Co może być przyczyną nagłego jąkania u dziecka?

12 odpowiedzi
Witam. Jestem mamą 2.5 letniej dziewczynki, od tygodnia zaczęłą nagle z dnia na dzień się jąkać. Nie wiem co mogło być przyczyną. Czytałam w Internecie, że to normalne ale moim zdaniem jest coraz gorzej. Zastanawiam się jaki specjalista byłby najlepszy w tym przypadku. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam,
Cieszę się, że tak szybko zareagowała Pani na ten problem. Niestety, bardzo często bywa, że rodzice najzwyczajniej w świecie taką sytuację lekceważą i czekają, aż "samo przejdzie"...Bardzo ważne jest, aby natychmiastowo skontaktowała się Pani z neurologopedą, gdyż właśnie taki specjalista winien udzielić Pani fachowej pomocy.
Istotne w tym momencie jest to, aby ocenił faktyczny stan, skalę problemu oraz ukierunkował Panią, w jaki też sposób powinna Pani postepować, aby problem się nie nasilał.
Pozdrawiam.

Witam
Bardzo dobrze, że szybko Pani reaguje na problem i chce Pani zapewnić córce jak najlepsze wsparcie w rozwoju. To fakt, że czytając w internecie na ten temat można się pogubić w tym jakie działanie jest właściwe. Nie wiemy jaki będzie przebieg objawu u Pani córki – może się cofnąć, utrwalić, pogłębić – dlatego najlepiej jeśli umówi się Pani z córką na wizytę do logopedy i psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w miejscowości zamieszkania, lub prywatnie do psychologa dziecięcego lub logopedy. Specjalista na pewno przeprowadzi z Panią wywiad diagnozujący okoliczności wystąpienia objawu jąkania się u córki oraz zaleci sposób dalszego postępowania, wspomagania rozwoju córki.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Widera-Kędryna
Witam serdecznie ! Bardzo proszę umówić się na konsultację ze specjalistą: logopedą oraz psychologiem dziecięcym. Ocenią oni rozwój dziecka oraz wyjaśnią nurtujące kwestie.
Najlepszy specjalista to neurologopeda a przyczyną może byc stres, przeżycie jakieś stresującej sytuacji, trauma, dzieckomoże się bać czegoś obawia. Przyczyna może byc nawet rozstanie z matka bo poszło do przedszkola, coś zobaczyło, itp. należy także sprawdzić ja neurologicznie. Pozdrawiam
witam, przyczyn jąkania może być kilka w tym: sytuacja stresowa dla dziecka ( może to być sytuacja rodzinna lub wynik wystraszenia się np bajki w tv.) Możliwa jest też taka sytuacja ,że córka zaczyna dużo mówić i jąkanie jest wynikiem chęci wypowiedzenia dużej liczby słów jednocześnie. Jeśli martwi się Pani jąkaniem dziecka warto udać się z wizytą do neurologa dziecięcego ,który wykona odpowiednie badania. Jeśli okaże się ,że wszystko jest w porządku proszę wybrać się do logopedy ,który specjalizuje się w jąkaniu wczesnodziecięcym.
Dzień dobry,
jąkanie się w wieku dziecięcym jest najczęściej stanem przejściowym. Jest to tak zwane jąkanie rozwojowe, które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego (tzn. między 2 a 6 rokiem życia z tym, że najczęściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich). W tym wieku powstają dysproporcje pomiędzy tym, co dziecko chciałoby, a co jest w stanie powiedzieć, ponieważ następuje gwałtowny wzrost słownictwa i rozwój struktur gramatycznych, natomiast aparat mowy często jest jeszcze zbyt mało sprawny. Aby stwierdzić czy jest to sytuacja chwilowa związania z rozwojem mowy czy też jednak patologiczne jąkanie - proszę przez kilka tygodni (4-6) poobserwować dziecko (zapisując wyniki obserwacji) pod kątem tego: jak często występuje zacinanie, w jakich okolicznościach (czy jest to np. związane ze stresem, zmęczeniem, chorobą), czy towarzyszą temu jakieś tiki, współruchy (np. napinanie mięśni, mrużenie oczu, marszczenie czoła, drgania nozdrzy, tupanie itp.). Jeśli zauważy Pani, iż u dziecka jąkanie z czasem nie mija, bądź nasila się, należy zgłosić się do logopedy z zapisanymi obserwacjami.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Witam Panią, w takim przypadku trudno jednoznacznie ocenić co jest tego przyczyną bez szczegółowej diagnozy.Zawsze jednak w takiej sytuacji warto wybrać się do logopedy.jest to o tyle ważne,że czasami kilka cennych porad pozwoli zlikwidować problem.Pozdrawiam
Proszę się udać do logopedy na diagnozę. Oczywiście może to być fizjologiczna niepłynność mowy, która jest naturalnym zjawiskiem w tym wieku. Jednak może to być również początek jąkania. Trzeba to koniecznie sprawdzić u specjalisty. Pozdrawiam.
Szanowna Pani, bez dokładnego wywiadu z Panią i diagnozy córki nie będę w stanie pomóc. W przypadku niepłynności, bardzo ważna jest diagnoza logopedyczna i ćwiczenia stymulujące. Proszę umówić się na spotkanie do logopedy. Pozdrawiam,
Maria Kmiecik-Matrejek
Witam. Specjalista do, którego może się Pani udac to neurologopedy zajmujący się terapia jąkania. Jąkanie w tym wieku najprawdopodobniej jest na tle rozwojowym. Pozdrawiam
Witam, jeśli w życiu Pani córki nie nastąpiło nic, co mogłoby ją mocno zestresować (m.in. zmiana miejsca zamieszkania czy otoczenia) to można mówić o jąkaniu rozwojowym. Powinno ono ustąpić w przeciągu kilku tygodni. Jednak dla pewności warto skonsultować się z logopedą, który na podstawie m.in. wywiadu logopedycznego dokładnie zdiagnozuje Pani dziecko. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Najlepiej w takim przypadku udać się do logopedy.
Pozdrawiam :)