Ból kolana promieniujący do pięty.

3 odpowiedzi
Dzień Dobry,
Mam problem z kolanem. Boli, chwilami promieniuje ból do pięty, ale ogólnie boli pod kolanem. Rwie mnie i nie mogę czasem nogi wyprostować, ani jej zgiąć. Pomaga mi ciepły strumień wody pod prysznicem. Zrobiłem sobie badanie rezonansu magnetycznego.
Dostałem wyniki i nie wiem co dalej robić… wykonane aparatem O-Scan 0,3-T w rozkrojach osiowych, strzałkowych i czołowych.
Oto one:

Ilość płynu zwiększona w zachyłku nadżerkowym szer. Do 5mm.
ACL o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale, o prawidłowym napięciu.
PCL w odcinku dystalnym więzadła w części środkowej obszar podwyższonego sygnału-stare częściowo zerwane do różnicowania wewnątrzwięzdłowym zwyrodnieniem śluzowatym, włókna przednie i tylne bez cech uszkodzenia, napięcie więzadła prawidłowe.
MCL,LCL o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale, o prawidłowym napięciu.
MM w tylnej części trzonu wewnątrz tkanki łąkotki linijne przejaśnienie-zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, bez wyraźnych szczelin pęknięcia.
ML typowo położona, prawidłowej grubości, o równych zarysach, bez wyraźnych szczelin pęknięcia. W obrębie kłykcia przyśrodkowego kości udowej ubytek chrzęst no-kostnego fragmentu dł. Ok 20mm, bez cech jego przemieszczenia-obraz stabilnej fazy martwicy chrzęst no-kostnej, zmiany obrzękowe okolicznej tkanki kostnej pod chrzęstnej.
Powierzchowne ubytki chrząstki wzniosłości rzepki-chonodromalacja II st. Chrząstka stawowa przedziału bocznego MTC prawidłowej grubości, bez wyraźnych zmian użytkowych.
Brak cech obrzęku środkowanego w pozostałych objętym badaniem fragmentach kości. Obraz więzadła i troczków rzepki oraz m. czterotorowego uda niezmieniony. Zmiany tkanki tłuszczowej przedrozwodowej oraz ciała Hoffy.

Czy mogę prosić o poradę, ponieważ ból nie przechodzi i nie wiem co dalej robić?
Witam!
Do sprecyzowania dolegliwości niezbędna jest informacja o Pana wieku.
Opis dolegliwości i MR nasuwa podejrzenie choroby o nazwie osteochondritis dissecans, co w tłumaczeniu brzmi jałowa oddzialająca martwica kostno- chrzęstna. Jest to poważne schorzenie stawu kolanowego, wymagające najczęściej interwencji operacyjnej (artroskopia). Rezonans 0,3 T jest bardzo słabej jakości. Dla pewnych wyników proponuję powtórzyć badanie rezonansem w polu co najmniej 1,5 T.
I oczywiście proponuję pilną konsultację ortopedyczną.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Dzień dobry,
Na podstawie tego co Pan przesłał potrzebuje dokładnej konsultanci z Panem ponieważ MRI wskazuje na chondromalacje 2 st natomiast chondromalacja nie wywołuje takich objawów o których Pan napisał, więc przyczyna bólu musi byc inna.
Potrzebuje troche więcej danych na temat przebiegu choroby, bólu, jaka pozycja wywoluje ból, oraz Pana (np wiek) czy są choroby współtowarzyszące, jakie sporty Pan uprawia itd. Ale najlepiej przeprowadzić dokładny wywiad na żywo, następnie zbadać dokładnie kolano i potwierdzić diagnozę. Dopiero wtedy będę mógł coś więcej podpowiedzieć, ponieważ teraz nie chce stwierdzać coś na podstawie przypuszczeń. Jeżeli miałby Pan więcej pytań to zapraszam na konsultacje na Gocław lub na Ursus z kompletem badań.
Witam Serdecznie,
Przeczytałam bardzo wnikliwie problem, niestety opisany problem, nie jest natury emocjonalnej, czy psychicznej - przepraszam, ale nie mam wiedzy lekarskiej, by pomóc.
Proszę o skierowanie się do odpowiedniego specjalisty. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Serdecznie pozdrawiam
Ewa