Ból kręgosłupa przy chodzeniu

6 odpowiedzi
Pacjent 69 lat. Ból nagły od dwóch miesięcy, po zleconych masażach i przeprostach nasilił się. Ból ostry pojawiający się podczas chodzenia i stania, bez cierpnięcia nóg, pacjent pokazuje miejsce przy kręgosłupie które go boli. Ból przechodzi kiedy usiądzie. Terazpia manualna nieskuteczna. Nie reaguje na Tramal, Ketonal. Wynik MRI:
Lewoboczna skolioza kr. w ode. lędźwiowym z rotacją kręgów lędźwiowych. Pólpionowe ustawienie
kości krzyżowej. W trzonie Thl 1 po stronie prawej w obrębie łuku i tylnej części trzonu owalny obszar wiel. 22 x 14 mm o
wysokim sygnale w obr. T2 zal. i STIR i pośrednim sygnale w obr. Tl, dobrze ograniczony, o równych
zarysach. W zmianie widoczne są pogrubiałe beleczki kostne. Po podaniu środka kontrastowego zmiana
wzmacnia się jak ognisko w trzonie LI- obraz o wyglądzie naczyniaka.
W trzonie LI owalny obszar hyperintensywny w obr. Tl , T2 zal., ulegający częściowemu wytłumieniu
sygnału w obr. STIR. Zmiana wiel. 18x16 mm - obraz o wyglądzie naczyniaka.
Powierzchnie krążkowe trzonów od Th9 do Thl2 o nierównych, sklerotycznych zarysach, z guzkami
Schmorla. Trzon TH11 obniżony klinowaty- stan po złamaniu kompresyjnym.
Wysokość trzonów lędźwiowych prawidłowa. Niewielkie guzki Schmorla na powierzchniach krążkowych
trzonów lędźwiowych.
Przebudowa tłuszczowa szpiku kostnego trzonów lędźwiowych. Osteofity przy krawędziach trzonów
lędźwiowych. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych wpuklają się do kanału kręgowego i
otworów międzykręgowych. Zmiany nasilone są najbardziej na poziomach od L3 do SI. Na poziomach
L4 do SI dodatkowo pogrubienie więzadła żółtego do 7,5 mm.
Na poziomach
Krążki międzykręgowe od L2 do SI obniżone w różnym stopniu y L5-S1 z cechami dehydratacji.
Na poziomie LI-L2 krążek międzykręgowy nie wpukla się do kanału kręgowego. Szerokość kanału
kręgowego w wym. strzałkowym wyn. 15 mm.
Na poziomie L2-L3 centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging do kanału kręgowego
na głębokość ok. 2,0 mm zwężające kanał kręgowy w wym. strzałkowym do ok. 12 mm, bez cech
przylegania do n. rdzeniowych.
Na poziomie L3-L4 osteofity przy krawędziach tylno-prawobocznych trzonów L3 i L4 wiel. 6 mm
wpuklają się do kanału kręgowego i prawego otworu międzykręgowego. Zmiany te zwężają kanał
kręgowy w wym. strzałkowym do 10,5 mm- stenoza względna. Osteofity modelują worek oponowy,
prawy korzeń n. rdzeniowego L4 oraz n. rdzeniowy L3 w otworze międzykręgowym.
Na poziomie L4-L5 szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging do kanału
kręgowego na głębokość ok. 2,0 mm. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 8,5 mm- stenoza
bezwzględna. Zwężenie jest wynikiem wpuklania się krążka międzykręgowego, pogrubiałego więzadła żółtego oraz wpuklających się zmian zwyrodnieniowych ze stawów międzykręgowych. Zmiany te
modelują worek oponowy oraz korzenie nn. rdzeniowych L5 w zachyłkach bocznych. Znacznie zwężona
jest rezerwa płynowa worku oponowym.
Na poziomie L5-S1 centralno- lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging do
kanału kręgowego na głębokość ok. 2,5 mm. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 9,5 mmstenoza
bezwzględna. Zwężenie jest wynikiem wpuklanie się krążka międzykręgowego, pogrubiałego
więzadła żółtego oraz wpuklających się zmian zwyrodnieniowych ze stawów międzykręgowych. W
lewym zachyłku bocznym korzeń n. rdzeniowego SI oraz n. rdzeniowy L5 w lewym otworze
międzykręgowym uciśnięte są przez wpuklające się znaczne zmiany zwyrodnieniowe ze stawu
międzykręgowego- obraz sugeruje kolizję z nerwami. Poza tym zmiany zwyrodnieniowe ze stawów
międzykręgowych przylegają do prawego korzenia n. rdzeniowego SI oraz do prawego nn. rdzeniowych
L5 w otworze międzykręgowym.
W tkankach miękkich przykręgosłupowych po stronie lewej w przyleganiu do szpary stawowej stawu
międzykręgowego torbiel maziówkowa wiel. 9,5 mm.
Stożek końcowy rdzenia położony na poziomie L1-L2. Lędźwiowy odcinek rdzenia kręgowego o
prawidłowym sygnale.
Niby można skłaniać się do chromania neurogennego, ale nie do końca. Czy takie objawy może dawać np ta torbiel maziówkowa? Jakie są metody leczenia?
Dobry wieczór,
Opis zawiera liczne zmiany o różnej etiologii - wrodzonej (naczyniak i zwyrodnieniowej. Z opisu dolegliwości wynika, że są one poważne. Bez przeprowadzenia badania lekarskiego i oceny wyników badań obrazowych nie mogę udzielić porady lekarskiej. Zapraszam do gabinetu – lista miejsc, w których przyjmuję jest wyszczególniona na moim profilu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Zapałowicz

Proszę udać się do dobrego neurochirurga
Wywiad i obraz radiologiczny sugerują objawową stenozę kanału kręgowego. Torbiel jest poza kanałem kręgowym i raczej samodzielnego znaczenia nie ma, jest ona konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawu międzykręgowego. Wskazana konsultacja neurochirurgiczna celem kwalifikacji do leczenia. Leczenie operacyjne jest możliwe, ale nie jest oni jedyną metodą leczenia stenozy kanału kręgowego
W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z towarzyszącym bólem pleców bez cech chromania neurogennego istnieje również możliwość leczenia p-bólowego i ewentualnego uniknięcia leczenia operacyjnego.
Do postawienia pełnej diagnozy konieczne jest zbadanie chorego.
Pozdrawiam
Witam,
Ból może być powiązany ze stenozą na poziomach l4l5 i l5s1
Pacjent wymaga zbadania
pozdrawiam
Piotr Winkler
Oczywiście torbiel syniowalna może dawać takie objawy, szczególnie jeżeli początek objawów był nagły. Leczenie polega na usunięciu torbieli i stabilizacji segmentu.