Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie czy przyczyną nadwagi/otyłości może być nie właściwa dieta s

24 odpowiedzi
Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie czy przyczyną nadwagi/otyłości może być nie właściwa dieta skoro wyniki cholesterolu, poziomu cukru i trójglicerydów są bardzo dobre ? Dodam, że miałam robione także badania tarczycy i też są super.
Tak, ponieważ organizm ma pewne mechanizmy regulacyjne i może wyrównywać pewne zaburzenia, które wynikają z niewłaściwej masy ciała. Z czasem te mechanizmy moa stać się co raz mniej wydolne.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut

Złe nawyki żywieniowe, powodujące przybieranie na wadze, nie zawsze będą widoczne w wynikach krwi. Niewłaściwa dieta to także brak regularnych posiłków, brak owoców i warzyw, zbyt mała częstotliwość jedzenia a one nie mają bezpośredniego wpływ\u na trójglicerydy czy cholesterol...
Tak , może to być niewłaściwa dieta (często nietolerancje pokarmowe), jak i niedostateczny brak ruchu.
Dzień dobry,
tak, czasami nawet przy bardzo złych nawykach żywieniowych pacjenci mają dobry poziom lipidów we krwi, jak również inne wyniki badań w normie. Co nie znaczy, że ich dieta jest np. odpowiednio zbilansowana. Przyczyną nadwagi zwykle jest nadmierna podaż energii w stosunku do zapotrzebowania. To dobrze, że wyniki badań tarczycy są w normie, dzięki temu dieta redukcyjna u Pani powinna przynieść pożądane efekty. Zapraszam na konsultację, na której umówimy szczegóły kuracji. Pozdrawiam, Marta Heller-Surowiec
Witam. Oczywiście, przyczyną nadwagi jest najczęściej zbyt duża wartość energetyczna diety w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Pozdrawiam.
Żeby więcej odpowiedzieć na pytanie musiałabym zobaczyć wyniki badań i przeanalizować Pani nawyki żywieniowe. Przed wizytą dokładnie trzeba spisać wypite napoje oraz posiłki i przekąski zjedzone w ciągu ostatnich 3 dni i jakie treningi stosujemy lub nie. Najlepiej jeżeli będą to dwa dni powszednie oraz jeden dzień wolny od pracy. Te informacje umożliwią przeprowadzenie analizy Twojego dotychczasowego sposobu odżywiania się oraz nawyków żywieniowych. Na podstawie zebranych danych opracowywane są zalecenia żywieniowe - indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta i zbilansowana dieta, indywidualne zalecenia żywieniowe, w tym m.in.: zalecane wielkości porcji do spożycia oraz przykładowy jadłospis. Pozdrawiam
Dzień dobry! :) Jak najbardziej niewłaściwa dieta jest jednym z głównych powodów pojawienia się nadwagi i otyłości. To, że posiada Pani prawidłowe powyższe, podstawowe wyniki to bardzo dobrze! Jednak należy pamiętać, że ludzki organizm nie jest robotem i to, że w tym momencie są one prawidłowe nie oznacza, że za jakiś czas się one nie pogorszą. Jeżeli Pani dieta budzi wątpliwości zapraszam na wizytę podczas, której poznam Pani historię zdrowotną i żywieniową i będę mogła bardziej pomóc i ocenić co wymaga poprawy, a co jest super. :)
Dzień dobry,
czynniki wpływające na otyłość są bardzo różne, może to być zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia, może być spowodowane niewłaściwą dietą. Sugeruję sprawdzić u dietetyka Pani kilkudniowe menu, aby ocenić jego skład, urozmaicenie, zawartość składników odżywczych oraz regularność i pory posiłków. Dzięki takiej wiedzy, łatwiej będzie szukać przyczyny Pani kłopotów z masą ciała.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
nieprawidłowe wyniki mogą być konsekwencją trwającej nadwagi i otyłości, ale nie jest to wyznacznik natychmiastowy, często pracujemy na to latami.Nieprawidłowa dieta może być przyczyną nadwagi i otyłości .
pozdrawiam
U osób młodych (do 35 r. ż.) czasami mimo niewłaściwej diety wyniki laboratoryjne są w normie. Jeżeli Pani dieta jest obiektywnie oceniona jako "zdrowa", to przybieranie na wadze może być w związku ze zbyt dużą ilością kalorii . Pozdrawiam
Dzień dobry, jak najbardziej nadwaga spowodowana jest niewłaściwą dietą (nawet w przypadku prawidłowych wyników badań z krwi). Proszę pamiętać, że sprawdziła Pani tylko kilka parametrów, a mamy ich znacznie więcej. Bardzo dobre wyniki cholesterolu, glukozy czy trójglicerydów nie odzwierciedlają w 100% stanu organizmu. Przede wszystkim proszę pamiętać, że dodatni bilans kaloryczny jest główną przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej. Takie żywienie na dłuższą metę ujawni się także w wynikach badań, które dzisiaj są prawidłowe.
Tak, jak najbardziej, często jest tak, że prawidłowa waga nie odzwierciedla prawidłowych wyników i odwrotnie. Należało by sprawdzić nawyki żywieniowe, styl życia, zrobić analizę składu ciała a wówczas dopracować odżywianie.
Na 100 % dietę trzeba zbilansować i właczyć aktywnośc fizyczną
Witam serdecznie,
przyczyną nadwagi i otyłości mogą być błędy żywieniowe, powtarzalne w codziennym jadłospisie, w tym mała ilość błonnika, duża zawartość cukrów prostych jak i tłuszczy zwierzęcych w diecie. Warto to skonsultować. Zapraszam serdecznie, chętnie pomogę :)
Dzień dobry, tak, dieta może być przyczyną nadwagi/otyłości nawet gdy parametry krwi są w normie. Pozdrawiam!
Niewłaściwa dieta jest główną i najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości. Nawet jeśli wyniki badań są jeszcze w normie.
Witam.Oczywiście że tak -nie zawsze nadwadze towarzyszą złe wyniki badań.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Zdecydowanie może to być skutek niewłaściwej diety.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dzień dobry,

Tak, jak najbardziej przyczyna może znajdować się również w sposobie odżywiania (być może opiera Pani swój jadłospis na zdrowych produktach, natomiast wartość energetyczna diety jest zbyt wysoka w stosunku do dziennego jej wydatkowania), a także warto spojrzeć na radzenie sobie ze stresem/napięciem, aktywność fizyczną, gospodarkę hormonalną, uwarunkowania genetyczne, etc.

Pozdrawiam,
Mateusz Durbas
Dietetyk
Jest spora różnica pomiędzy nadwagą i otyłością. Przyczyn może być wiele. Ponad to wyniki mogą być w zakresie wartości referencyjnych, co nie oznacza, że "są w normie". Do każdej osoby należy podejść w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę nie tylko wyniki badań, ale i objawy i aktualny stan pacjenta. Zapraszam na konsultację.
Dzień dobry,
Parametry określające zdrowie takie jak wyniki badań z krwi są odrębna kwestią - pacjent może mieć prawidłowe wyniki badań i jednocześnie zmagać się z nieprawidłową masą ciała np. nadwaga lub otyłością.
Bezpośrednią i najczęstszą przyczyną nadwagi lub otyłości jest wyskokaloryczna dieta, która powoduje nadwyżkę kalorii w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Tłumacząc inaczej, można mieć prawidłowe wyniki badań, odżywiać się w miarę zdrowo, ale jeść zbyt dużo. Jest o dość częsta sytuacja w gabinecie dietetycznym, z którą spotykam się w swojej praktyce zawodowej.
Zachęcam do wizyty u dietetyka i poddanie swoich nawyków żywieniowych analizie zarówno jakościowej jak i ilościowej.

pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak
Dzień dobry
Nadmiar tkanki tłuszczowej to taki "szczyt góry lodowej". Nie zawsze nadwaga wynika z chorób metabolicznych, dieto zależnych. Wyniki badań laboratoryjnych oczywiście dają pewien obraz sytuacji, jednak one pokazują już jaki był stan organizmu jakiś czas temu.
Z psychodietetycznego punktu widzenia różnego rodzaju emocje zatrzymane w ciele mogą sprzyjać gromadzeniu nadmiernej ilości zapasowej tkanki tłuszczowej. Podczas pracy można się skupić nad genezą, przyjrzeć się emocjom, programom mentalnym, relacji z jedzeniem. Polecam spojrzenie na problem nie tylko przez pryzmat typowo zachodniej medycyny (choroba - lek) a bardziej holistycznie na połączenie ciała, umysłu, emocji
Dzień dobry, niewłaściwa dieta jak najbardziej jest odpowiedzialna za przyrost masy ciała. Nieprawidłowe wyniki badań bardzo często pojawiają się dopiero po kilku/kilkunastu latach niewłaściwej diety, a wtedy wymagana jest współpraca z dietetykiem i lekarzem, aby zahamować proces choroby. Zachęcam do działań profilaktycznych i redukcji masy ciała. Proszę również pamiętać, że są inne czynniki sprzyjające tyciu, jak np. stres. Dietetyk/ psychodietetyk z pewnością pomoże. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu!
Tak. Powinna się Pani cieszyć że wyniki są bardzo dobre. To też pomoże w redukcji. Moi pacjenci chudną już wciągu dwóch tygodni 3kg a jedzą to co lubią i proponują natomiast w odpowiednich ilościach. Zapraszam na konsultację i współpracę online.