ból podczas siedzenia - entezopatia m.uda?

74 odpowiedzi
USG uda wykazało entezopatię przyczepu bliższego grupy mięśniowej goleniowo-kulszowej.
Dolegliwości to głównie ból (bardziej dyskomfort) podczas siedzenia ciągnący się (co ciekawe) w górę wzdłuż pośladka i lędźwi.
Brak bólu w ruchu (np. podczas spaceru), natomiast ból 1-3 dni po wykonaniu różnego rodzaju ćwiczeń, nie podczas.
Dodatkowo sztywność nogi rano, po przebudzeniu, który ustaję zaraz po wstaniu i wykonaniu paru kroków.
Czy źródłem bólu może rzeczywiście być ta entezopatia uda?
Jest to prawdopodobne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Entezopatia ścięgna jest odpowiedzą organizmu na dysfunkcję, ale może też być przyczyną bólu. Rozluźnienie kulszowa-goleniowych pwinno zmniejszyć dolegliwosći. Ale trzeba potwierdzić w badaniu czy rzeczywiście one odpowiadają za objawy.
Witam źródłem może być entezopatia chociaż nie wykluczona jest inna przyczyna moje główne pytanie czy był jakiś uraz i jeśli nie to kiedy doszło do tych zmian czy coś je spowodowało czy powstały samoistnie. Jest wiele pytań które musiałbym zadać wieć zapraszam na wizytę. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Opisany ból bardziej przypomina dolegliwości ze strony kręgosłupa ledzwiowego. Za mało jednak danych by to stwierdzić. (wiek, wcześniejsze dolegliwości, urazy)
Proponuje wykonać szczegółowe USG ortopedyczne któ®e pokaże dokładną okolice oraz wymiary ten entezopatii. Mozliwe ze przyczep mięsnia dwugłowego uda został delikatnie uszkodzony i jest to stary uraz który po jakimś czasie się odezwał. Mozna wykonać w to miejsce kilka serii z fali uderzeniowej. Pozdrawiam
Objawy mogą być związane z entezopatią przyczepu bliższego grupy mięśniowej goleniowo-kulszowej.
Witam. Do postawienia bardziej prawdopodobnej diagnozy potrzebny jest wywiad dokładniejszy,weryfikacja ruchowa ,i palpacyjna i na podstawie tych informacji wykonuje się próbna terapię i wtedy obraz jest bardziej pełny. Diagnoza w oparciu tylko o USG jest bardzo bardzo powierzchowna.Gdyby ból pochodził rzeczywiście tylko z przyczepu na guzie kulszowym wtedy ograniczałby się tylko do okolicy dolnej części pośladka,a tak nie jest. Zachęcam do wizyty do fizjoterapeuty. Pozdrawiam.
Entezopatia może wywoływać tego typu ból. Entezopatie mogą doprowadzać do "kostnienia" ścięgien. Często kiedy proces chorobowy jest już zaawansowany może dojść do uszkodzenia ścięgien lub ich przerwania. Należałoby zlikwidować wszystkie napięcia powyżej i poniżej miejsca wystąpienia entezopatii. Zbalansować wszelkie napięcia w ciele. Zapraszam i Pozdrawiam
Dzien dobry. Tak,entezopatia może być przyczyną Pana/pani bólu. Ale bardziej istotne jest to, dlaczego się ona pojawiła. Entezopatia najczęściej jest objawem jakiejś innej dysfunkcji. Dlatego warto poszukać przyczyny. pozdrawiam
Witam, opis dolegliwości wskazuje raczej na kręgosłup. Przypominam, że badanie kręgosłupa to nie jest wykonanie diagnostyki obrazowej tylko spotkanie z rzetelnym wywiadem i badaniem w gabinecie. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Uważa, że bardzo prawdopodobne jest, iż powodem bólu NIE jest entezopatia. Zbyt wiele objawów wskazuje raczej na problem z dolnymi partiami kręgosłupa, lecz konkretną przyczynę można namierzyć dopiero po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu kilku testów. Pozdrawiam serdecznie ;-)
Witam serdecznie,
Entezopatia blizszego przyczepu na guzie kuszlowym może dawać objawy bólowe podczas siedzenia i sztywność w tylnej części uda nad ranem( odczucie ciagniecia itp) Trudno się odnieść do bólu promieniującego w pośladek i odcinek lędźwiowy- ty już może być problem zarówno stawu krzyzowo-biodrowego jak i odcinka ledźwiowego. Odpowiadająć na pytanie - źródłem bólu może być ale nie musi entezopatia na przyczepie bliźszym. Wymaga to oceny przez fizjo/ terapeute manualnego. Przeprowadzenie testów itp. Zalecam udać sie do dobrego fizjo w swojej okolicy. Zapraszam również do siebie , Pozdrawiam
Witam,
Jest takie prawdopodobieństwo. Żeby to potwierdzić musielibyśmy zrobić sobie kilka testów funkcjonalnych.
Pozdrawiam
Entezopatia uda to bardzo słaba diagnoza. Sugerowałbym diagnostę w kierunku stawu krzyżowo biodrowego lub kręgosłupa. Pozdrawiam
Witam jak najbardziej może być tą przyczyną, ale powinniśmy też na wizycie zbadać kręgosłup i przeprowadzić testy róznicujące z problemem typowo neurologicznym, także do pełnej diagnostyki potrzebne jest badanie manualne. Natomiast entezopatie jak najbardziej takie nieprzyjemne bóle potrafia dawać. pozdrawiam
Raczej to patologia krążka międzykręgowego. Może to być tylno-boczne uszkodzenie dysku. Dla postawienia diagnozy konieczne jest badanie funkcjonalne. Pozdrawiam
Witam
Z opisu wynika iż entezopatia przyczepu jest jednym z czynników który towarzyszy całemu zespołowi zmian. Tak jak Pani to opisuje : sztywność, ciągniecie , ból po wysiłku nie w trakcie są typowe dla napięciowych zmian tkankowych wywołanych ich wadliwą pracą. Zasadniczo trzeba przeprowadzić analizę biomechaniczną pracy kończyn dolnych i reszty ciała. Na tej podstawie można dobrać właściwą terapię wraz indywidualnym treningiem dopasowanym do możliwości organizmu. Sprawa jest spokojnie do wyleczenia.
Pozdrawiam
Witam,
informacja o tym, iż zostało wykonane USG sugeruje, iż została już poczyniona wstępna diagnostyka. Zakładam, że na USG skierował lekarz, który musiał w takim wypadku poczynić kroki w kierunku diagnostyki różnicującej te objawy z objawami, które mógłby dawać np. kręgosłup lędźwiowy.
Aby dokładnie się przekonać o całej sprawie należało by obejrzeć pacjenta ale z dużym prawdopodobieństwem mógłbym przypuszczać, że faktycznie ból jest pochodzenia od tego urazu.
W razie pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Wszystko wskazuje , że przyczyny dolegliwości trzeba szukać w obrębie kręgosłupa lędźwiowego . Nie są to typowe objawy entezopatii w rejonie guza kulszowego. Zapraszam do gabinetu Hand-Med Radom. Pozdrawiam GZ
Źródłem bólu rzeczywiście może być przyczep mięśni do guza kulszowego. Ale przyczyna może leżeć w całkowicie innym miejscu. Konieczne jest odpowiednie badanie i wywiad. Może to być zaburzenie sekwencji mięśniowo-powieziowej tylnej. Problem może na przykład dotyczyć zarówno tkanek miękkich grzbietu, więzadła krzyżowo-guzowwgo jak i tkanek miękkich całej kończyny że stopa włącznie. Ale to tylko gdybanie. Trzeba się udać do dobrego fizjoterapeuty bądź osteopaty.
Pozdrawiam
Dzień Dobry.

Proszę udać się na konsultacje do ortopedy oraz fizjoterapeuty oraz wykonać rezonans odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Być może ból nie pochodzi z okolicy przyczepu i nie jest przyczyną problemu. Bezwzględnie proszę zbadać kręgosłup.

Pozdrawiam
Dzień dobry,

odpowiadając na pytanie: Tak, ta entezopatia może być przyczyną dolegliwości, ale czy rzeczywiście jest to niestety nie mogę potwierdzić na podstawie opisu oraz bez przeprowadzenia odpowiednich testów.
Polecam zgłosić się do specjalisty (fizjoterapeuty, ortopedy), który jednoznacznie potwierdzi bądź zaprzeczy i postawi inną diagnozę, aby nie wprowadzać leczenia bez 100% diagnozy.

Pozdrawiam
Entezopatia ścięgna jakiegokolwiek mięśnia oznacza jego brak elastyczności, sztywność i co za tym idzie zwiększona podatność na urazy. Jeśli chodzi o grupę mięśni tylnej części uda czyli gr. kulszowo-goleniową to jest to potężne pasmo, które bardzo mocno obciążamy. Częśto wystepują przeciążenia i urazy w okolicu przyczepu bliższego tzn. guza kulszowego.
Długie siedzenie może sprawiać ból. Wysiłek fizyczny również może być powodem bólu. Wszystko zależy od zakresu uszkodzenia ścięgna. Więcej informacji mogę powiedzieć po zbadaniu i konsultacji pacjenta.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Entezopatia dotyczy zmian przeciążeniowych ścięgien i przyczepu mięśnia. Mało prawdopodobne aby ból pojawiał bez ruchu. Objawy które są opisywane bardziej sugerują kręgosłup jako przyczynę bólu.
Jeżeli kiedyś miało miejsce uszkodzenie lub przeciążenie grupy-kulszowo-goleniowej to nie wykluczone, że doprowadziło to do rozwinięcia się entezopatii. Zazwyczaj dochodzi do tego przy różnych aktywnościach biegowych lub skocznościowych. Oczywiście przyczyny mogą też być mniej oczywiste, jak np. rotacja miednicy, nierównowaga długości nóg itp. Z opisywanych objawów wstępnie można wykluczyć problem podrażnionego nerwu kulszowego. Niestety są to tylko hipotezy, które należy jeszcze zweryfikować. Badanie USG badniem ale mimo wszystko sugerowałbym skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej, która powinna ostatecznie potwierdzić rozwiać wszelkie wątpliwości.
Witam serdecznie
Z tego co Pan/Pani piszę jak najbardziej jedną z przyczyn może być ta entezopatia. Może to być jedyna przyczyna a może współistnieć z innym problemem np. odc lędźwiowego kręgosłupa czy np. problemem stawu biodrowego.
Jako fizjoterapeuta ocenił bym funkcjonalnie Pana/ Pani problem.
Pozdrawiam
Witam.
Według mnie entezopatia przyczepu mięśni kulszowo-goleniowych raczej jest objawem wtórnym. mięśnie te przyczepiają się do guza kulszowego - element miednicy - i to właśnie w obrębie miednicy szukałabym problemu. Jeżeli ból dotyczy mięśni to pojawia się w trakcie ich używania/obciążania czyli podczas wykonywania ruchów. Jeżeli uszkodzenie nie jest duże to ból będzie pojawiał się dopiero przy ruchu, ale z oporem. Opisywany ból bardziej przypisałabym do przeciążenia stawów krzyżowo-biodrowych. Przeciążenie jednego z tych stawów powoduje jego zablokowanie, co następnie prowadzi do rotacji talerza biodrowego i asymetrycznego ułożenia miednicy. To prowadzi do napięcia mięśnia gruszkowatego, biodrowo-lędźwiowego oraz mięśni kulszowo goleniowych (powikłanie - entezopatia przyczepu). Napięty mięsień gruszkowaty naciska na nerw kulszowy co powoduje ból promieniujący, natomiast napięcie mięśnia biodorwo-lędźwiowego powoduje ucisk na leżacą w pobliżu aorte co wpływa na pogorszenie krążenia. Ból po przebudzeniu charakterystyczny jest dla stanów zapalnych stawów (wspomniane wcześniej stawu krzyżowo-biodrowe). Generalnie polecam jak najszybszą wizytę fizjoterapeutyczną w celu wyeliminowania wszystkich przyczyn bólu.
pozdrawiam
Joanna Kieszek
Witam.
USG jest badaniem obrazowym, dodatkowo trzeba wykonać jeszcze testy kliniczne i sprawdzić czy napięcie tego przyczepu powoduje ból. Trzeba jeszcze przetestować odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Entezopatia tego przyczepu nie może powodować dolegliwości w rejonie lędźwi ( jest to anatomicznie nie możliwe). Przeprowadzone badanie fizjoterapeutyczne powinno wyjaśnić przyczynę bólu. Zapraszam na konsultację.
Entezopatia ścięgna to wynik sił działających na nie podczas czynności życia codziennego (praca, aktywność fizyczna). Dochodzi wtedy do skrócenia
tkanek, ktorę "ciągną" przyczep
bliższy. Należy znieść napięcie całego pasma kulszowo-goleniowego i problem bólowy
powinien ustąpić. Czasami wystarczy samodzielnie popracować na elastycznością tkanek, jednak w wielu przypadkach potrzebna jest praca odruchowa (manipulacja, igłoterapia) aby przywrócić tkankom ich elastyczność.
Myślę, że jest to problem do rozwiązania jak najbardziej na wizycie. Trudno jest cokolwiek więcej powiedzieć nie badając Pana. Zapraszam na wizytę.
Witam,
źródłem bólu może być entezopatia. Ale należy pamiętać, że okolica biodrowo-lędźwiowa to złożony kompleks i ocenę źródła bólu należy poprzedzić dokładną analizą biomechaniczną poddając ocenie wiele składowych zarówno z obrębu odcinka L-S jak i dystalnie od niego położonych. Zatem ból może być efektem zarówno entezopatii jak i innych zmian w obrębie tkanek miękkich, stawów, systemu nerwowego z miednicy i okolic.
Witam, potrzebowałbym dokładniejszego opisu (USG). Jeśli przyczyną dolegliwości jest mięsień/ ścięgno to ból odczuwany jest zazwyczaj podczas wysiłku lub krótko po nim. Ból podczas siedzenia o którym mowa może pochodzić z innych struktur (odcinek lędźwiowy kręgosłupa, więzadło krzyżowo-guzowe itp.) Aby określić precyzyjnie skąd pochodzi ból należy udać się do osteopaty lub fizjoterapeuty, który po wykonaniu badania oraz testów funkcjonalnych określi skąd może pochodzić źródło bólu i czy rzeczywiście może być w to zaangażowana również entezopatia.
Bez przeprowadzonego przeze mnie pełnego badania ortopedycznego nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Często obraz diagnostyczny nie wykazuje korelacji z badaniem klinicznym (funkcjonalnym), tzn opisana w badaniu USG entezopatia może być bezobjawowa a dolegliwości prowokowane są przez inną strukturę (tkankę).
Może, ale nie musi. Przyczyn dyskomfortu może być sporo. Zapraszam do kontaktu i konsultacji aby sprawdzić w czym jest problem. Pozdrawiam
Źródłem bólu może być entezopatia, ale nie musi. Należałoby się zastanowić, czy ta zmiana przyczepu mięśni jest przyczyną czy skutkiem innych przeciążeń układu ruchu i przywrócić naturalne napięcie tkanek miękkich pierwotnie przeciążonych. Sądzę, że praca nad samym przyczepem nie wystarczy, należałoby usunąć przyczynę nadmiernego obciążenia przyczepu.
Witam
Przyczyną boże być sama entezopatia plus dodatkowo kilka innych przyczyn daje podobne objawy. Warto byłoby się podać szerszej diagnostyce u fizjoterapeuty.
Pozdrawiam.
Witam,

Entezopatia to częsta dolegliwość u osób aktywnych. Może się ona ujawniać w wielu miejscach organizmu: np m. czworogłowym, grupie kulszowo- goleniowej czy rozcięgnie podeszwowym. Może ona obejmować także odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Odpowiadając na pytanie - tak źródłem dolegliwości może być entezopatia, jakkolwiek zawsze badanie manualne i dokładny wywiad może przybliżyć do postawienia właściwej i celnej diagnozy. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę u lekarza lub osteopaty, gdyż bez dokładnego badania nie mogę odpowiedzieć.
Nie wygląda to na entezopatię. Trzeba przeprowadzić badanie za pomocą testów różnicujących w gabinecie u dobrego fizjoterapeuty.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Tak. Zmiany te mogą powodować powyższe objawy.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
źródełem bólu może być entezpatia ale nie tylko. Zwłaszcza że ból kieruje się ku górze. Przypuszczam że może być to spowodowane przeciąrzeniami lub dystorsją tkanki powęziowej (czasami zauwarzalnej na usg). Wskazane jest tu przeprowadzenie wywiadu oraz zastosownie testów i diagnostyki.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Witam, w zależności od siły urazu oraz czasu jego wystąpienia mogą pojawić sie taki dolegliwości. Mogło tez dojść do koincydencji objawów wynikających z innego problemu. Należałoby wykonać kilka testów różnicujących oraz uzupełnić badaniem palpacyjnym by móc w pełni postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.
Pozdrawiam
Witam, uważam że należałoby wykluczyć również kręgosłup, dokładniej Pana/nią zbadać. Polecam wizytę u fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Tak, tego rodzaju problem może rzutować bólowo do pośladka i wyżej. Na szczęście w ostatnich latach pojawiło się kilka, potwierdzonych naukowo, dróg postępowania fizjoterapeutycznego, które przynoszą stosunkowo szybkie i z reguły trwałe efekty. Dlatego zachęcam do udania się do fizjoterapeuty w swojej okolicy. Pozdrawiam :)
Szanowny/-a Pan/-i,
stwierdzona entezopatia przyczepu bliższego grupy mięśni kulszowo-goleniowych winna dawać objawy podczas napinania powyższych mięśni (np. chodzenie po schodach, klękanie, wstawanie z łóżka).
Ruch tj. spacery powoduje jedynie minimalne napięcia grupy kulszowo-goleniowej stąd może Pan/-i nie czuć bólu/dyskomfortu podczas tej czynności.
Ból po ćwiczeniach? Może być spowodowany wieloma problemami, w tym wspomnianą entezopatią.
"ból (bardziej dyskomfort) podczas siedzenia ciągnący się (co ciekawe) w górę wzdłuż pośladka i lędźwi." nie może być powodowany przez entezopatię, ponieważ ból nigdy nie promieniuje "w górę"- tutaj przyczyną zdaje się być problem z kręgosłupem.
Podsumowując, powyższa sytuacja wymaga diagnostyki różnicowej pomiędzy problemami lokalnymi (np. entezopatia przyczepów mięśni), a dolegliwościami ortopedyczno-neurologicznymi (np. przepuklina krążka międzykręgowego).

W związku z powyższym zapraszam na konsultację i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
Źródłem bólu podczas siedzenia jak najbardziej może być entezopatia ścięgien przyczepiających się do guza kulszowego. Podczas codziennej aktywności problem może nie dawać objawów, jednak po przeciążeniu stan zapalny się powiększa i dolegliwości utrzymują się kilka dni. Ponadto obecny stan zapalny powoduje sklejanie się włókien mięśniowo-powięziowych, stąd rano lub po dłuższym spoczynku pojawia się uczucie sztywności, które zmniejsza się po "rozchodzeniu". Dalsze podrażnianie może doprowadzić do naderwania ścięgna, więc zalecałbym ograniczenie aktywności.
Należałoby również znaleźć przyczynę powstania tej entezopatii, ponieważ nie tworzy się ona z dnia na dzień, lecz jest wynikiem długotrwałych przeciążeń tej okolicy. Mogą mieć na to wpływ m.in. nadmiernie napięte mięśnie, przebyte operacje, niedoleczone urazy lub wady postawy ciała (głownie nieprawidłowe ustawienie miednicy). Zapraszam do gabinetu na szerszą diagnostykę funkcjonalną.
Pozdrawiam
Tadeusz Kowalewski
Dzień dobry,
zmiany entezopatyczne w skrócie są obrazem powtarzalnych przeciążeń układu mięśniowow-szkieletowego tak więc skutkiem braku ergonomii pracy, nieodpowiednich wzorców ruchowych podczas powtarzanych czynności dnia codziennego lub charakterystyki uprawianej dyscypliny sportu. źródło bólu może brać się ze zmian entezopatycznych które "kiedy zimne" czyli w pozycjach statycznych czy po przebudzeniu będą bardziej dokuczały, a "kiedy rozgrzane" przez to bardziej elastyczne nie będą dawały o sobie znać, aczkolwiek w przypadku braku poprawy ergonomii funkcjonowania zmiany te mogą być również źródłem bólu w ruchu.
Układ mięśniowo-powięziowy jest bardzo złożony i mięśnie grupy kulszowo-goleniowej w sposób płynny (bez wyraźnej granicy) "przechodzą" w struktury mięśniowo-powięziowe okolicy miednicy i kręgosłupa lędźwiowego zatem mogą dawać bolesność w okolicach oddalonych od miejsca zajętego.
Rozwiązaniem problemu może okazać się odpowiednia diagnostyka fizjoterapeutyczna skupiająca się na obserwacji elastyczności układu mięśniowo-powięziowego, ocenie postawy oraz ergonomii pracy (siedzenie też powinno być jak najbardziej ergonomiczne) oraz czynności dnia codziennego. Odpowiednio skonstruowany plan terapii i "pracy domowej" jest w stanie zagwarantować całkowite pozbycie się ww dolegliwości.
Witam,
z Pana/Pani powyższego opisu można faktycznie wnioskować, że przyczyną bólu jest stwierdzona w badaniu USG entezopatia. Mięśnie grupy kulszowo-goleniowej (czyli mięsień: półbłoniasty, półścięgnisty i głowa długa mięśnia dwugłowego uda) mają swój wspólny przyczep m.in. na guzie kulszowym - to może tłumaczyć wspomniany przez Pana/Panią dyskomfort podczas siedzenia. Ból pojawiający się kilka godzin/dni po zaprzestaniu większej aktywności ruchowej jest również charakterystycznym objawem dla wspomnianej dysfunkcji.
Ponieważ zespół schorzeń określanych mianem 'entezopatii' nie ma jednolitego charakteru, przyczyną jego występowania mogą być m.in. przeciążenia i sumujące się mikrourazy, czy zaburzenia statyki i dynamiki elementów narządu ruchu. Celem dokładnego określenia lokalizacji bólu, jego charakteru i sprecyzowania problemu, warto udać się do fizjoterapeuty, który palpacyjnie sprawdzi stan mięśni, ich przyczepów oraz zaproponuje zabiegi, które znacznie zmniejszą odczuwaną bolesność i wyeliminują przyczynę entezopatii.
Witam serdecznie.
Obszar promieniowania bólu jest niespecyficzny dla okolicy guza kulszowego. Raczej dla czworobocznego lędźwi, grupy mięśni pośladkowych lub mięśnia biodrowo-lędzwiowego.
Proponuję sprawdzić te mięśnie pod kątem i możliwego rzutowania dolegliwości na okolicę pośladka i kręgosłupa lędźwiowego.

Jeżeli chodzi o poranną sztywność... może być jednym z objawów entezopatii.

Proponuję poszukać punktów spustowych w mięśniach które wymieniłem. :)

Pozdrawiam serdecznie. :)
Należałoby w pierwszej kolejności zróżnicować przyczynę dolegliwości. Często takie objawy jakie Pan opisuje mogą towarzyszyć różnym strukturom. Mam tu na myśli kręgosłup lędźwiowy, miednica. Dobrze by było poszerzyć diagnostykę o rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To jeżeli chodzi o diagnostykę obrazową. Jeżeli chodzi o diagnostykę funkcjonalną to należałoby się przyjrzeć też stawom krzyżowo- biodrowym, ustawieniu miednicy oraz ocenić struktury miękkie (mięśnie, więzadła, ścięgna) w tym rejonie. Nie zawsze entezopatia jest przyczyną wyżej wymienionych przez Pana objawów.
Ból może powodować ta entezopatia, ale jest to miejsce w którym może być wiele innych powodów które będą powodowały tę dolegliwości należało by to skonsultować z fizjoterapeuta.

pozdrawiam Bartosz Wojtysiak
witam entezopatia uda jest terminem ortopedycznym opisującym stam struktury scięgna mięsni kulszowo-goleniowych.Sprawdzając napięcie tkanek mięśniowo-powieziowych będziemy często mieli do czynienia z sztywnością i bólem w trakcie palpacji całej taśmy mięśniowo-powięziowej z tyłu i z przodu uda.Ból i dyskomfort moze się ciągnąć do posladka i lędzwi a nawet do barku po przeciwnej stronie gdyż udo jest połączone z odcinkiem lędzwiowym przez powięż piersiowo-ledzwiową.Jeżeli chodzi o pytanie co może byc żródłem bólu to może być udo,odcinek lędzwiowy lub inna obszar ciała który ma nieprawidłowe napięcie powięzi.
Dobry wieczór,

entezopatia to charakterystyczne schorzenie przyczepów ścięgnistych, które najczęściej pojawia się w wyniku długotrwałych przeciążeń. Coś na zasadzie zwyrodnienia zmęczeniowego.

Dlaczego podczas siedzenia?

Ze względu na to, że przyczep bliższy to okolica guza kulszowego, czy miejsca na który kładziony jest największy nacisk podczas siedzenia. Często pomocne w takim przypadku są odpowiednio dostosowane materiały obiciowe siedzeń (np. poron, pianki z pamięcią przeciwodleżynowe), które przejmują obciążenie i łagodzą doznania bólowe.

Brak bólu podczas ruchu można tłumaczyć rozgrzaniem tkanki, które wycisza objawy. Natomiast fakt, że ból ucieka do lędźwi podczas siedzenia, może wskazywać, że nie do końca sam objaw musi pochodzić ze strony przyczepu mięśniowego. Być może to zbieg okoliczności, a główną przyczyną tego promieniującego bólu jest właśnie odcinek lędźwiowy. W przypadku problemów przejścia lędźwiowo-krzyżowego L5-S1, pojawiające się dolegliwości bólowe (lub inne objawy neurologicznej jak drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia) wędrują wzdłuż tego pola unerwienia (dermatomu). Jego przebieg to typowo okolica pośladka, tylno boczna uda, aż po piętę i podeszwę stopy.

Często elementy ruchu, szczególnie symetrycznego (np. rozchodzenie) potrafią znosić te dolegliwości i przynosić ulgę. Natomiast pozycje statyczne (jak siedzenie) zaostrzać stan.

Myślę, że warto by było zrobić diagnozę też pod tym kątem RTG lędźwi, ocenę fizjoterapeutyczną pozycji miednicy i odcinka lędźwiowego.

pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu dalszej konsultacji
Przemysław Jeziorski
kontakt@physioart. pl
www. physioart.pl
Witam, przy takich dolegliwościach najlepiej odbyć wizytę u fizjoterapeuty - po badaniu funkcjonalnym można stwierdzić rzeczywiste problemy lub potwierdzić przyczynę ze strony entezopatii.
Jak najbardziej źródłem bólu może być entezopatia (z opisu wynika, że jest to forma przewlekła). Dodatkowo w trakcie siedzenia jest podrażniany guz kulszowy, który jest już sam w sobie drażniony entezopatią grupy kulszowo-goleniowej oraz jest miejscem przyczepu więzadła krzyżowo-guzowego, którego podrażnienie będzie prowadzić do bólu/dyskomfortu w obrębię mięśnia pośladkowego wielkiego, a przez powięź piersiowo-lędźwiową rzutować bóle w obrębie mięśnia prostownika grzbietu (dyskomfort/ból w odcinku lędźwiowym).
Źródłem jest problem, który przyczynił się do entezopatii. Natomiast zmiany entezoficzne obecnie mogą nasilać problem. 1-3 dni po ćwiczeniach zaczyna się ból, gdyż aktywuje się stan zapalny. Bez pełnego wywiadu i badania nie jestem w stanie określić przyczyny. Proszę udać się do osteopaty.
Pozdrawiam
Witam, być może entezopatia jest przyczyną opisywanego bólu. Może to powodować promieniowanie do pośladka bądź nawet pleców. Podczas siedzenia część bliższa mięśni kulszowo- goleniowych jest rozciągnięta - co prowokuje występowanie bólu. Jednak aby potwierdzić czy ból pochodzi dokładnie od entezopatii wymienionych mięśni przeprowadzić dokładną diagnostykę wykluczając inne przyczyny. Dlatego też zapraszam na wizytę.
Witam serdecznie!
Na podstawie przedstawionych objawów bardzo ciężko jest postawić słuszną i celowaną diagnozę.
Nasuwa się kilka prostych wniosków, mianowicie:
1) Ból prowokowany przez układ ruchu musi zwiększać się bezpośrednio podczas aktywności.
2) Dolegliwości zgłaszane "po nocy" są związane najczęściej z problemem krążenia w obrębie trzewi ( jamy brzucha)

Musimy zadać kilka pytań:
1) Czy był uraz?
2) Od jak dawna trwa problem?
3) Czy dolegliwości zmieniają się w czasie?
4) Czy pojawiały się problemy układowe? ( np. podwyższona temperatura ciała, krew w moczu bądź w stolcu)
Z zebranego obecnie wywiadu zwróciłbym szczególną uwagę na diagnostykę stawu biodrowego oraz jamy brzucha.
Dzień dobry
Dolegliwości bólowe o których Pan pisze mogą faktycznie być związane z entezopatią w obrębie pasma biodrowo-piszczelowego. Jeśli dodatkowo uprawia Pan jakiś sport to ból może wzmagać się po wysiłku fizycznym w trakcie którego grupa mięśni uda zostaje przeciążona. Zalecam skonsultowanie się z dobrym fizjoterapeutą, który wykorzysta terapię powięziową wraz z zabiegami fizykoterapeutycznymi zmniejszającymi dolegliwości bólowe.
Źródłem bólu może być entezopatia, co nie oznacza, że w/w objawy są przyczyną tylko tej zmiany chorobowej. Warto skonsultować problem z lekarzem, fizjoterapeutą lub osteopatą i wykonać dodatkowe badania.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Raczej wykluczyłbym entezopatię, wtedy ból powinien występować o wiele częściej niż Pan/i pisze. Opisane dolegliwości mogą wskazywać na wiele przyczyn. Proszę pamiętać, że dość często to co boli to tylko "wierzchołek góry lodowej" a pierwotna przyczyna dolegliwości może być w zupełnej innej lokalizacji anatomicznej.
Terapia osteopatyczna powinna pomóc w opisanych dolegliwościach.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie można wykluczyć żadnej z możliwości bez wykonania dodatkowych testów i badania fizykalnego. Należałoby zróżnicować czy pierwotna przyczyna nie leży w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.
Witam serdecznie,
dolegliwości objawowe które Pani opisuje mogą wskazywać na tzw. enteze przyczepów mięśniowych. Oczywiście trzeba wdrożyć leczenie objawowe jak i przyczynowe.
Pewną diagnozę jednak oraz plan leczenia można przedstawić dopiero po badaniu funkcjonalnym/palpacyjnym jak i ewentualnie obrazowym.

Pozdrawiam
WItam, entezopatia przyczepu bliższego grupy kulszowo-goleniowej raczej nie powinna promieniować w górę, aczkolwiek nie można tego wykluczyć. Warto sprawdzić jeszcze odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz oba stawy krzyżowo-biodrowe, bo bardzo często właśnie z tych miejsc dolegliwości koncentrują się w okolicy pośladka i/lub odcinka lędźwiowego. Wskazana konsultacja u dobrego fizjoterapeuty. Pozdrawiam.
Tak źródłem bólu może być entezopatia. Może też się okazać że źródłem bólu jest zupełnie co innego.
Ból promieniujący , problem z grupa kulszowo - goleniowa , możne tez wskazywać na problemy ze stabilizacją kręgosłupa. Zapraszam na konsultacje
Witam. Tak, jest to prawdopodobne.
Wygląda raczej na problem dyskopatii w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Pozdrawiam serdecznie
Opisane powyżej dolegliwości odpowiadają objawom enetzopatii lub tendinopatii badanie usg potwierdza. Ważne jest to czy bolesność powstała na skutek urazu jeśli tak to jak dawno do niego doszło. Zalecał bym udanie się na wizytę do specjalisty mam na myśli fizjoterapeutę, który pokażę jakie ćwiczenia zastosować i jak postępować z zaistniałą dolegliwością. Pozdrawiam Cezary
Dzień dobry, bez przeprowadzenia dokładnego badania niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Zapraszam na wizytę :) Pozdrawiam
Mateusz Goczał
Witam. Tak, entezopatia uda daje uczucie ciągnięcia w pozycjach rozciągających tą okolicę (w przypadku bliższego przyczepu grupy kulszowo-goleniowej jest to guz kulszowy, więc tu pozycje siedzące, kucanie, przyciągnięcie nóg do klatki piersiowej) czy też brak uczucia dyskomfortu w pozycjach nie obciążających te miejsce, np. stanie, leżenie na brzuchu.
Dzień dobry. Opisane objawy sugerują, że problem może obejmować również kręgosłup i/lub miednicę. Mięśnie kulszowo-goleniowe to część długiej taśmy mieśniowo- powięziowej, problem w jednej części taśmy, w tym przypadku entezopatia może powodować napięcia powyżej lub poniżej uszkodzonego miejsca. Najlepszym rozwiazaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty i wykonanie dokladnego badania klinicznego obejmującego również kregosłup. Pozdrawiam.
Witam, objawy, jak i badanie USG, które Pan/Pani opisuje jak najbardziej wskazują na entezopatię przyczepu bliższego grupy kulszowo-goleniowej. Ból podczas większej aktywizacji tej grupy (np. wchodzenie po schodach ) i brak bólu podczas mniejszej aktywizacji (np.spacer) wskazywało by na to schorzenie. Natomiast niepokoi mnie ból (ciągnący się wzdłuż pośladka i kręgosłupa lędźwiowego), który może wskazywać na dolegliwości neurologiczne. Ponieważ ból nie promieniuje w górę, tylko w dół, dopatrywałbym się przyczyny w kręgosłupie . W celu zróżnicowania problemu dokonałbym szerszego wywiadu jak i szeregu testów diagnostycznych. Pozdrawiam i zapraszam do konsultacji.
Piotr Luterek
Objawy mogą potwierdzać badanie USG. Jednak za podobne dolegliwości mogą odpowiadać TrP w obrębie pośladka i innych okolic, problemy ze stawem biodrowym i SI. Niezależnie od źródła dolegliwości po poprawnej diagnostyce fizjoterapeutycznej można rozpracować tkanki co przyniesie znaczną poprawę stanu pacjenta.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.