Brak odczuwania przyjemności podczas pieszczot i stosunku

2 odpowiedzi
Witam,
mam problem z odczuwaniem przyjemności i podczas pieszczot i podczas stosunku. Strasznie mnie to męczy. Biorę dużo silnych leków, niestety nie mogę z nich zrezygnować z powodu przewlekłej choroby jelit. Nie wiem już co robić, bo bardzo kocham swojego partnera, jednak nasze zbliżenia są bardzo rzadko, a jak już są to zero odczuwania przyjemności z mojej strony. Nie czuje totalnie nic, tak jakbym była znieczulona. Pochwa jest nawilżona, czuje mokro, ale nic poza tym :(. Dodatkowo choruję na niedoczynność tarczycy, przyjmuje euthyrox. Badania krwi wykonuje regularnie. Nie wiem jak sobie pomóc :(. Myśli o seksie mam dosyć często, bardzo chciałabym czerpać przyjemność ze zbliżeń, jednak gdy do nich dochodzi to tylko mój partner odczuwa coś nieziemskiego a ja nic. Dodam że jestem w wieku 20-23 lat. Czy jest jakiś sposób , może farmakologiczny aby odczuwać przyjemność podczas zbliżeń? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam
Dzień dobry
Ze strony biologicznej odczuwa Pani podniecenie, tj. nawilżenie pochwy (lubrykacja), hormony tarczycy są pod kontrolą lekarza i są wyrównane. Myśli o seksie występują u Pani często co może świadczyć o prawidłowym popędzie seksualnym. Pierwszy jest popęd, później podniecenie, następnie orgazm i rozluźnienie. Na etapie podniecenia nie odczuwa Pani satysfakcji. Zastanawiam się czy forma i rodzaj pieszczot przez partnera jest dla Pani odpowiedni? mogą to być subtelne, jakieś drobne sprawy, a mające znaczenie. Czy rozmawiacie o swoich preferencjach , fantazjach w sposób swobodny? może być tak, że wcześniejsze doświadczenia seksualne wpływają na obecne reagowanie. Istotny jest także Pani młody wiek, tzn. kobiety uczą się swojej seksualności, jest to proces poznawania swojego ciała, tego co jest preferowane, z czasem, przy dobrej relacji, poznaniu swojego ciała, rozmowach i preferencjach seksualność jest bardziej rozwinięta. Uważam, że warto byłoby aby skupiła się Pani na doznaniach, na tym czego Pani doświadcza, a nie na myślach lękowych. Myśli negatywne typu : on pomyśli że..., jestem jakaś...., czy to się zmieni....itp. bardzo przeszkadzają w odczuwaniu przyjemności "tu i teraz". Proszę spróbować przez kilka dni skupić się na nastroju podczas pieszczot, wykonywać wspólne masaże, rozmawiać fantazjować; następnie załóżmy w kolejnym tygodniu, do "wyluzowanego nastroju" dołączać (plus wcześniejsze) pieszczoty narządów płciowych, bez pospiechu i nastawienia na orgazm, tylko skupianie się na tu i teraz, bez przeszkadzających myśli.
Pozdrawiam serdecznie
Alicja Maliszewska

Witam,
W Pani sytuacji należy wziąć pod uwagę wpływ leków na odczuwanie przyjemności i satysfakcji seksualnej. Nie wiem czy pytała Pani lekarza który leki przepisywał o ich wpływ na życie seksualne? Może jest to ich wpływ? Warto pójść tym tropem gdyż często udaje się zmienić lek na działający na chorobę a pozbawiony przeszkadzających skutków ubocznych. Trzeba też wykluczyć kwestię interakcji tych leków z eutyroxem podczas konsultacji z lekarzem. Jeśli z rozmów wyniknie że leki nie powinny wywoływać skutków ubocznych w obszarze seksualnym, trzeba bliżej przyjrzeć się Pani sferze emocjonalnej i psychoseksualnej.
Nie wiem jakie były Pani wcześniejsze doświadczenia seksualne z tym i z innymi partnerami. One mogą mieć wpływ na aktualny kłopot. W liście brak jest też informacji o tym czy bez leków inaczej reagowała Pani na pieszczoty. Czasem bywa tak, że jakieś wcześniejsze doświadczenia, urazy powodują niechęć do seksu i blokadę w odczuwaniu satysfakcji. Z niektórych z nich możemy sobie nie zdawać sprawy a odkryć je i rozwiązać pomaga psychoterapeuta lub seksuolog będący jednocześnie psychoterapeutą.
Podsumowując: polecam wyjaśnić sprawę leków, skutków ubocznych i interakcji. Jeśli według lekarza leki nie powinny powodować takich skutków, moim zdaniem należy bliżej przyjrzeć się Pani problemowi wraz z psychoterapeutą/seksuologiem.

Pozdrawiam i zapraszam do gabinetu w Pani sprawie,
Agnieszka Złotowska