Ból kręgosłupa, odcinek szyjny

32 odpowiedzi
-Studentka, lat 20-
Dzień dobry. Od jakiś dwóch tygodni zaczęłam odczuwać silne dolegliwości bólowe w okolicy kręgów szyjnych C5, C6, C7. Ból jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i zasypianie. Pojawił się teraz, a więc w czasie wakacyjnym, kiedy stosy książek i ciężkie walizki nie obciążają już kręgosłupa (jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach). Dodam, że od dziecka śpię z płasko ułożoną głową, bez żadnego podwyższenia. Jakie ćwiczenia powinnam wykonywać aby wzmocnić ten odcinek kręgosłupa i pomóc go odciążyć? Czy jedynie wizyta u specjalisty może przynieść ulgę?
Witam. Napisz do mnie bezpośrednio na email deluxus@deluxus.pl. Wytłumaczę Ci z czego może wynikać ból i podeślę kilka ćwiczeń :)

Proszę spróbować ćwiczenia retrakcji szyi (wycofanie brody do tyłu). Prawidłowo wykonane w większości przypadków znosi lub zmniejsza dolegliwości. Inne bardziej zaawansowane ćwiczenia mogą pomóc, ale wcześniej polecam przejść diagnostykę McKenzie i manualną, żeby określić potrzebę zastosowania poszczególnych procedur i ich bezpieczeństwo. Pozdrawiam
Ćwiczeń wzmacniających/rozciągajacych z kartki/internetu/od znajomych ("bo mi to pomogło...") odradzam. Punktem wyjścia w każdym przypadku (Pani również- bo nie przechodzi problem od dwóch tygodni) jest prawidłowa diagnoza opata na szczegółowym wywiadzie oraz wynikach testów czynnościowych i napięciowych. Odnalezienie przyczyny i prawidłowe postępowanie powinno nie tylko uwolnić Panią od dysfunkcji ale przede wszystkim wskazać działania prewencyjne/profilaktyczne. Można "leczyć" objawy (leki w tabletkach/ zastrzyki /fizykoterapia typu laser, krio, pole magnetyczne etc.) ale bez odnalezienia mechanizmu sprawczego problemy będą nawracać/utrzymywać się i/lub manifestowac sie w innych segmentach ciała. Proponowany kierunek działań: fizjoterapeuta i/lub osteopata pracujący holistycznie na tkankach miękkich (np. manipulacja powięzi Stecco, Rolfing/integracja strukturalna, łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS) i/lub terapii funkcjonalnej (np. PNF, Kinetic Control).
Witam
najlepiej udać się do terapeuty manualnego. Szybko wyprowadzi Panią z tego i poradzi jak trenować.
Pozdrawiam
Witam. Należy zacząć od zbadania co jest źródłem bólu i ustalić sposób postępowania. Nie ma uniwersalnych ćwiczeń czy to na odcinek szyjny czy lędźwiowy. Z takim problemem wpierw udał bym się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny dolegliwości. Pozdrawiam
Uważam, że powinnaś udać się do fizjoterapeuty co najmniej z 5 letnim doświadczeniem, a najlepiej po ukończonym szkoleniu ortopedycznej terapii manualnej lub osteopatii
Pozostaje wizyta u specjalisty, ponieważ bez dobrze przeprowadzonego badania nie można nic powiedzieć. Należy zobaczyć jak wyglądają u Pani krzywizny kręgosłupa, jak napięte są mięśnie kręgosłupa i obręczy barkowej itd... Leczenie na odległość to zła metoda
Dzień dobry, warto by się było zastanowić gdzie jest przyczyna tego problemu. Zalecałabym umówić się do specjalisty, który nie tylko pokaże i zaleci ćwiczenia, ale także zbada, znajdzie i zajmie się przyczyną tych dolegliwości.
Obawiam się ,ze same ćwiczenia Pani nie pomogą . Zachęcam do wizyty u specjalisty
Ćwiczenia mogą zostać dobrane dopiero po dokładnym zbadaniu i wywiadze. Wtedy na pewno będą skuteczne i nie będą niosły ze sobą skutków nieporządanych. Tylko i wyłącznie w grę wchodzi wizyta u specjalisty, najlepiej terapeuty manualnego.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Na początek powinna Pani skonsultować swoje dolegliwości z fizjoterapeutą na wizycie, ponieważ możliwe, że na początku ćwiczenia mogą być przeciwwskazaniem, a jeżeli nie, to trzeba dobrać odpowiednie ćwiczenia do danego problemu. Z opisu wnioskuję, że jedna wizyta nie wystarczy. Zapraszam!
Pani problem może mieć podłoże napięciowe więc ćwiczenia wzmacniające wykonywane samodzielnie bez indywidualnego instruktażu fizjoterapeuty nie koniecznie muszą przynieść oczekiwany efekt. Niezbędne jest przeprowadzenie badania manualnego aby sprawdzić wszystkie struktury w tej okolicy jak i te które mogą mieć na nie wpływ. Czy temu bólowi towarzyszy również ograniczenie ruchomości? Czy ból pojawił się nagle czy narastał stopniowo? Jest wiele pytań którymi trzeba uzupełnić Pani informacje, żeby udzielić rzetelnej odpowiedzi na Pani pytanie. Polecam wizytę u specjalisty który przeprowadzi z Panią wywiad jak i badanie a następnie podejmie odpowiednią terapię. Pozdrawiam Łukasz
Szanowna Pani,
odcinek szyjny wymaga nie tylko ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, ale przede wszystkim codziennej dbałości o jego prawidłowe wygięcie (lordozę).
(?) Jak to się robi? Utrzymywać wzrok na wysokości oczu tak często jak to możliwe- innymi słowy UNIKAĆ PATRZENIA W DÓŁ.
Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, toteż mocno sugeruję udać się do Fizjoterapeuty.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam serdecznie,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Jeśli chodzi o ćwiczenia proszę je traktować jako profilaktykę, a nie sposób leczenia. Podejrzewam, że nie obędzie się bez wizyty u specjalisty - mam na myśli osteopatę, fizjoterapeutę lub terapeutę manualnego. Wcześniejsze przeciążenia mogły wpłynąć na obecny stan. Obecny stan może się uspokoić samoistnie i dolegliwości będą łagodniejsze, jednak nie jest to przepis na wyleczenie. Napięcie odpowiednich tkanek, narządów i struktur będzie w dalszym ciągu obecne co przyczyni się do szybkiego powrotu dotychczasowych dolegliwości.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Czy miał miejsce jakiś uraz/wypadek/upadek? Moim zdaniem należy niezwłocznie ustalić przyczynę dolegliwości bólowych tego regionu. Dopiero gdy to będzie doprecyzowane - wtedy można myśleć o adekwatnym do problemu - postępowaniu. Taka intensywność bólu jest niepokojąca, należy sprawę wyjaśnić. Reasumując - potrzeba, żeby została Pani porządnie zbadana, na tej podstawie będą podejmowane dalsze kroki.
Pozdrawiam!
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który po odpowiednim zdiagnozowaniu problemu zastosuje postępowanie oraz zaleci ćwiczenie dzięki którym uniknie Pani takich problemów w przyszłości. Pozdrawiam
Witam,
Myślę, że nie do końca będzie to kwestią ćwiczeń... Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka i najlepiej/najszybciej będzie jeśli uda się Pani do specjalisty.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dzień dobry,
wizyta u specjalisty da Pani pewność, że problem jest w kręgosłupie szyjnym a nie gdzieś indziej. To, że ból się tam lokalizuje nie oznacza, że problem jest w tym miejscu.
Co do ćwiczeń wzmacniających odcinek szyjny odradzam, bardziej proszę pójść w ruchomościowe i uelastyczniające.
Ale jeśli jest ból to lepiej wybrać się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty.

pozdrawiam
Konrad Skrzat
Podwyższenie jest potrzebne przy spaniu, aby głowa nie była przechylona, a w pozycji pośredniej. Polecam udać się do fizjoterapeuty - pomoże on Pani zabiegami oraz poinstruuje, jaki ćwiczenia wykonywać w domu.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Należałoby W tym przypadku, przywrócić prawidłowe wektory sił które działają na ten odcinek kręgosłupa. Myślę że powinna Pani skorzystać z zabiegów oraz wprowadzić ćwiczenia, zapewne wszystko wróci do normy już niebawem.
Przyczyn może być wiele. Należy zebrać dokładniejszy wywiad. Proszę udać się do P.T. Ortopedy lum P.T. Fizjoterapeuty (najlepiej pracującego według procedur metody McKenziego). Pozdrawiam
Dobry wieczór,

Rzeczywiście taka bolesność potrafi być dokuczliwa, dlatego rozumiem Pani zmartwienie. Jeśli chodzi o bezpośrednią przyczynę, oczywiście najlepiej jest ocenić wszystko na żywo podczas wizyty, dodatkowo bogatszek np. W obrazowy wynik RTG. Można natomiast przypuszczać już teraz, że najbardziej przyczyniły się do tego stanu rzeczy napięcia mięśniowo-powięziowe. Jeśli faktycznie dużo było siedzenia nad książkami, to są to typowe pozycje przeciążające obręcz barkową i przejście szyjno-piersiowe. Fakt że dopiero teraz odczuwa Pani ból, może wynikać ze spadku emocji, swego rodzaju remisji napięć, co potęguje odczucia bolesności.

Najodpowiedniejsze ćwiczenia dotyczą korekcji pozycji odcinka szyjnego oraz wzmocnienia siły mięśniowej całej obręczy barkowej. Warto popracować nad pozycją siedzącą ergonomiczną, czy też nad cofaniem potylicy tzw. Retrakcją odcinka szyjnego. Oprócz tego rozciąganie najczęściej przykurczajcych się grup mięśniowych, a w szczególności m. Piersiowe (wiekszy, mniejszy), rozciaganie m. Podłopatkowego ustawiajacego w rotacji wewnętrznej staw barkowy (typowa pozycja pracy przy biurku;) Spokojnie można znaleźć te ćwiczenia w google albo na youtube.

Myślę, że warto by bylo skonsultować się na miejscu z fizjoterapeutą, który pokazałby Pani i wytłumaczył te konkretne ćwiczenia.

Powodzenia i pozdrawiam!
Przemysław Jeziorski
Witam, polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną w Pani mieście. Nie podała Pani zbyt dużo informacji, jednak podejrzewam, że nie będzie to zbyt duży problem, jednak nie zwlekał bym zbyt długo. Jeśli w badaniu terapeuta zauważa poważniejszy problem, odeśle do konkretnego specjalisty.
Pozdrawiam Serdecznie.
Dzień dobry. Zasada "po pierwsze nie szkodzić" dotyczy każdego medyka. Zatem nie da się zalecić bezpiecznych ćwiczeń bez badania/ konsultacji - dotyczy wszystkich pytań przesłanych przez zainteresowanych lub cierpiących pacjentów!
Jeśli to jest pierwszy epizod bólu, to 1-2 wizyty u doświadczonego i "dobrego" terapeuty mogą być wystarczające- nie jest to jednak zasada. Natomiast, jak to Pani napisała przyniosą ulgę w cierpieniu...
Witaj, wizyta u specjalisty byłaby dobrym pomysłem ponieważ ciężko jest powiedzieć dlaczego boli cię kręgosłup szyjny skoro nie ma na niego nakładanych żadnych obciążeń ani nie było żadnego urazu. Ciężko jest powiedzieć co jest przyczyną bólu więc bardzo ciężko jest dać ćwiczenia A konto tego co może być naprawdę potrzebne. Nie ma skutecznych ćwiczeń na odcinek szyjny kręgosłupa jednymi celowymi ćwiczeniami które powinnaś robić na których powinnaś się skupić to są ćwiczenia związane ze wzmacnianiem całej postawy z ćwiczeniami stabilizacyjnym całego kręgosłupa. Jednak wciąż nie wiemy co jest przyczyną twoich dolegliwości. Zapisz się na jakiś Pilates lub na jakieś inne mało obciążające ćwiczenia i odwiedz jakiegoś specjalistę tak aby wykluczyć jakieś poważniejsze przyczyny bólu
Pozdrawiam Krzysztof Adamowicz
Witam,
opis jest bardzo lakoniczny w związku z tym proponowałbym wizytę u specjalisty. Nie wiemy czemu ten ból się pojawił ani jaki ma charakter w związku z tym trudno jest oceniać czy jakiekolwiek ćwiczenia pomogą. Należy dodać fakt, iż jeśli uważamy, że "mięśnie są przeciążone" to pytanie czy ćwiczenia spowodują ich odciążenie? Zazwyczaj problem wynika z przeciążenia struktur co jest jedynie objawem i ćwiczenia nie powodują ich "odciążenia".

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Witam, trzeba zadać sobie pytanie czy rzeczywiście trzeba ten odcinek wzmacniać? Jeśli tak to, którą część? Być może gdzieś trzeba zmniejszyć napięcie. Na początek polecam poczytać o zespołach skrzyżowania w tym wypadku górnego. Ja zalecałbym wizytę u fizjoterapeuty. Ciężko jest dobierać terapię i udzielać porad nie widząc pacjentki, nie znając przyczyny bólu. Pozdrowienia,
DB
W pani przypadku wizyta u dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty. Problem może być bardziej złożony i wiązać się paradoksalnie z przerwą wakacyjną ale jago przyczyna może leżeć poza bolesnym miejscem. Jeżeli już należało by robić jakieś ćwiczenia to po zdiagnozowaniu problemu na miejscu. proszę nie szukać rozwiązania przez internet. Pozdrawiam
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Zachęcam do udania się na wizytę fizjoterapeutyczną. Tam znajdzie Pani odpowiedź na temat jakie ćwiczenia i w jaki sposób. Przed ułożeniem takich ćwiczeń należy Panią zbadać by ustalić krzywizny kręgosłupa i napięcie mięsiowe oraz możliwą przyczynę (np. wypuklinę kręgosłupa).

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska
Witam podejrzewam że tylko wizyta u specjalisty może przynieść ulgę ponieważ same ćwiczenia mogą nie wystarczyć. Dolegliwości które się pojawiły najpierw trzeba zbadać a dopiero później rozwiązać. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Najlepiej powinna Pani skontaktować się z fizjoterapeutą.
Pozdrawiam
Dzień dobry.

Trudno postawić diagnozę i zalecić coś ze 100% pewnością na odległość. Na pewno warto byłoby udać się do dobrego fizjoterapeuty/osteopaty by ocenił przyczynę dolegliwości, pomógł je przezwyciężyć przy pomocy odpowiedniej terapii i zalecił ćwiczenia do domu. Szczególnie ćwiczenia warto by odbywały się początkowo pod okiem specjalisty wtedy mniejsza szansa na pojawienie się błędów w trakcie ich wykonywania. Jeśli koniecznie chce Pani ćwiczyć samodzielnie radziłbym zwrócić uwagę na ćwiczenia mobilizujące przedni aspekt klatki piersiowej (m in. stretching mm piersiowych które często bywają zaangażowane w pojawianie się tego typu dolegliwości). Można też popróbować mobilizować mm grzbietu np przy pomocy piłeczki tenisowej(kładąc się na niej tak by miejsce między kręgosłupem a łopatką znajdowało się bezpośrednio nad piłeczką), ale z doświadczenia wiem, że tego typu terapie na dłuższą metę mogą nie być wystarczające. Mimo wszystko zalecam wizytę u specjalisty. Zaoszczędzi to niepotrzebnego bólu. Pozdrawiam.