Borderline - która terapia lepsza?

13 odpowiedzi
Witam,
Mam 19 lat i ostatnio w wyniku nagromadzenia wielu intensywnych zdarzeń uświadomiłem sobie, że mam zaburzenie osobowości z pogranicza. Zapoznałem się z dostępnymi terapiami w internecie i zastanawiam się, która jest lepsza ( tradycyjna psychodynamiczna i bardziej niszowa dialektyczno-behawioralna). Wiem, że jak zwykle zależy to od indywidualnych uwarunkowań, ale może chociaż statystycznie da się określić, która z nich jest bardziej efektywna. Waham się nad wyborem i będę bardzo wdzieczny jeżeli ktoś mi pomoże w wyborze.
witam serdecznie, wg mnie przede wszystkim bardzo istotna jest relacja. Kolejna sprawa, w jakiej Pan będzie się lepiej czuł? I kolejne wydaje się ważne pytanie - czy bierze Pan pod uwagę czas - który w terapii psychodynamicznej jest długi. Może najważniejsze, by Pan odpowiedział sobie na te pytania. Uważam, że taka będzie najlepsza, która przyniesie jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie, uwzględniając to zaburzenie osobowości. Serdecznie pozdrawiam i życzę najlepszego wyboru

Witam
Ma Pan 19 lat, więc może być tak, że pewne zjawiska, procesy psychiczno – emocjonalne nadal są kształtowane, a co za tym idzie trudno o jednoznaczność. Dlatego nie rozstrzygnę, który z nurtów będzie dla Pana bardziej odpowiedni. Jeśli dostępna literatura nie sprawia, że jest Panu bliżej do jednego z tych nurtów, może powinien Pan umówić się na konsultacje i zobaczyć/doświadczyć takiej sesji. Być może doświadczenie rzuci więcej światła na trudność w podjęciu decyzji.
Pozdrawiam
Marek Wójs
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Sugerowałabym na początek spotkanie diagnostyczne. Rozumiem, że ma Pan odczucie, że Pana problemy mogą być wywołane zaburzeniem osobowości, ale warto byłoby to zweryfikować, ocenić nasilenie problemu.
Co do samej metody - doradzałabym terapię schematu, czy rozważaną przez Pana terapię dialektyczno - behawioralną. Oczywiście najważniejsze jest to czy będzie Pan się dobrze czuł z konkretnym terapeutą.
Dzień dobry, z doświadczenia wiem, że terapia schematów jest bardzo pomocna w tego typu trudnościach. Pozdrawiam K.P.
Witam serdecznie, diagnozę zaburzenia psychicznego stawia psychoterapeuta, psycholog albo psychiatra. Autodiagnoza na podstawie informacji zaczerpniętych z internetu, czy "uświadomienia" sobie choroby na podstawie analizy skumulowanych wydarzeń może prowadzić do zagrożenia życia i utrudnienia bądź uniemożliwienia przeprowadzenia właściwej terapii. Podążając dalej tym tokiem ostrzegam także przed dobieraniem sobie
samemu rodzaju terapii na podstawie wiadomości zaczerpniętych np. z Wikipedii.
Radzę natomiast jak najszybszą konsultację z psychoterapeutą. Pozdrawiam i życzę zdrowia
Witam, po pierwsza autodiagnoza nie wystarczy. Proszę się zapisać na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną w celu potwierdzenia tego rozpoznania. Jeśli specjaliści nie pomogą Panu podjąć decyzji, który nurt dla Pana będzie bardziej korzystny, więcej aktualnych badań przemawia za skutecznością CBT , a zwłaszcza takich struktur terapeutycznych jak Terapia Schematów czy Racjonalna Terapia Zachowania. Dużą efektywnością cieszy się też, jak Pan wspomniał RCT, czyli dialektyczno-behawioralna terapia oraz Mentalization-based therapy (ale gdy mowa o Borderline)
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
spośród wszystkich konwencjonalnych nurtów psychoterapii wszystkie mają dokładnie taką samą skuteczność. Nie istnieją bardziej i mniej skuteczne terapie.
Jednakże rzeczywiście poszczególne nurty są czasem bardziej rekomendowane dla niektórych zaburzeń psychologicznych. Spośród dwóch nurtów, które Pan wymienił, w przypadku zaburzeń typu borderline zdecydowanie bardziej adekwatna jest terapia psychodynamiczna.

Jednocześnie to ważne, żeby terapeuta, którego Pan wybierze (niezależnie od nurtu) był przede wszystkim doświadczony (nie mniej niż 5 lat pracy w zawodzie psychoterapeuty) i pracował pod stałą superwizją. Terapia zaburzeń osobowości z pogranicza jest procesem skomplikowanym i długotrwałym.

I ostatnia rzecz, o której chcę wspomnieć - warto żeby specjalista zweryfikował Pana autodiagnozę. Rozpoznawanie zaburzeń psychicznych wymaga doświadczenia klinicznego, bez którego łatwo o pomyłki :)

Wszystkiego dobrego!
Myślę, że to zależy - tak jak Pan zauważył - od własnych preferencji, czyli od tego, co Panu bardziej odpowiada, które podejście Panu jest bliższe. Terapia psychodynamiczna dobrze się sprawdza dla osób z osobowością z pogranicza. Ważne jest też, aby jednak ktoś Pana zdiagnozował, bo niekoniecznie Pana odczucie, że ma Pan osobowość z pogranicza musi być słuszne.
Myślę, że pochopna autodiagnoza nie jest korzystna dla Pana samopoczucia. Zanim wybierze Pan orientację psychoterapeutyczną, bardziej przydatne będzie uzyskanie diagnozy u psychologia klinicznego lub psychiatry.
Tak, jest wiele badań na temat skuteczności terapii psychologicznych u pacjentów borderline (Gitling, Woo-Ming, Siever, Gabbard, Linehan).Wszystkie one pokazują, że najkorzystniejsze jest łączenie metod psychoterapii z niskimi dawkami leków przeciwdepresyjnych (najczęściej z grupy SSRI i inhibitory MAO). W jednym z ostatnich badań z 2008 roku Hoglend i in. porównali skuteczność leczenia właśnie klasycznej terapii psychodynamicznej z terapią dialektyczną. Po roku obserwacji pacjentów leczonych tymi metodami nie stwierdzono różnic w skuteczności obu terapii. Udowodniono jednak, że podgrupa pacjentów leczona psychodynamicznie odczuwała mniejszy lęk i nawiązywała bardziej satysfakcjonujące relacje społeczne. Warto pamiętać, że zaburzenie z pogranicza ma swoje źródło w lęku przed bliskością, dlatego na podstawie mojej wiedzy i doświadczenia klinicznego rekomendowałbym terapię psychodynamiczną jako skuteczniejszą metodę pracy na przywiązaniu.

PS. Trudno jest samemu się zdiagnozować, a osobowość z pogranicza łatwo pomylić, dlatego skonsultuj swoje przeczucia z lekarzem/terapeutą.
Witam,
przy zaburzeniu osobowości z pogranicza (borderline) proponuję terapię psychodynamiczną. Podchodzi ona do problemów całościowo, badając nie tylko skutki trudnego funkcjonowania ale również jego przyczyny, często tkwiące w powtarzanych wzorcach z dzieciństwa albo w stylu przywiązania do pierwszych, ważnych osób. Więcej na temat tego rodzaju terapii na mojej stronie plock-terapia.pl
pozdrawiam,
Aneta Adamkowska
Witam Cię serdecznie,
Moje zdanie w tym temacie jest takie, że każda terapia jest podobnie skuteczna, lecz skuteczność będzie w dużej mierze zależeć od prowadzącego Cię terapeuty.
Osobiście bardo polecam terapię integratywną, łączącą terapię różnych podjeść
(między innymi: ericksonowskiego, helingerowskiego, psychodynamicznego, behawioralno- poznawczego), a dobór metody będzie dopasowany indywidualnie pod każdego pacjenta.
Chciałem odpisać rzetelnie i zacząłem szukać badań. Niestety nie udało mi się znaleźć nic jednoznacznego :) Czyli nie uda się nam niestety przerzucić tego wyboru na statystykę. Proszę umówić się na konsultację i spróbować czy podejście i osoba terapeuty Panu pasuje.