Ból ręki po kontraście - tomografia

6 odpowiedzi
Ok. 2 tygodni temu miałam robioną tomografię z kontrastem (TK jamy brzusznej) . Kontrast podany był dozylnie , wenflon załozony był po stronie wierzchniej prawej dłoni. Po podaniu kontrastu przez nastepne 3-4 dni żyły na dłoni były jakby nabrzmiałe (+ jedna żyła na stronie wierzchniej przedramienia ). Przy dotyku żył czułam lekki ból. Później doszedł ból (takie raczej tępy) promieniujący od dłoni przez całą rękę do prawego barku. 10 lat temu miałam na dłoni tej samej ręki zabieg usunięcia chrzęstniaka . I teraz... zastanawiam się czy ten ból ręki spowodowany jest przez podanie kontrastu przy tomografii (2 tygodnie temu) czy mógł ponownie pojawić się problem z chrzęstniakiem (enchondroma). Czy mozliwy jest ból opisywany wyżej po podanym kontraście dożylnym (podczas tomografii) ? Jeżeli tak, to gdzie udać się po pomoc ? Czy do placówki gdzie była wykonywana tomografia ?
Proponuje zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz przeanalizuje poprzednie wyniki badań oraz skoreluje dolegliwości bólowe z umiejscowieniem chrzęstniaka, sprawdzi stan dłoni w miejsca nakłucia pod kątem ew. zapalenia.
Z poważaniem.

Witam, objawy które Pani opisuje raczej są związane z podaniem dożylnym środka kontrastowego. Mogą one wynikać z podrażnienia żyły po podaniu kontrastu, jej zapalenia lub nawet zakrzepowego zapalenia. Jeżeli uczucie bólu i nabrzmienie żył nadal występuje zalecałbym badanie Dopplera żył i konsultację chirurgiczną, najlepiej chirurga naczyniowego. Podanie środka kontrastowego nie ma wpływu na wznowę zmiany typu enchondroma. Nie mniej jednak jednoznacznie nie można wykluczyć współwystępowania obu jednostek chorobowych i związanych z nimi objawów.
Możliwa jest zakrzepica żyły powierzchownej przez która podawano środek kontrastowy - powinna Pani wykonać badanie usg dopplerowskie żył kończyny górnej i po ewentualnym potwierdzeniu diagnozy rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Witam serdecznie,
Sugeruję udać się do lekarza rodzinnego celem konsultacji i ustalenia dalszego postępowania. Przyczyn może być wiele np. po podaniu dożylnym środka cieniującego, dlatego lekarz musi zbadać w gabinecie i wówczas ustali dalsze postępowanie.
Pozdrawiam.
Prosze sie zgłosić do pracowni wykonującej badanie.
Taki ból może być wywołany podaniem kontrastu- w miejscu założenia wenflonu i wstrzyknięcia kontrastu może pojawiać się stan zapalny żyły; w świetle tej żyły może wytworzyć się skrzeplina.
Proponuję bolące miejsce smarować maścią z heparyną np. Lioton 1000. Można ewentualnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.