Cierpię na nerwicę lękową. Moje pytanie jest następujące. Jakie jest ryzyko zarażenia wirusem HIV, j

18 odpowiedzi
Cierpię na nerwicę lękową. Moje pytanie jest następujące. Jakie jest ryzyko zarażenia wirusem HIV, jeżeli pewna osoba miała na palcu skaleczenie od nakrętki szklanego tymbarka i leciała z tego krew i przyłożyła tę krew do twarzy osoby, która miała rozcięcie wielkości około 2 do 3 mm na 8 mm i to rozcięcie też było świeże i leciała z niego krew. Jakie jest ryzyko, że ta osoba, która miała tę rankę na twarzy została zarażona przez tą która przyłożyła ten palec? Załóżmy że osoba z tym palcem miała na nim dużą kroplę krwi i w tym momencie przyłożyła. Czy istnieje realne zagrożenie wirusem HIV dla tej osoby która miała rozcięcie na twarzy? Czy jeśli 0,1 ml potrzebne do zarażenia to 100 mm3 to 3*7= 21 , potrzebne byłoby 4mm krwi na wysokość żeby się zarazić? Czy ta krew z tego palca mogłaby poprzez dotknięcie tego zranienia na twarzy wejść do krwiobiegu tej drugiej osoby? Jakie jest ryzyko że ta osoba która miała to rozcięcie na twarzy została zarażona? Dziękuję bardzo za odpowiedź
Pytanie nie jest do mnie.

Witam, w kwestii nerwicy warto podjąć psychoterapię. Co do samego pytania to niestety nie znam się na tego rodzaju sprawach. Myślę, że warto zadzwonić lub wybrać się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego - HIV. W tym miejscu udzielają fachowej odpowiedzi. Na miejscu robią również badania po tego rodzaju kontakcie o jakim Pan/Pani napisał/a. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko
Witam,
A skąd pewność, że którakolwiek z tych osób w ogóle była zakażona wirusem HIV? Skoro ma Pan/ Pani diagnozę nerwicy lękowej, to pytania, które Pan/ Pani zadaje musi Pan/ Pani rozumieć jako myśli natrętne. Rozumiem, że bardzo Pana/ Panią męczą, ale uzyskanie odpowiedzi na te pytania może przynieść tylko chwilową ulgę, a nie rozwiązuje głównej przyczyny, dla których w ogóle te pytania się pojawiają. Taką ulgę może przynieść psychoterapia, którą szuka źródła tych problemów i rozwiązuje ich przyczynę a nie zajmuje się samym objawem.
Pozdrawiam,
D. Radomska- Talar
Z tego co pan/pani pisze wynika, że chodziło o bijatykę ? Bo nie wyobrażam sobie innego scenariusze, ale może się mylę. Jeżeli było to przyłożenia, palca do ranki, z której wypływała krew to raczej nieprawdopodobne aby doszło do zarażenia.
Przy okazji radziłbym zająć się leczenie nerwicy i odwiedzić psychoterapeutę.
Pozdrawiam
Nie zajmuję się szacowaniem ryzyka.
Dzień dobry, zaznaczając, że cierpi Pan/Pani na nerwicę lękową domyślam się, że bierze Pan/Pani pod uwagę, że zmartwienie się o zarażenie potęguje nerwica. I tylko w tym temacie mogę się wypowiedzieć. Natomiast Pana/Pani pytanie powinno być skierowane prawdopodobnie do lekarza specjalisty w zakresie chorób zakaźnych. A może najlepszym rozwiązaniem jest badanie na obecność wirusa HIV? Zamiast się bać lepiej zweryfikować przyczynę lęku - w sytuacji, kiedy jest to możliwe. I jeśli test wykaże brak obecności wirusa, a nerwica mimo tego nie pozwoli uwolnić się od niepokoju - "nerwica nie uwierzy badaniom medycznym", wówczas uzasadnione byłoby zgłoszenie się po pomoc do psychoterapeuty. Pozdrawiam i życzę aby nerwica nie stała się przeszkodą do wykonania niezbędnych badań.
Dużo wiesz na temat zarażenia wirusem HIV. Nie wiesz, czy ta osoba jest zarażona, a wysuwasz wnioski daleko idące ku panice. Nie nakręcaj się! Zrób badania na istnienie u siebie wirusa, a wtedy osiągniesz spokój i równowagę. Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, zakładam, że z powodu nerwicy lękowej skierował Pan/Pani pytanie do psychoterapeuty. Domyślam się, że to zdarzenie nasiliło lęk przed zakażeniem. Nie jestem lekarzem i nie mogę określić prawdopodobieństwa zakażenia. Natomiast do zakażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt płynów ustrojowych, czyli także krwi, a zatem ryzyko istnieje. Dla pewności warto wykonać badania diagnostyczne. Natomiast w psychoterapii można uczyć się oswajać swe lęki i lepiej sobie z nimi radzić. Pozdrawiam.
Moja odpowiedź zacznę od pytania: czy osoba, z którą był kontakt jest nosicielem wirusa HIV czy jest to jedynie przypuszczenie?
Gdyby okazało się, że jest - tzw. okienko serologiczne czyli okres, po którym wytwarzane są w organizmie przeciwciała przeciwko HIV, wynosi w organizmie ludzkim min 3-12 tygodni. Po tym czasie powinno się zrobić badania na obecność wirusa... (niektóre, bardziej specyficzne badania, pozwalają na diagnostykę HIV wcześniej) Mimo wszystko zamiast się zamartwiać, poczekałabym na wynik, tym bardziej że nie zawsze kontakt z osobą zarażoną skutkuje zarażeniem.

Proszę wybrać się do placówki, w której można zrobić anonimowo test na HIV.Testy anonimowe, bezpłatne i bez skierowania od lekarza wykonywane są w PKD czyli Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Ich adresy można znaleźć w internecie. W centrach tych pracują lekarze i psychologowie, którzy udzielają wsparcia i informacji zarówno przed badaniem, jak i w momencie odbierania wyniku. Każdego lekarza obowiązuje tajemnica lekarska.
Witam, to jest pytanie do lekarza, najlepiej specjalisty chorób zakaźnych, więc nie chciałabym wypowiadać się w kwestiach prawdopodobieństwa zakażenia. Istnieją tzw. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (adres najbliższej placówki można sprawdzić na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS ) gdzie można zrobić badanie anonimowo i bezpłatnie. Pytanie czy jest pewność, że jedna z tych osób jest zarażona czy tylko się Pan lub Pani tego boi, że mogłaby być nim zarażona? Bo jeśli jest to wiadome, proszę skonsultować się z lekarzem, jeśli zaś jest to wyobrażenie, lęk, obawa, która pojawia się nawet wobec osób, które nie są z tzw. grupy ryzyka to warto się zastanowić skąd biorą się właśnie takie lęki dotyczące akurat tego obszaru. Na takie pytania jednak wolałabym odpowiadać znając historię i w relacji terapeutycznej. Pozdrawiam serdecznie.
niestety mogło dojść do zakażenia, personel medyczny nawet przy zakłuciu bierze pod uwagę taka możliwość uwagę : trzeba zrobić badania w kierunku HIV- można zrobić je anonimowo, pozdrawiam
Dzień dobry. Widzę tu dwie kwestie do pracy. Po pierwsze nerwica lękowa i w tym aspekcie warto jest pomyśleć o profesjonalnej pomocy (o ile jeszcze jej nie ma). Co do zakażenia wirusem HIV (gdyż wirusem można się zakazić, a nie zarazić), to zastanawiam się nad powodami zadania tego pytania. Jeżeli jest to sytuacja czysto hipotetyczna i wynika z lęku, to rozważanie podanego zagadnienia będzie jeszcze bardziej podsycało stany lękowe. Jeżeli jest to sytuacja rzeczywista, to według mojej wiedzy jest ona ryzykowna. Zachęcam do udania się do najbliższego punktu konsultacyjno-diagnostycznego, gdzie będzie można uzyskać bezpłatną pomoc, a cała sytuacja będzie mogła być bardziej szczegółowo omówiona. Aktualna lista takich punktów znajduje się na stronach Krajowego Centrum ds. AIDS, w zakładce PKD (przepraszam, że odpowiadając na pytanie nie mogę podać bezpośredniego linku, ale system informuje mnie, że jest to niezgodne z regulaminem i blokuje wysłanie informacji). Pozdrawiam, a w razie wątpliwości proszę śmiało pisać:).
W toku psychoterapii można w ralacji z terapeutą próbować przyjrzeć się i poznawać przyczyny powstawania myśli związanych z dużym lękiem, takich jak te opisanych w pytaniu oraz uczyć się lepiej z takimi myślami i emocjami funkcjonować a dzięki temu zmniejszać objawy nerwicy lękowej.
Jeśli chodzi o wirus HIV to test można wykonać np. bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno- Diagnostycznych (PKD).
Dzień dobry ,
W kwestii ryzyka zakażenia wirusem HIV sugeruję wizytę u specjalisty od chorób zakaźnych oraz przeprowadzenie badań na obecność wirusa. Jeśli podejrzewa Pan / Pani, że te obawy wynikają z nerwicy lękowej i chce popracować nad swoją nerwicą, proponuję wizytę u psychoterapeuty.

Pozdrawiam

Justyna Wojciechowska
Witam Panią,
Proszę udać się do lekarza żeby rozwiać Pani realny strach i wątpliwości. Gdyby była potrzeba lekarz pokieruje Panią dalej w razie konieczności. Nie ma co zwlekać.
Wyobrażam sobie, że żyje Pani w ciągłym lęku. Psychoterapeuta pomoże Pani się z nim uporać i oddzielić to, co realne od tego, co nadmiarowe.
Życzę odwagi i pozdrawiam,
Iwona
Dzień dobry,
trudno mi udzielać odpowiedzi na pytanie o charaketrze medycznym, ponieważ nie jestem lekarzem, jestem pscyhologiem i nie dysponuję taką wiedzą. Proponuję Panu/Pani skorzystanie z porad lekarzy, którzy widnieją na portalu. Na pewno będą w stanie udzielić profesjonalnej porady. Ale pisze Pan/Pani w pytaniu także o nerwicy lękowej, więc moge przypuszczać, że sytuacja, o której mowa, jest tym bardziej stresująca i nie dająca spokoju. Poziom lęku w nerwicy lękowej jest na tyle wysoki czasem, że potęguje przeżywanie trudnych sytuacji. W związku z tym na pewno doradzam konsultacje z psychoterpauetą w celu radzenia sobie z lękiem w różnych codzienynych sytuacjach. A w sytuacji ryzyka zakażenia wirusem HIV wykonanie badań na obecność tego wirusa będzie informacją najbardziej rzetelną. Póki takich badań nie będzie, będzie Pan/ Pani żyć w napięciu i niepokoju w kwestii ewentualnego zakażenia. A jeśli okazałoby się, że do zakażenia doszło, wiedza o tym umożliwia podjęcie stosownych działań leczniczych. Mam nadzieję, że w Pana/ Pani sytuacji rozwiązanie będzie pomyślne.
pozdrawiam
Barbara Matla
Dzień dobry,
Niestety nie jestem ekspertem w temacie możliwości zarażenia się wirusem HIV w opisany powyżej sposób, więc trudno mi się na ten temat wypowiedzieć. Pewnym sposobem aby się o tym przekonać jest skonsultowanie się ze specjalistą w tej dziedzinie i ewentualne sprawdzenie tego poprzez badanie przy wykorzystaniu anonimowego testu na obecność wirusa HIV. Na Śląsku takie anonimowe badanie wraz z konsultacją odbywają się w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie przy ul. Zjednoczenia 10.
Pozdrawiam
Katarzyna Wojciechowska
Dzień dobry. Widzę, że w pytaniu jest duży niepokój. Oczywiscie pracując z psychoterapeutą można obniżyć poziom lęku, poszukać jego źródła i starać się go przepracować. Mimo wszystko proponowałabym Pani/Panu skierować pytanie dotyczące obawy przed możliwością zarażenia wirusem HIV do lekarza rodzinnego czy specjalisty chorób zakaźnych, który dysponuje odpowiednią wiedzą medyczną. Pozdrawiam.