bóle plecówi i nóg, rwa kulszowa

57 odpowiedzi
Za dwa tygodnie będę miał rehabilitację (ćwiczenia izometryczne, interdyn i magnetronik) ale boję się, że może niekonicznie dobrze robię cały czas bezczynnie czekając, a trochę ciężko mi finansowo odwiedzać każdego specjalistę i robić szereg badań dlatego proszę o teoretyczną pomoc.

Prawie trzy miesiące temu nieszczęśliwie musiałem utrzymać zbyt duży ciężar i poczułem nieprzyjemne ciepło w kręgosłupie w jego dolnej części.
Po tym zdarzeniu przez pierwszy miesiąc odczuwałem tylko ból w pachwinie - nie mogłem się schylać, kucać - ogólnie zasznurować butów, aż pewnego dnia po około miesiącu zaczęły mi cierpnąć nogi, a za kolejnych kilka dni spałem tyle ile działały leki przeciwbólowe. Wykonałem rtg, na którym wyszły zwyrodnienia i dyskopatia wg opisu. Ostatkiem sił udałem do kręgarza, który patrząc na rtg powiedział, że mam dobrze zbudowany kręgosłup, a w opisie nie zaznaczono mi najważniejszego - że jest zrotowany - miednica z jednej strony wyżej niż z drugiej. Nastawił mi kręgosłup co dało mi znaczną ulgę choć wciąż bolało (po nastawieniu powiedział mi, że już jestem zdrowy ;-) ) i kazał ćwiczyć i wieszać się na drążku i podnosić skulone nogi. Neurolog (choć cała wizyta trwała około 5 min od wejścia do wyjścia) w sumie najbardziej konkretny powiedział, że bez rehabilitacji nie przejdzie, a dodatkowo dał skierowane na MR (termin - grudzień). Pływałem, ćwiczyłem, grzałem i niestety nic. Kulałem/ciągłem prawą nogę i plecy bolały bardziej z prawej strony (tak kojarzę). Jednego dnia miałem tylko dziwny moment, że na 15 minut zdrętwiała mi ręka - bardzo dziwne uczucie. I tak aż do momentu, gdy jakieś dwa, może trzy tygodnie temu poszedłem na zwykły masaż (tak na marginesie masażysta sam od siebie też powiedział, że mam dobrze zbudowany kręgosłup) i od niego się dowiedziałem, że mam obrzęk wokół kręgów. Czyli nie grzać, a chłodzić i nie na pewno nie ćwiczyć, a zalecenia 1,5 tygodnia temu potwierdził lekarz pierwszego kontaktu dodając do wcześniej zażywanego sirduladu (2g na noc) i neurovitu (1 x dziennie) - ketaprofren w żelu (2-3 dziennie) i ibuprofen 400mg (2-3 razu dziennie). Zwiększony został sirdulad na 3g.
Wciąż boli, wcześniej jak już pisałem bolały mnie plecy i strasznie ciągło mi prawą nogę w kolanie, tak że czasem nie mogłem ustać dłużej niż 3 sek na prostej nodze i często plecy . Byle były naprzemienne, czasem oba, czasem jeden z nich, a bardzo rzadko żaden. Ostatnimi dniami mam odczucie bardzo zmęczonych nóg (teraz częściej obie), że baczność na pewno bym dłuższej chwili na pewno bym nie ustał, ale coraz częściej mocno bolą plecy (cześć dolna, głównie po bokach i środkowa na środkowej wysokości), aż chodzę ze skwaszoną miną. Za to nie odczuwam za to już takiego bólu dotykając kręgów.
Mam ponad 30 lat i nie mam nadwagi, kondycja jako taka chyba zawsze była, chodziłem kilka lat raz w tygodniu na basen, żeby plecy nie bolały i to akurat działało. I jeździłem poza zimą na rowerze, co teraz pewnie odpada, prawda?? Teraz w ciągu dnia staram się funkcjonować na miarę moich możliwości i chodzić na basen i jacuzzi (robiąc sobie masaż wodny) i to też na miarę moich możliwości.

Moje właściwe pytanie brzmi - czy to normalne odczucia dla tego typu urazów i wytrzymać jeszcze tych kilkanaście dni aby oddać się rehabilitacji i tam ludzi pracujących czy może czym prędzej zrobić zrobić MR i udać się do neurochirurga?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,
Paweł
Wskazaniem do interwencji neurochirurgicznej powinny być nagłe i postępujące deficytu neurologiczne, może to być osłabienie siły kończyny, zaburzenie czucia powierzchownego lub głębokiego, nietrzymanie moczu. Objawy które Pan opisuje być może wskazują na zablokowanie stawu krzyżowo biodrowego, niestety znając warunki funkcjonowanie ośrodków NFZ obawiam się że magnetronik nie pomoże. Potrzebna Panu przed wizytą u neurochirurga powinien Pan odbyć dokładną konsultację o sprawdzonego fizjoterapeuty a nie "nastawiacza" lub "masażysty". Ponieważ neurochirurg przed jakąkolwiek decyzją powinien mieć pewność że przeszedł Pan odpowiednie leczenie, a obawiam się że póki co się to nie stało.

W Pana przypadku najbardziej właściwym fachowcem jest fizjoterapeuta. Istnieje wiele skutecznych technik fizjoterapeutycznych - należy dobrać właściwą. Grzanie przy Pana dolegliwości nasili problem. Prawdopodobnie ma Pan ból korzeniowy. Pływanie i jacuzzi może chwilowo przynieść ulgę ale równie dobrze może zaostrzyć dolegliwość. Proszę spróbować ćwiczeń: youtube.com/watch?v=AIOjXg7egdc
Witam, odczucia, o które Pan pyta na pewno nie są niczym nadzwyczajnym i myślę, że spokojnie może Pan poczekać na rehabilitację. Inna sprawa, ze zabiegi, które ma Pan przepisane nie są najszczęśliwszym wyborem. Dobrze by było żeby został Pan zbadany przez terapeutę manualnego, który dobierze odpowiednie postępowanie. Swoją drogą zrobienie MRI też ma sens na poczet przyszłych konsultacji. Na chwilę obecną nie widzę wskazań do zabiegu neurochirurgicznego (czytając Pana opis). Także dałbym szansę rehabilitacji w pierwszej kolejności. Pozdrawiam
NIestety nie jestem w stanie pmóc poniewaz nie zajmuję się rehabilitacją kręgosłupa. Moge jedynie zaprosić do siebie do firmy żeby obejrzał Pana osteopata. Pozdrawiam
Podsumowując. Kręgarz uznał, że problemem jest rotacja w jakimś miejscu (jakim?), pracował nad korekcją rotacji dokładnie w tym miejscu (czy wykonał wiele technik?) i pomogło. Lekarz powiedział, że stan zapalny (bo znalazł obrzęk) i zalecił leki przeciwzapalne. Co było w stanie zapalnym? Czy leki przeciwzapalne pomogły?
Pana historia nie jest jasna, bo nie wiadomo jak struktura boli i z jakiego powodu. Po dotychczasowym leczeniu trudno cokolwiek wykluczyć. Proszę pójść do specjalisty, który potrafi badać, czyli powiązać Pana objawy z wynikami testów. Do bardzo dobrego lekarza lub fizjoterapeuty. Samo zrobienie rezonansu lub RTG i stwierdzenie że są zwyrodnienia lub wypuklina nie wystarczy. Wszyscy mają zwyrodnienia, a jakoś wszystkich nie boli. Proszę poszukać kogoś dobrego w Krakowie, bo do mnie do Wrocławia ma Pan za daleko.
Witam i odpowiadam. Jeżeli neurolog bądź neurochirurg nie stwierdził objawów ubytkowych / porażennych, to - o ile nie minęło 6 miesięcy od początku dolegliwości - nie ma co rozważać operacji kręgosłupa. Ostre incydenty bólowe kręgosłupa mają naturalną historię wygaszania, w większości do 3, czasem 6 miesięcy. Rehabilitacja wspomagana farmakoterapią powinna trwać od początku, nie podjęcie jej, stosowanie epizodyczne lub zbyt wczesne zaniechanie zwiększa ryzyko przedłużania się bólu, oraz ryzyko nawrotów.
Podsumowując: wziąłbym się do systematycznej rehabilitacji, poczekałbym na wynik rezonansu i obserwował objawy w nadchodzącym czasie. Zastrzegam, że moje zalecenie nie może być traktowane jako w pełni wiarygodne na podstawie samej tylko pseudo-diagnizy przez Internet! Zakładam, że wykluczono pozadyskowe przyczyny bólu, jak złamanie, kręgozmyk, itp. W przypadku zaistnienia niepokojących objawów, pacjent może być w trybie pilnym skierowany na badanie obrazowe czy chirurgię.
Życzę zdrowia,
KM
Witam
Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty. Pana stan wymaga jak najszybszego leczenia. Doświadczony terapeuta będzie w stanie Pana zdiagnozować i określić jakieś dodatkowe potrzeby diagnostyczne np:RMI.
Pozdrawia
Radziłbym jak najszybciej zrobić rezonans magnetyczny. Pozdrawiam GZ
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami
Dzień dobry Panie Pawle historia choroby objawy są normalne. Niemniej już dawno powinny zostać wyleczone. Obawiam się, że przypisane procedury fizjoterapeutyczne mogą nie być skuteczne. ponieważ problem jest bardziej złożony. Neurochirurg nie jest jeszcze potrzebny. Proszę też nie chodzić do kręgarzy. Najlepiej oddać się w ręce fizjoterapeuty, który zajmuje się terapią manualną, np, wg koncepcji Kaltenborn-Evjenh lub Maitland.
Witam, Panie Pawle nawet na podstawie tak szczegółowego opisu ale bez zbadania pacjenta nie jesteśmy w stanie postawić diagnozy. Myślę, że odpowiednio dobrana terapia byłaby dla Pana dobrym rozwiązaniem natomiast zgodnie z moim doświadczeniem to co ma Pan zapisane raczej nie rozwiąże problemu. Pozdraiwm
zalecam MRI i neurochirurga oraz dobrego fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii kręgosłupa. Jeden i drugi im szybciej tym lepiej.
Przepraszam za taki długi termin odpowiedzi. Byłem na długim wyjeździe.
Odczucia są trochę ponad standardowymi ale nie zupełnie dziwne.
Proponowałbym udać się do fizjoterapeuty prywatnie, żeby obejrzał to pod kątem terapii manualnej i nowoczesnej fizjoterapii i postawił diagnozę funkcjonalną. Rehabilitacja NFZ jest najczęściej mało skuteczna i ogólnie nie warto czekać.
Witam,
po pierwsze rehabilitacja w takiej formie jak Pan wspomniał będzie niewystarczająca, niezbędna w tym przypadku będzie praca manualna której zadaniem będzie odbarczenie podrażnionych korzeni nerwowych (z nich ma Pan objawy drętwienia, mrowienia, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej). Może Pan spróbować porozmawiać z terapeutą który będzie Pana prowadził by skorygował Panu zabiegi oczywiście po skonsultowaniu z lekarzem. Dobrze byłoby pojawić się u doświadczonego fizjoterapeuty chociaż na konsultacji, żeby ocenił Pana plecy i cokolwiek podpowiedział po badaniu. Zrobienie rezonansu będzie w tym przypadku bardzo pomocne gdyż objawy o których Pan wspomniał wynikają z podrażnienia struktur nerwowych a ich nie widać na RTG. Co do ćwiczeń przy tak ostrych objawach to oczywiście nie będą wskazane. Skupić się proszę raczej na wygodnych pozycjach ułożeniowych w których boli Pana jak najmniej i farmakologii. Oczywiście unika Pan pozycji obciążających plecy (pozycje pochylone przy prostych kolanach) oraz dźwigania.
Reasumując jeśli chodzi o objawy to martwiący jest brak siły w nogach (świadczy o dużym podrażnieniu struktur nerwowych). Zrobienie rezonansu byłoby jak najbardziej wskazane i im szybciej tym lepiej. Jeśli chodzi o wizytę u neurochirurga to na początek polecałbym doświadczonego fizjoterapeutę, który po konsultacji oceni czy taka wizyta jest na ten moment niezbędna.
pozdrawiam serdecznie
Justyna Niemczak
Moim zdaniem nastawianie u kręgarza mogło Panu zaszkodzić z tymi objawami, jakie Pan opisuje, Proszę szukać fizjoterapeutów posiadających uprawnienia do pracy metodą McKenziego, terapii manualnej, osteopatii. Nie trzeba czekać, specjalistyczną rehabilitację można i powinno zacząć się już w okresie ostrym.
Ćwiczenia izometryczne, interdyn, magnetronik mogą zadziałać trochę przeciwbólowo, ale nie wyleczą kręgosłupa. To stare metody i nie ma dostatecznych dowodów na ich skuteczność.
Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Nie ma co się spieszyc pod noż dopóki nie ma ostrych objawów ucisku ogona końskiego (zaburzenia wydalania moczu, zdrętwienie w okolicy krocza i przywodzicieli. Jeżeli nie pomoże klasyczna rehabilitacja na NFZ nie należy się załamywać. Kilka innych metod fizjoterapii w tym terapia manualna tkanek miękkich, McKenzie i Stabilizacja Spiralna może spowodować cofnięcie się wypukliny i objawów. Jeżeli jest Pan skłonny zapłacić dobremu specjaliście to warto dać się przebadać tymi metodami od razu nie czekając na efekty wymienionych w Pana poście zabiegów rehabilitacyjnych i sprawdzić w jakim kierunku poprowadzić terapię. Pozdrawiam. Maja Bączkiewicz
Zrobić MR jeśli testy neurodynamiczne są dodatnie a ruchomość w stawach kręgosłupa normalna i niebolesna.
Dzień dobry, myśle że warto poczekać na rehabilitacje. A tam fizjoyrrapeuta dokona ocwny i diagnozy. A jeśli po kilku terapiach nie będzie efektu wtrdy warto udać się do lekarza na dokładniejszą diagnostyke.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin Sitarz
Witam, najlepiej udać się prywatnie do sprawdzonego fizjoterapeuty, który ma odpowiednie wykształcenie oraz przeszkolenie dokładne w terapii manualnej Cyriax,Kaltenborn,Maitland bądź inne. Taki terapeuta zrobi Panu dokładne badanie manualne,określi stopień i poziom uszkodzenia, a następnie ustali plan leczenia, lub jeśli będzie konieczność odeślę do specjalisty - np neurochirurga.
Nie ma co czekać,
pozdrawiam
Lewandowski Fizjoterapia
Dzień dobry. Moim zdaniem nie ma potrzeby robienia rezonansu, ponieważ są to typowe objawy ucisku korzenia nerwowego, które da się leczyć poprzez odpowiednią rehabilitację. Aczkolwiek czy zalecona rehabilitacja (ćwiczenia izometryczne, interdyn?, magnetronik) będzie odpowiednia? Raczej wątpię. Radziłbym udać się do dobrego fizjoterapeuty, który stosuje terapię manualną. Dopiero w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego, zastanowiłbym się nad MRI. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli rower to tylko stacjonarny. Pływanie tylko na plecach lub kraulem (w żadnym wypadku żabką). Jak najszybciej udać się do certyfikowanego fizjoterapeuty, terapeuty manualnego oraz wykonać rezonans. Zwlekanie może skutkować postępowaniem niekorzystnych zmian i koniecznością interwencji chirurgicznej. Pozdrawiam.
Witam, ciężko jest odpowiedzieć czy to normalne odczucia, które obecnie Panu towarzyszą. Należy udać się do specjalisty- osteopaty nie czekając na rehabilitację. Od siebie dodam, może trochę na wyrost, że zabiegi które zostały Panu przypisane raczej nie przyniosą zadowalających skutków. Należy spojrzeć na Pana całościowo i połączyć pracę kręgarza i pracę na tkankach miękkich. Proszę poszukać osteopaty w swoich okolicach. Człowiek ten zbada Pana funkcjonalnie i określi z jakim problemem się Pan boryka. Pozdrawiam
Panie Pawle,
Objawy, o których Pan pisze, jak najbardziej są typowe dla tzw. dyskopatii. W trakcie oczekiwania na zabiegi warto udać się na wizytę u dobrego fizjoterapeuty, który oceni napięcie tkanek miękkich, wykona specjalistyczne testy diagnostyczne, oceni ruchomość kręgosłupa, następnie dobierze plan terapeutyczny dostosowany ściśle do Pana potrzeb, a także zaleci specjalne ćwiczenia do wykonywania w domu. Niejednokrotnie jedna lub dwie wizyty u dobrego fachowca zastępują 2-tygodniowy turnus rehabilitacyjny, który często przynosi mierne efekty.
Proszę pamiętać, że zabiegi fizykalne, na które Pan czeka, nie są terapią samą w sobie, a jedynie dodatkiem do terapii, mającym działanie przeciwzapalne/przeciwbólowe.
Pozdrawiam serdecznie.
Obawiam sie, ze ani interdyn , ani neurochirug nie pomoze . Proponuje poszukac specjalisty zajmujacym sie osteopatia i zrobic to jak naszybciej
Dzień dobry, Mam nadzieję że został Pan już dobrze zdiagnozowany i rozpoczęła się właściwa rehabilitacja. Przytoczony opis jest niestety standardem, którego nie powinno być. Nastawianie, przeciw bólowe oraz walka z bólem na własną rękę nie powinna mieć miejsca. Fizjoterapeuta wraz z współpracującym neurochirurgiem to team do którego trzeba się udać. Powodzenia Sławomir Piter
Witam. Jeżeli jest Pan w stanie znaleźć pozycję, która nie powoduje bólu np. siedzenie, leżenie na boku), a ponadto nie występują wówczas zaburzenia czucia i osłabienie siły nóg, nie widzę konieczności przyśpieszania fizjoterapii.
Witam,
Prosze zrobic MRI co pomoże ustali przyczynę dolegliwości, która zapewne okaże sie rozległa dyskopatia L4-5 i ew L5-S1. Jeśli tak jest to prosze spróbować u osteopaty a jeśli on nie pomoże to prosze udać sie do neurochirurga.
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Witam,
Proces Pana urazu, a właściwie jego przebieg jest mocno skomplikowany, więc sporo rzeczy się tam nawarstwiło. Tak naprawdę został tydzień do Pana rehabilitacji i oczywiście może Pan poczekać i zobaczyć jakie będą efekty po niej. Jednakże ja ze swojej strony jednak zalecam sprawdzonego terapeutę manualnego/osteopatę, który to w pełni zbierze każdą zależność Pana dolegliwości i spróbuje to rozwiązać. Szkoda cierpieć tak długi okres czasu.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Zachęcam do kontaktu z najlepszym fizjoterapeutą w Pana okolicy. Pozdrawiam :)
Dzień dobry,
po opisie wnioskuję, iż główny problem pojawił się po niefortunnym dźwignięciu ciężaru, po którym pojawił się silny ból kręgosłupa. Prawdopodobnie wtedy uszkodzony został dysk międzykręgowy oraz w okolicy urazu pojawił się obrzęk, który mógł uciskać struktury nerwowe powodujące bóle promieniujące do kolana. Jeśli po terapii jaką pan przeszedł "u kręgarza" nastąpiło zmniejszenie dolegliwości jest to bardzo pozytywny objaw, aczkolwiek nie zgadzam się, że "jest już Pan zdrowy". Sama manipulacja kręgosłupa jaką najczęściej stosują "kręgarze" nie wystarcza, aby "uzdrowić" pacjenta. Należy skupić się na potencjalnych kompensacjach, które mogły pojawić się z powodu długotrwałego bólu, napięciach tkanek miękkich, zaburzeniach ślizgu nerwów obwodowych, wzmocnieniu mięśni tułowia. Terapia prowadzona pod kątem tych zaburzeń powinna przynieść satysfakcjonujące dla Pana efekty.
Kamil Struk
To nie są normalne odczucia. Można podejrzewać, że z kilku powodów te dolegliwości mogą występować. Jednak aby prawidłowo ocenić strukturę kręgosłupa oraz uwidocznić struktury nerwowe potrzebny jest MR. Po tym badaniu obrazowym tak naprawdę będzie można więcej powiedzieć co Panu dolega oraz które struktury zostały uszkodzone. Można próbować leczyć to zabiegami, lecz te zabiegi powinny być dostosowane pod rzeczywistą przyczynę Pana dolegliwości. Reasumując: Postawić prawidłową diagnozę (na podstawie badania MR jak najbardziej) oraz wdrożyć leczenie pod Pana problem.
Dzień dobry, ćwiczenia są wskazane, zwłaszcza wzmacniające mm. przykręgosłupowe oraz edukacja prawidłowej postawy i ergonomii podczas pracy. Oczywiście przyda się na początku terapia mięśniowo-powięziowa rozluźniająca obolałe tkanki. Co do neurochirurga można się umówić na konsultację - MR pokaże rzeczywisty Pana problem. Pozdrawiam
Proszę napisać jaki jest Pana stan na dzień dzisiejszy ?
Witam przypadek dobrze opisany więc postaram się wyczerpująco odpowiedzieć. Zaczynając od momentu rozpoczęcia dolegliwości bólowe wywołane są nadmiernym ciśnieniem w jamie brzusznej które było spowodowane dłuższym przytrzymaniem czegoś cięższego co spowodowało przepuklinę kręgosłupa oraz stan zapalny. Co do leków bierzemy tylko te przeciw zapalne żeby zgonić obrzęk oraz możemy robić okłady lodem. to zgoni obrzęk i powinno cofnąć dolegliwości. Kolejna rzecz to że nie czuje Pan już dolegliwości w kręgosłupie nie świadczy akurat o niczym dobrym bo dolegliwości przeniosły się po prostu niżej i jeśli będzie Pan u jakiegoś masażysty to rozluźni on tylko plecy ale to nie wystarczy trzeba zmanipulować kręgosłup w sposób odpowiedni oraz zająć się brzuchem i usunąć nadmierne ciśnienie które się tam znalazło. Co do tego czy to normalne odczucia to odpowiedź brzmi tak i dopiero wtedy się będzie poprawiać kiedy ból wróci do kręgosłupa i tam też zniknie. Mam nadzieje że moja odpowiedź pomoże Panu zrozumieć swoje dolegliwości. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam Panie Pawle. Zdaje się, że może Pan mieć przepuklinę krążka międzykręgowego - dyskopatię. Jednak jej poziom i stan krążka można określić jedynie w badaniu rezonansem - na RTG widzimy obniżenie wysokości krążka natomiast nie ma możliwości dokładnie ocenić stan krążka i nerwów. Zatem polecam aby poszukać innej placówki aby zrobić MRI na NFZ. Czasem warto dzwonić do placówek oddalonych od miejsca zamieszkania. Koszty badania to ok 350 zł i więcej, więc może warto przemyśleć taką opcje, jeśli bóle są intensywne.
Kręgarstwo to nie jest medycyna - osobiście nie polecam mimo, że przynosi ulgę to warto korzystać z usług wykształconych specjalistów.
Ćwiczenia izometryczne i fizykoterapia wydaja się być niewystarczające jak na Pana stan. Pomogą. Teraz jednak trzeba określić precyzyjnie obszar urazu i wdrożyć specjalistyczne leczenie pod kontrolą lekarza.
Kwestię basenu już kiedyś poruszałem - krążek odżywia się jedynie poprzez kompresję - ściskanie. Basen nie zapewnia warunków prze ze mnie wspomnianych.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Szanowny Panie,
przede wszystkim NIGDY NIE OPŁACA SIĘ CZEKAĆ Z REHABILITACJĄ, ponieważ czas działa zazwyczaj na naszą niekorzyść!
Każdy specjalista, u którego Pan był miał trochę racji i każdy leczył takimi metodami jakimi umie. "Kręgarz" zauważył wadę postawy, odblokował staw i zalecił ćwiczenia; neurolog zazwyczaj kieruje na badania obrazowe, na które czeka się miesiącami albo płaci duże pieniądze; masażysta ocenił tkanki miękkie; internista przepisał leki p/bólowe p/zapalne.

Osobiście po części przychylam się do każdej drogi leczenia, aczkolwiek dla mnie zawsze najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny: W Pana przypadku jest to asymetria kręgosłupa, wada postawy, która bezpośrednio powoduje dolegliwości bólowe.

Leczenie? Doraźna pomoc w zlikwidowaniu aktualnych dolegliwości (głównie terapia manualna u Fizjoterapeuty!), a w dalszej kolejności indywidualnie zaprogramowany plan treningowy dla utrzymania efektu. W moim odczuciu badanie MRI jest zbędne a planowana rehabilitacja, na którą Pan czeka może okazać się niewystarczająca.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Osobiscie zrobil bym rezonans i udal sie do rehabilitant lub najpierw do neurologa.
Witam Panie Pawle
Mimo wnikliwego opisu niezmiernie ciężko jest komuś pomóc nie badając go. Jeżeli czuje Pan, że Pana objawy się nasilają, kończyny dolne coraz częściej cierpną myślę, że warto zrobić rezonans. Myślę, że przemyślana rehabilitacja poparta rzetelną konsultacją neurochirurgiczną na pewno pomoże Panu z tym problemem...:)

PS. Myślę, że wyczuwanie obrzęku wokół kręgów to istna abstrakcja.
Witaj Pawle,
Tak jak w przypadku każdego pacjenta, diagnozowanie przez internet jest raczej trudne. Z Twojego opisu objawów, nie uda się jednoznacznie określić co może Ci dolegać. W przypadku bólów kręgosłupa niezwykle istotna jest prawidłowa diagnostyka, ponieważ objawy są bardzo podobne dla wielu schorzeń. Twoje aktualne objawy mogą świadczyć między innymi o objawach oponowych jak i mięśniowych. W przypadku tych pierwszych dolegliwości wynikają z drażnienia opony twardej przez "wysunięty dysk". W drugim przypadku, wystąpienie dyskopatii spowodowało zmianę w pracy mięśni. Mimo tego, że typowe dla dysku objawy ustąpiły, mięśnie dalej nie pracują w prawidłowy sposób. Leki rozluźniające mięśnie w takich przypadkach nie przynoszą ulgi, tutaj może być pomocna terapia mięśniowo-powięziowa. Ale tak jak mówiłem wymaga to oceny przez terapeutę.
Jazda na rowerze w tym stanie jest nie wskazana. Co do wizyty u lekarza nie da się doradzać jeśli nie zbadało się pacjenta.

Pozdrawiam
Maciej Kuligowski
P.Pawle opisuje Pan poważne symptomy problemów ze strony kręgosłupa.Badanie MR jest niezbędne żeby ocenić rozległość i poziom uszkodzeń.Niezbędny jest także wyspecjalizowany fizjoterapeuta,który trafnie oceni nie tylko MR ale także Pana stan funkcjonalny.Z neurochirurgiem zawsze warto być w kontakcie,żeby przedyskutować pewne zagadnienia.Pozdrawiam.
Dzień dobry. Pana dolegliwości są dość rozległe. Mam pewne obawy, że zabiegi Panu zapisane nie przyniosą oczekiwanego efektu. Powinien Pan podjąć współpracę z fizjoterapeutą, który popracuje manualnie na Pana kręgosłupie, a przy okazji oceni sytuację i podpowie wynik jakiego badania będzie przydatny. Co do objawów, w Pana przypadku sprawa jest rozwojowa, ponieważ dolegliwości się zmieniają. Potrzebne jest wykonanie testów, żeby określić aktualny stan. Pozdrawiam.
Witam,
Jeśli leczenie na NFZ nie przyniesie zamierzonych skutków to zapraszam do siebie do gabinetu.

Pozdrawiam
Konrad Skrzat
Witam, zmiany na tle dyskowym w odcinku lędźwiowym i krzyżowym mogą dawać objawy takie jak u Pana, kumulujące się w obrębie dolnej połowy ciała; podobnie rzutować bólowo może staw krzyżowo-biodrowy (może to mieć związek z tą asymetrią miednicy, którą zauważył jeden z terapeutów). Natomiast te zmiany nie powinny rzutować do rąk. Zmiany dyskowe wbrew krążącym stereotypowym opiniom nie są przeciwwskazaniem dla ruchu - wręcz przeciwnie. Basen jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem, tak samo jak elementy gimnastyko, ale oczywiście bardzo rozważnie. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuacja bezbolesnej aktywności ruchowej oraz jak najszybsze zrobienie rezonansu. Kiedy będzie Pan miał pełny obraz sprawy dużo precyzyjniej będzie można dobrać strategię rehabilitacji. Pozdrawiam, Miłosz Huppert.
Witam. Dobry fizjoterapeuta na pewno pomoże! Powodzenia
Witam, na początku dziękuję za bardzo szczegółowy opis przypadku. Odpowiem w przypadku, będzie zdecydowanie łatwiej.
1. Polecam wizytę u fizjoterapeuty i zdiagnozowanie problemu. Może być to dyskopatia, ale nie musi. Może być to równie dobrze ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego lub uwięźnięcie nerwu wzdłuż jego przebiegu.
Fizjoterapeuta po zdiagnozowaniu problemu powinien zaproponować leczenie lub/i zrobienie MRI.
Co do rehabilitacji: PM, IF i izometria - mogą nie dać oczekiwanych efektów.....
Do Fizjoterapeuty na konsultacje !!
Witam. Proszę poddać się ocenie Fizjoterapeuty, który Pana dokładnie zbada. Z opisu wygląda na bulging lub przed wylanie dysku. Fizjoterapeuta +MRI, następnie jeśli trzeba neurochirurg. Pozdrawiam
Być może tak właśnie się to zakończy. i być może pomoże,chyba że jest to problem wielostawowy i zabieg na jednym odcinku nie odciąży innych. Proponuję wizytę u jakiegoś dobrego terapeuty manualnego lub rzeczywiście zabieg, ale fizykoterapia też pomoże. Jeżeli nie znajdzie Pan dobrego teraeuty manualnego w swojej okolicy to proszę jeszcze raz zadać pytanie, to trochę szerzej się rozpisze albo zapraszam do siebie do gabinetu.
Dzień dobry,
na zdjęciu RTG nie widać tkanek miękkich więc nie wiadomo czy nie ma przepuklin. Na Pana miejscu zrobiłabym wcześniej RM, tym bardziej, że leczenie zachowawcze do tej pory nie przyniosło efektów. Z RM najlepiej udać się do dobrego terapeuty manualnego.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Witam. Radzę czym prędzej zrobić MR o ile jest taka szybka możliwość zrobienia bo to co opisujesz wskazuje na przepuklinę między L2 - L3. Proponuje też na początek terapię mięśniowo-powięziową, delikatny masaż poprzeczny, ustawienie kręgów bo mogło to wrócić do stanu poprzedniego przed "kręgarzem", sprawdzić która noga jest krótsza i obciążać tą dłuższą częściej. Ta do której promieniuje ból najczęściej jest dłuższa. Polecam maści z mentolem, metylsalicylatem i diklofenakiem. Można spróbować maść artresan activ krem. Dobra mogłaby się okazać krioterapia, prądy traberta bądź interferencyjne. Pole magnetyczne raczej sobie daruj. Bardziej zaszkodzi tą pozycją w której będziesz musiał leżeć podczas zabiegu niż pomoże sam zabieg. Można spróbować też jonoforezy z lidokainą. Jeśli się okaże na MR że to przepukliny to polecam terapię dr Cox'a ale ciężko w Polsce znaleźć takie gabinety które to mają . pozdrawiam.
Witam, w tekście jest trochę nieścisłości (kręgosłupa się nie nastawia!!, nie można powiedzieć w badaniu palpacyjnym o obrzęku kręgu), które mogą dawać mylny obraz. Prawdopodobnie wymieniona rehabilitacja może nie dać rezultatu, ale jeśli w placówce znajduje się fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii manualnej lub osteopatii bądź lekarz o podobnych specjalnościach to poprosił bym ich o zrobienie testów różnicujących dolegliwości. Bardzo często zlokalizowanie i określenie problemu jest trudne, ale kluczowe, dlatego specjalista badający musi być w swoim fachu bardzo dobry, samo badanie i zebranie wywiadu twa 5x dłużej niż wspomniana wizyta u neurologa.

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się czy problem angażuje układ nerwowy, zlokalizować segment, bądź grupę segmentów kręgosłupa, ewentualnie tkanki miękkie powodujące dolegliwości. Jeżeli coś budzi obawy terapeuty, to wysyłamy do specjalisty.

Dolegliwości o których Pan wspomniał mogą być spowodowane problemem dyskowym, kręgozmykiem itp., jednak bez badania i pytań celowanych trudno jest dać konkretną odpowiedź o przyczynie Pana problemów.

Serdecznie pozdrawiam, Wiśniewski Łukasz
Witam
Zmiana lokalizacji bólu o której Pan pisze jest to peryferyzacja bólu. Jest to objaw większego nacisku na nerw kulszowy. Czy normalne ? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno nie dążymy do tego. Ciężko stwierdzić czy leczenie zostało w pełni prowadzone jak należy czy też nie. Ja polecam dobrą terapię manualną następnie odpoczynek około 2 dni i porównanie efektu.

Pozdrawiam
Witam serdecznie. Jak najszybciej proszę wykonać rezonans magnetyczny, dzięki temu zobaczymy tkanki miękkie (dyski, więzadła, naczynia). Wtedy będzie można ocenić powagę sytuacji. Nie jest dobrze jeśli objawy zaczynają si pojawiać w obu nogach. Znaczyć to może że tak na prawdę do uszkodzenia mogło dojść wyżej niż niski ledzwiowy kręgosłup. Poza tym już na pewno doszło do mechanizmów kompensacyjnych skoro kregarz powiedział że jedna część miednicy jest wyżej. Oznacza to że prawdopodobnie problemem faktycznie jest dysk miedzykręgowy. Więcej bez szczegółowego badania twarzą w twarz nie pewiem. Jedyne co mogę polecić to chodzenie. Dysk stworzony jest do przenoszenia obciążeń góra- dół. Więc należy go leczyć właśnie w ten sposób. Czyli spacery truchty. W Krakowie mogę polecić świetnego osteopate specjalistę od takich problemów Michał Chwastowski D.O.
Witam serdecznie!
Panie Pawle z opisanych przez Pana symptomów i objawów niejednoznacznie można charakteryzować przyczynę dolegliwości.
Mogę jedynie zasugerować szczegółowy wywiad + badanie funkcjonalne.
Kluczem będzie określenie czy występują ubytki ( czuciowe, motoryczne, korzeniowe ) związane z czuciem, siłą mięśniową i przewodnictwem nerwowym.
Zdecydowanie nie zwlekałbym z wizytą, gdyż z tego co Pan opisuję czas nie wpływa korzystnie na obecne dolegliwości.
Zalecam konsultację u terapeuty manualnego/osteopaty.
W razie jakichkolwiek niewiadomych zalecam szybkie wykonanie MRI tj. rezonansu magnetycznego.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
mgr Piotr Iberhan
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam Pana.
Z opisu zdarzenia wynika iż doszlo do powstania przepukliny dyskowej w wyniku gwałtownego zadziałania sił podczas dzwigniecia ciężkiego przedmiotu.Rokowanie w tej sytuacji nie są do konca jasne. Późniejsze objawy wskazują jednak na usidlenie korzenia nerwu i powstanie neuralgii.Obraz rtg, który przemawia za destabilizacja funkcjonalną miednicy i kregoslupa najczęściej prowadzi do dyskopatii z powodu przeciazeniowych sil scinajacych oddzialujacych ns krążek miedzykregowy. Należy z pewnoscia wykonac badanie MR , skonsultowac się z neurochirurgiem, a tym czasem podjąć rehabilitację w postaci terapii manualnej oraz ćwiczeń ukierunkowanych pod kątem specyfiki Pana dysfunkcji.W fizjotetapii jest szereg metod do zastosowanie.Watpie niestety w skuteczność rehabilitacji, ktora jest zaplanowana. Życzę powrotu do zdrowia.
Maciej Sokolowski
Witam Pana, nie potrafię odpowiedzieć, czy odczucia są normalne, bo musiałbym Pana zbadać. Przyczyn opisanego bólu może być kilka w różnych strukturach kręgosłupa, poczynając od zaburzeń powięzi, mięśni, więzadeł i stawów. Jeśli neurolog w badaniu stwierdziłby podejrzenie o zmiany wymagające szybkiej interwencji neurochirurgicznej, to by o tym poinformował. Proponuję odwiedzić osteopatę lub fizjoterapeutę z odpowiednim wykształceniem w zakresie metod terapii manualnej (kręgarz czy masażysta mogą nie mieć wystarczającej wiedzy, by móc zdiagnozować zaburzenia czynnościowe tkanek kręgosłupa i przeprowadzić adekwatną terapię). W Pana przypadku doradzałbym terapię tkanek miękkich lub powięziową zamiast "nastawiania" plus ćwiczenia stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Obawiam się też, że trzeba będzie szukać terapeuty prywatnie, bowiem na NFZ nie refundują tak specjalistycznych zabiegów . Ja mieszkam w centralnej Polsce, ale jeśli chodzi o pańskie rejony, to współpracowałem ze świetnym, odpowiednio wyszkolonym fizjoterapeutą. Mgr Krzysztof Kozioł jest na tym profilu i myślę, że w bezpośredniej rozmowie podpowie Panu wszystko, co trzeba. Pozdrawiam Wojciech Woźniak.
Myślę, że powinien Pan oddać się w ręce fizjoterapeuty, który zajmuję się terapią manualną, osteopatią, bądź jest po kursie McKenzie. Możliwe, że przez dźwignięcie dużego ciężaru na wzmożnym wdechu mogła pojawić się dodatkowo przepuklina pachwinowa. Opisał pan typowy stan pojawienia się przepukliny. To trzeba również koniecznie zdiagnozować. Dodatkowo, dobrze skonsultować jednak zdjęcie rtg jednak u specjalisty, który zajmuje się schorzeniami kręgosłupa. Nie polecam wizyt u kręgarzy i masażystów. Jest to conajmniej niebezpieczne. Może przynieść więcej strat niż korzyści. Opisuje Pan, że stan się pogarsza a nie poprawia. Dlatego radziłabym jak najszybszą interwencję, ale fachowca.
Witam Pana.
Z opisu objawów nie widać wskazań bezwzględnych do operacji. Radzę jednak udać się do fizjoterapeuty, który wykona wywiad i przeprowadzi niezbędne testy, które pozwolą na postawienie diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Rezonans oczywiście proszę wykonać ale sądzę, że można do grudnia poczekać. Nie czekał bym natomiast z wizytą u fizjoterapeuty, który specjalizuje się w leczeniu tego typu dolegliwości bólowych koszt będzie nieduży w stosunku do uzyskanego efektu.