pani pod kontrola lekarska i bierze Pani/Pan leki tak ? I lekarz zalecił odpowienia diete. To dosc trudny temat na prosta szybka odpowiedz na pytanie. To co moge podpowiedziec to na pewno trzeba unikac weglowodanow czyli dieta niskocukrowa, pozbawiona cukrów prostych, oraz duzo ruchu. Dla snu wieczorne spacery, redukcja stresu. Natomiast abym mogl profesjonalnie pomoc - na pewno potrzebuje duzo wiecej danych, wiek, wzrost, waga, płeć, potrzebne też są wyniki badan i caly wywiad. Zapraszam do gabinetu.
Proszę zgłosić się do dietetyka w swojej okolicy który się na tym zna i wszystkiego sie Pani dowie . Pozdrawiam
Witam serdecznie,

w jednej krótkiej odpowiedzi nie zmieszczą się poruszane przez Panią problemy. Proszę zacząć od wyboru dietetyka lub poprosić o skierowanie od diabetologa do poradni dietetycznej jeśli chce Pani odbyć wizytę na NFZ. Proszę zacząć od regularnych posiłków, diety niskich indeksów glikemicznych i włączeniu aktywności ruchowej. Nie podała pani masy ciała, wieku oraz wzrostu - trudno zalecić jakieś bardziej konkretne wskazówki.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,

temat jest głęboki i przy takich problemach nie obejdzie się bez pomocy dietetyka w działaniu długofalowym. Potrzeba wyników badań i szczegółowego wywiadu. Nie da się pomóc na podstawie jednego zdania. Proszę się zainteresować dietą ketogeniczną, system CBL i Carb Targeting. Dietetyk powinien spersonalizować dietę, zalecenia i koniecznie suplementację.