Byłam na konsultacji psychologicznej, skąd zostałam skierowana do psychiatry. Zostały mi przepisane

3 odpowiedzi
Byłam na konsultacji psychologicznej, skąd zostałam skierowana do psychiatry. Zostały mi przepisane m.in. antydepresanty. Jestem w 2 dniu zażywania i objawy się nasiliły (biorę je rano). Wiem, że o efektach można mówić dopiero po około dwóch tygodniach, jednak nie wiem czy już powinnam rozpocząć jakąś psychoterapię czy jednak zacząć po upływie tych dwóch tygodni? Dodatkowo, ma to być psychoterapia indywidualna czy kolejna konsultacja psychologiczna?
Dzień dobry. O efektach leczenia warto rozmawiać z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Psychoterapię może Pani rozpocząć w dowolnym momencie. Kilka pierwszych spotkań ma często postać konsultacji, podczas których formułowana jest wstępna diagnoza i określane są cele terapii. Tworzony jest plan terapii. Farmakoterapia i psychoterapia wzajemnie się uzupełniają. Pozdrawiam Sandra Jargieło

Dzień dobry, Z początku objawy się nasilają po zaczęciu brania leków. Warto udać się na psychoterapię, aby na bieżąco konfrontować się z tymi objawami i je przeżywać w taki sposób, aby nie utrudniały codziennego funkcjonowania. Pozdrawiam
Dzień dobry,

tak jak Pani pisze, leki antydepresyjne zazwyczaj odnoszą zamierzony efekt po około 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Nasilenie objawów może być chwilowe - ale proszę to jeszcze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Jeśli zaś chodzi o psychoterapię, to bardzo często jest ona prowadzona równolegle do leczenia farmakologicznego. Same leki osłabiają bowiem nieprzyjemne objawy, ale nie eliminują ich przyczyn (w wypadku depresji wywołanej czynnikami psychologicznymi, a nie somatycznymi).

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem w Pani wypadku będzie udanie się na wizytę do doświadczonego psychoterapeuty (psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody), który będzie mógł lepiej zorientować się w Pani sytuacji i doradzić, czy psychoterapia to dobre rozwiązanie.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska