Chciałam się dowiedzieć czy testy na nietolerancje pokarmową są miarodajne?, mam wzdęcia i zaparcia

11 odpowiedzi
Chciałam się dowiedzieć czy testy na nietolerancje pokarmową są miarodajne?, mam wzdęcia i zaparcia niewielkiego stopnia. Czy jest sens je wykonywać bo wiele prawd i mitów krąży wokół tych testów.
Testy na nietolerancje jak najbardziej są miarodajne. Wykrywają one przeciwciała we krwi, które mogą być obecne jeśli występuję u osoby nietolerancja pokarmowa. Warto pamiętać, że większość testów pozwala również określić stopień nietolerancji (słaby, średni, wysoki). Po więcej pytań zapraszam kontaktować się telefonicznie.

Dzień dobry,

Wspomniane przez Panią objawy nie są wystarczającym powodem do wykonania kosztownych testów na nietolerancje pokarmowe IgG-zależne. Warto skonsultować się z dobrym dietetykiem, który dokona analizy Pani żywienia i stylu życia, aby móc znaleźć przyczynę objawów zgłaszanych przez Panią. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że są one w dużym stopniu zdeterminowane niewłaściwym doborem pokarmów. Odpowiadając na Pani zapytanie dotyczące wiarygodności testów na nietolerancje pokarmowe, pozwolę się zasugerować oficjalnym stanowiskiem czołowych światowych towarzystw naukowych w tej dziedzinie, które jest jednoznaczne: takie testy nie odgrywają żadnej roli w diagnozowaniu alergii lub nietolerancji pokarmowych i na chwilę obecną nie ma żadnych rzetelnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Dzień dobry, myślę, ze na samym początku nie ma sensu wykonywać takich testów. Warto zamiast tego sporządzić tygodniowy dzienniczek żywieniowy, zapisywać w nim wszystkie zjadane pokarmy i wypijane płyny oraz czas i nasilenie występujących dolegliwości. Z przygotowanym dzienniczkiem można udać się do dietetyka, który przeanalizuje dotychczasowy sposób żywienia. Być może wprowadzenie kilku małych zmian spowoduje, że Pani dolegliwości ustaną. Pozdrawiam, Anna Walus
Powody wzdęć i zaparć mogą być różne. Przyczyny mogą obejmować nietolerancje pokarmowe, ale też zaburzenia flory jelitowej, nietolerancje fodmaps, nie mylić z nietolerancjami pokarmowymi, problemy z kwasem żołądkowym, enzymami itd. Warto przeprowadzić dokładny wywiad żywieniowy, obejrzeć wyniki badań krwi, zanim podejmie się decyzję o zrobieniu testów na nietolerancje. Jeśli się Pani zdecyduje, warto wybrać dobrą firmę. Jest wiele firm obecnych na rynku i nie wszystkie testy są takie same. Pozdrawiam, Justyna Salamonowicz-Gustaw
Zdaniem ekspertów alergologii - nie ma zupełnych podstaw medycznych do wykonywania testów IgG w kierunku alergii pokarmowej, jest to naciąganie pieniędzy i robienie dużego zamętu w diecie..
Jeśli są to nietolerancję trudne do zdiagnozowania i nie ma pewności po jakich pokarmach występują na pewno warto zrobić badanie o nazwie FOODSCREEN na nietolerancję IgG/IgA zależne czyli utajone. Przyczyną wzdęć może być również zbyt słabe dokwaszenie żołądka - tutaj ocet jabłkowy z naturalnie sfermentowanych jabłek 2 x dziennie będzie jak znalazł.
Uważam, że diagnozowanie nietolerancji pokarmowych z krwi, jest niestety stratą pieniędzy. Objawy opisywane najpewniej zasugerują nietolerancję glutenu lub laktozy, jak to ma miejsce w większości przypadków wykonania testów tego typu. Radziłabym obserwować swój organizm- po jakich pokarmach te reakcje ciała zachodzą. Jeśli już powiązane zostaną te dwie rzeczy, można udać się do dietetyka, w celu przeprowadzenia testów eliminacyjnych (dieta wyłączająca poszczególne grupy lub produkty). Ważne jednak jest, aby dietoterapię przeprowadzać pod okiem specjalisty, aby nie nabawić się nietolerancji pokarmowych wtórnych.
Pozdrawiam serdecznie
Testy na nietolerancję niestety nie dają nam gwarancji i pewności, że taka nietolerancja występuje, więc nie trzeba wydawać pieniędzy na takie testy. Jeśli chodzi o problemy jelitowe to ja stosuję dietę rotacyjną - eliminacyjną, która bardzo się sprawdza u moich pacjentów. Wykluczam pszenicę, mleko i czasami jajka ( w zależności od przypadku) na 3 miesiące i wtedy możemy stwierdzić, czy dana osoba lepiej się czuje czy nie.. Następnie po 3 miesiącach powoli włączamy te produkty do diety by sprawdzić, czy trzeba wykluczyć je na dłużej, czy można do nich wrócić. Ja sama jestem na diecie bezglutenowej i unikam nabiału. Sprawdziłam tą metodę na sobie i wiem, że te produkty nie działają na mnie dobrze. Trzeba wsłuchać się w swój organizm i sprawdzić co nam służy a co nie. Dodatkowo warto pomyśleć o usunięciu nieprawidłowej flory bakteryjnej, czyli pasożytów, grzybów, nieprawidłowych bakterii - tu na pomoc przychodzą nam zioła, które eliminują dodatkowo wymienione problemy z układem pokarmowym. Ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i słuchanie jego potrzeb.
Dzień dobry, na początku należy przyjrzeć się objawom. W tym celu zapraszam na konsultację dietetyczną. Pozdrawiam!
Dzień dobry, myślę, że na początku warto przygotować dzienniczek żywieniowy w którym zapisane będą występujące po posiłkach objawy, następnie konsultacja z dietetykiem i lekarzem
Witam. Proponuję zmianę nawyków żywieniowych jeśli nie ma Pani innych problemów zdrowotnych. Zapraszam na konsultację.