Co kiedy dziecko jest karą , a nie powodem do radości? Jestem mamą od 3,5 roku. Niestety ciąża nie b

3 odpowiedzi
Co kiedy dziecko jest karą , a nie powodem do radości? Jestem mamą od 3,5 roku. Niestety ciąża nie była planowana, ale była brana pod uwagę w ogóle- w dalekiej przyszłości. Wydawało mi się, ze jestem gotowa na ten etap w życia. Niestety wszystko robię mechanicznie, bez większego zaangażowania, nie czuje przyjemności z bycia z moim dzieckiem, drażni mnie wszystkim i ogólnie najchętniej bym uciekła, gdyby nie poczucie obowiązku. Co robić, bo takim podejściem ani nie uszczęśliwiam dziecka ani siebie?
Każda mama miewa różne uczucia wobec swojego dziecka, co wcale nie oznacza, że nie kocha swojego potomstwa. Zmęczenie, mieszane uczucia związane z początkiem ciąży, równoległe cele życiowe mogą sprawiać, że kobietę frustruje rola matki i jest to naturalne. Jeśli jednak stan przedłuża się, warto skonsultować się ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeutą. Życzliwa osoba może pomóc rozeznać się czego dokładnie dotyczą Pani odczucia, z czego wynikają i jak sobie z nimi poradzić. Ważne, by zdawać sobie sprawę ze swoich uczuć, wówczas nie mają one nad nami takiej władzy.

To bardzo ważne, że w ogóle Pani o tym mówi i jest tego świadoma. Bycie mamą jest bardzo trudne, a szczególnie jeśli nie było to planowane. Warto wybrać się na konsultacje do psychologa, najlepiej takiego, który pomoże Pani również w wypracowaniu umiejętności wychowawczych - wiedza jak mogę sobie poradzić z dzieckiem, jakich użyć narzędzi wychowawczych z szacunkiem do siebie i dziecka - daje poczucie skuteczności. Rodzic jest mniej sfrustrowany a dziecko bardziej "grzeczne", a dzięki temu rodzic bardziej zadowolony, a więc dziecko też ;) Rozmowa z psychologiem może też pomóc w rozpoznaniu tego co się u Pani dzieje i z czego wynikają Pani odczucia do dziecka i do nowej roli. Oferuję swoją pomoc. Pozdrawiam
Powodzenia!
Dzień doby
Mamy doświadczają niekiedy różnych emocji względem swoich dzieci, przyczyn tego może być wiele począwszy od nieprzepracowanej depresji poporodowej a skończywszy na problemach we własnym dzieciństwie, które przekładają się na stosunek do macierzyństwa. Jeśli czuje Pani coraz większy dyskomfort w relacji z własnym dzieckiem i nie rozumie Pani dlaczego tak się właśnie dzieje serdecznie polecam konsultacje z psychologiem. Na terapii pozna Pani przyczyny takiego stanu emocjonalnego i podejścia do dziecka, spróbuje Pani wraz z psychologiem poszukać rozwiązania problemu.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk