Choroba afektywno-dwubiegunowa i nerwica lękowa.

4 odpowiedzi
Witam!Od pół roku choruję na CHAD.Miesiąc temu miałam odstawiony Zolafren i obecnie biorę Depakinę 300 i 500mg i od 3 tyg.Lamitrin 25mg.Przed wystąpieniem CHAD,leczyłam się na nerwicę lekową i brałam Paroxinor,który został oczywiście odstawiony w momencie wystąpienia manii.Od ok.tygodnia odczuwam taki ogólny niepokój,martwię się wszystkim,objawy mam takie same jak zanim zaczęłam brać Paroxinor.Czy przy chorobie afektywno-dwubiegunowej można stosować leki takie jak Paroxinor,czy nie wywoła to manii,której potwornie się boję?Jednocześnie nie da się normalnie funkcjonować,ciągle się bojąc.Proszę o radę.
Witam. CHAD stanowi przeciwwskazanie do stosowania leków przeciwdepresyjnych czyli min. paroksetyny, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia epizodu maniakalnego. Uzasadnione jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych tylko w znacznie nasilonych epizodach depresyjnych, gdy wykorzystano inne możliwości leczenia a zastosowanie leku przeciwdepresyjnego jest jedyną pozostałą możliwością a sam stan pacjenta jest zagrażający. Sam lęk i niepokój można łagodzić innymi lekami psychotropowymi, które będą znacznie bezpieczniejsze. Przede wszystkim warto pomyśleć o zwiększeniu dawki Depakine Chrono do 2x 500, zwiększeniu stopniowym lamotryginy. Wszelkich zmian leczenia proszę jednak dokonywać pod nadzorem psychiatry. Pozdrawiam.

Ustawianiem leczenia powinien się u Pani zająć psychiatra, on jest fachowcem, więc proszę się tym nie martwić, tylko do niego zgłosić. W stanach depresji stosuje się w CHAD antydepresanty, takie jak m. in paroksetyna, chodzi o to, żeby pacjent czuł się dobrze, żeby dobrze funkcjonował. Oczywiście trzeba dokładnie obserwować swój stan psychiczny i w razie pojawienia się objawów z kręgu maniakalnych natychmiast zgłosić się do psychiatry.
Leczenie podtrzymujące CHAD polega na stosowaniu stabilizatorów nastroju. Jeśli nastrój zaczyna się wahać w stronę manii, włącza się najczęściej neuroleptyk np.Zolafren o działaniu przeciwmaniakalnym. W depresji w przebiegu jest dopuszczalne stosowanie stosowanie leku przeciwdepresyjnego, ale ostrożnie aby nie wywołać manii. Można też spróbować zwiększać stopniowo Lamitrin który ma też działanie przeciwdepresyjne.
W przebiegu ChAD mogą występować takie objawy jak lęk i niepokój. Standardem jest, że w leczeniu podstawowym stosuje sie jeden lub kilka stabilizatorów nastroju unikając, o ile to możliwe, leczenia lekami p/depresyjnymi. Jeśli jest taka konieczność łączy się je ze stabilizatorami. Jeżeli źle się Pani czuje najprawdopodobniej należy zmodyfikować dotychczasowe leczenie. Wskazana jest wizytują u psychiatry w najbliższym czasie.