Ból zęba po leczeniu kanałowym

5 odpowiedzi
Szanowni Państwo, bardzo proszę o radę. Od przeszło 4-5 miesięcy boli mnie górna szóstka, która była lecz kanalowo pod mikroskopem, ból nie ustal nawet na jeden dzień po leczeniu. Jest samoistny, nasila się przy nacisku, jednak ząb został wyłączony że zgryzu, więc zbyt wysokie wypełnienie raczej nie wchodzi w grę. Lekarz najpierw sugerował nadwrażliwość pozabiegowa, miesiąc później, że ból pochodzi od kieszeni dziąsłowej. Po konsultacji z periodentologiem przeszłam zabieg kiretazu. Zrobiłam również tomografię, która nie wykazała dodatkowego kanału, ale za to powiększoną zatokę. Udałam się do laryngologa, który stwierdził, że zatoki są w porządku, wróciłam więc do dentysty, który stwierdził, że nieprawda, gdyż zatoka jest powiekszona. Dodam, że byłam również u neurologa, który stwierdził, że ból kości jarzmowej może być od ewentualnego zapalenia nerwu trójdzielnego, jednak po kiretazu i wypełnieniu niwelującym odległość między zębami ten ból zaniknął. Pozostał ból samoistny, przy naciskaniu, schylaniu oraz od czasu do czasu promieniujący od oka i rzadziej ucha. Kolejny endodonta stwierdził, że na zdjęciu wszystko wygląda dobrze i że muszę czekac. Miesiąc później z wciąż utrzymującym się bólem poszłam do kolejnego dentysty, który stwierdził, że tomografia nie musi wykazać wszystkiego i proponuje mi powtórne leczenie kanałowe, dodając, że mam powiększoną zatokę. Jestem dosyć zmęczona ta sytuacją, najchętniej wyrwalabym zęba, jednak lekarz stwierdził, że nie ma pewności, iż objawy znikną. Moje obawy dotyczące jednak ewentualnych konsekwencji: funkcjonuje z chorym zębem i/lub zatoka od kilku miesięcy. Domyślam się, że ma to wpływ na mój organizm, bardzo proszę więc o rady, co jeszcze mogę zrobić. Bardzo dziękuję.
Obawiam się, że usunięcie zęba może nic nie dać. Bardziej poszłabym w kierunku diagnostyki zatoki szczękowej raz jeszcze. Rozumiem, że mikro CT okolicy zęba było wykonane? Ból promieniujący do oka, ucha może sugerować przewlekłe zapalenie stawu skroniowo- żuchwowego. ( bardzo częste!!! ) Wracając jeszcze do leczenia endo- nie jestem endodontą, nie mniej jednak mam mnóstwo znajomych endodontów, którzy twierdzą, że bóle po leczeniu mogą utrzymywać się nawet rok. Jeśli mogłabym pomóc wyeliminować lub potwierdzić problem ze stawem- zapraszam.

Dzień dobry,
Kierując się objawami, które występują polecałabym pilną konsultację chirurgiczną oraz dokładną diagnostykę zatok szczękowych.
Pozdrawiam.
Czy bylo wykonywane rtg pantomograficzne ? Moze te objawy daje inny zab?
Witam!
Niestety trudno mi ustosunkować się do Pani problemu drogą mailową. Nie mam możliwości zbadania Pani podmiotowo oraz przedmiotowo. Czytając Pani post, wielu lekarzy Panią leczyło i stawiało diagnozę. Przeszła Pani różnorodne badania. Do tego przeszła Pani zapalenie nerwu trójdzielnego. Pani cierpienie jest zapewne wypadkową nakładających się na siebie objawów innych schorzeń.Jest Pani pod opieką lekarzy różnych specjalności z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju badań.
W takiej sytuacji trudno mi się autorytatywnie wypowiedzieć. Sugerowałabym cykl badań w kierunku ognisk zakażenia.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska
Dzień dobry, utrzymujący się bół po leczeniu kanałowym - prawidłowo wykonanym, może być związany z rozbudowaną deltą korzeniową. Są to małe kanaliki, odchodzące od kanału głównego ,który jest wypełniany. Ze względu na wielkość tych kanalików, nie jest możliwe ich opracowanie, odkażenie i wypełnienie, dlatego bakterie które sa w rozbudowanej delcie korzeniowej mogą dawać objawy bólowe i utrzymywać stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. W takich wypadkach należy wykonać resekcję wierzchołków korzeni. Zabieg polega na odcięciu wierzchołków korzeni, wsteczne udrożnienie delty korzeniowej i wsteczne wypełnienie kanałów materiałem MTA , lub usunięcie zęba. Ważna jest diagnostyka do której nie mam dostępu, dlatego są to tylko sugestie, dotyczące Pani przypadku. Pozdrawiam dr Kręcisz