Co jeżeli mam obawy przed zgłoszeniem się do lekarza psychiatry z powodu anoreksji bądź SGA, bo nie

5 odpowiedzi
Co jeżeli mam obawy przed zgłoszeniem się do lekarza psychiatry z powodu anoreksji bądź SGA, bo nie chce trafić ewentualnie do szpitala, chciałbym się jakoś wyleczyć, ale sam już nie wiem. Nie chcę właśnie trafić do szpitala, nie ważyłem się długi czas, ale widzę po sobie, objawy anoreksji i boję się pójść i tak wprost się umówić na wizytę z powodu anoreksji? Co mogę zrobić w tym przypadku? Dodam tylko, że kiedyś jeden psychiatra ( trafiłem do niego z przymusu) powiedział mi że bulimia to tylko nerwówka, a jedna pani psycholog, że bulimia w ogóle jak przy niej wspominałem temat to w ogóle go nie poruszyła. W ogóle się zamknąłem i nie wiem jak nogę się przełamać, bo wiem, że pewnie potrzebuje pomocy, ale sam nie chce się zgłosić, bo się bardzo boję. Mężczyzna, lat 21
Mężczyzno, lat 21 zadzwoń do mnie, to postaram się rozwiązać Twoje problemy. Oczywiście przy twoim udziale. Kontakt telefoniczny znajdziesz do mnie na: klinikazdrowienia.pl
Trudno mi na ogólnym forum omawiać Twoje problemy. Gdy będziemy wspólnie pracować, psychiatra ani szpital nie będą konieczni.
Pozdrawiam,
Bogusław Bienias

Witam. Anoreksja i bulimia są zaburzeniami psychicznymi, które mają także poważne konsekwencje dla zdrowia somatycznego. Wizyta u dietetyka jest ważnym elementem składowym leczenia, ale nie przyniesie skutku jeśli leczenie żywieniowe nie pójdzie w parze z farmako i psychoterapią oraz stopniowymi zmianami w funkcjonowaniu psychologicznym. Diagnostykę i leczenie rozsądnie jest rozpocząć od wizyty u lekarza psychiatry - ani dietetyk, ani psychoterapeuta nie mają takich uprawnień i możliwości jak lekarz. Jeżeli ma Pan duże obawy, odczuwa lęk przed wizytą u lekarza psychiatry, może Pan umówić się najpierw do psychoterapeuty. Nie będę jednak Pana oszukiwać, że nie zostanie Pan skierowany do lekarza lub do szpitala, być może taka wizyta pomoże obniżyć Pana lęk. Decyzja lekarza zależy m.in. od tego, czy Pana waga jest bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji, czy nie. Dokładnie tak samo do problemu podejdzie psychoterapeuta i dietetyk, bo w pewnych sytuacjach priorytetem jest ratowanie życia. Proszę nie ulegać złudzeniom, że jeden specjalista nie związany zawodowo z obszarem zdrowia psychicznego rozwiąże wszystkie Pana problemy. Anoreksja i bulimia to zaburzenie psychiczne, a nie problem oznaczający złe nawyki żywieniowe. Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji.
Dzien dobry. To zrozumiale, ze Pana objawy budza w Panu lek, ale im wczesniej sie Pan zglosi do psychoterapeuty, tym lepsze sa rokowania do poprawy. W przypadku zbyt malej wagi dobrze jest zaczac wizyte od lekarza psychiatry, ale na taka wizyte moze Pan rowniez zostac skierowany po wstepnym wywiadzie u psychoterapeuty. Wszystko zalezy od tego,jakie ma Pan objawy i jak bardzo zanizona jest Pana waga. Pisze Pan rowniez raz o bulimii a raz o anoreksji - dobrze byloby sprawdzic, jak przejawiaja sie objawy. Pozwoli to tez dopasowac terapie do Pana problemu - w przypadku zaburzen jedzenia zalecana terapia jest terapia poznawczo-behawioralna, ktora oprocz regulacji posilkow skupia sie rowniez na pracy nad przekonaniami miedzy innymi odnosnie perfekcjonizmu, samooceny, nad relacjami interpersonalnymi. Sa dowody naukowe, ze w terapii zaburzen odzywiania pomaga rowniez cwiczenie uwaznosci i rozwijanie wspolczucia wobec siebie.Zaburzenia jedzenia sa bardzo zlozone, wymagaja kompleksowego leczenia - wlaczenia dietetyka,czesto farmakoterapii, jak rowniez wlaczenia rodziny, tak zeby jak najbardziej pomoc Panu poprawic swoje zycie. Pozdrawiam serdecznie, Kamila Szymecka-Owen
Dzień dobry, jeśli ma Pan obawy przed wizytą u psychiatry, proszę skierować w pierwszej kolejności swoje kroki do psychodietetyka. Będzie to przetarcie szlaków, a także oswoi Pana z rozmową o problemie.
Proszę pamiętać, że idąc do dobrego specjalisty, nikt nie będzie Pana krytykował ani oceniał. Dobry specjalista powinien wspierać, wykazać się otwartością oraz zrozumieniem. Rozmowa potoczy się na tyle na ile Pan pozwoli i w przypadku zaburzeń odżywiania nie powinno się nigdzie spieszyć.
Odnośnie odesłania do szpitala, nie jest to tak automatyczne działanie. Psychiatra zrobi to w przypadku stanu zagrażającemu życiu, BMI poniżej 15 i braku woli leczenia. Jest Pan osobą pełnoletnią, więc bez Pana zgody nie zmuszą Pana, do wizyty w szpitalu ani leczenia, którego Pan nie zechce. Proszę się nie obawiać na zapas, choć rozumiem dręczące Pana pytania.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu. Chętnie porozmawiam i wysłucham
Dzień dobry,
jeśli ma Pan obawy przed wizytą u psychiatry lub innego specjalisty, zachęcam do rozmowy na temat Pana problemu z kimś z grona bliskich Panu osób. Może po takiej niezobowiązującej rozmowie będzie miał Pan więcej odwagi na spotkanie ze specjalistą. Zaburzenia odżywiania są zaburzeniami psychicznymi - z udziałem jedzenia w roli głównej. Konsekwencje zaburzeń odżywiania bywają poważne, dlatego też zachęcam do omówienia problemu ze specjalistą. ZO są uleczalne i najczęściej wymagają współpracy różnych specjalistów, w tym dietetyka/psychodietetyka, psychologa/psychoterapeuty i nieraz psychiatry. Hospitalizacja w leczeniu zaburzeń odżywiania jest ostatecznością - bardzo często przy współpracy pacjenta udaje się uniknąć tego rozwiązania. Zachęcam do przyjścia na spotkanie ze specjalistą w towarzystwie zaufanej Panu osoby, na pewno będzie łatwiej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz zdrowia!