Ból kolan a dysfuncja stóp?

22 odpowiedzi
Witam, podziwiam wiedzę i formę przekazywania nam pacjentom. Sam zaczynam stosować np taiping na boczne przyparcie rzepki. Jednak do rzeczy, mój problem z kolanami pojawił się ponad dwa lata temu. Gdy podczas treningu uderzyłem się dość mocno w lewe kolano. Co ciekawe w tym dniu z lekkim bólem dogralem trening do konca. Co bardzo ciekawe, na drugi dzień poszedłem jeszcze na kolejny trening z lekkim bólem. I nic złego nie odczuwałem na tym treningu. Następnego dnia już nie mogłem zejść z łóżka z powodu bólu lewego kolana i od kolana w górę(pojawiła się opuchlizna i dosłownie nie mogłem chodzić). Po badaniach i wyzycie u lekarza rozpoznano: Uszkodzenie wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego lewego, uszkodzenie rogu tylnego łąkotki bocznej, złamanie chrzestnego klykcia bocznego kości piszczelowej. W oczekiwaniu na artroskopie z ciągłym bólem (różnej intensywności) przez rok sporadycznie ćwiczyłem koszykówkę (bardzo duże ograniczenia w nodze lewej). W trakcie artroskopi zastosowano: LKD-artroskopowe, opracowanie uszkodzeń ML, debridement ACL. Nic konkretnego się nie dowiedziałem o faktycznym stanie kolana. Oczywiście wciąż rozciagalem i ćwiczyłem mięśnie wokół kolan. Jednak mało mi to pomagało, na dodatek prawe kolano bez żadnej kontuzji zaczęło mnie boleć w taki sam sposób. Przy wchodzeniu po schodach i przysiadach ból rzepki i wokół niej i w srodku w obu kolanach. A np po treningu ból kolan oraz mięśni nad kolanem i pod pośladkami. W tej chwili po treningu boli mnie bardziej prawe niż lewe, jakby w imadło go włożono. Czuję duże zakwasy po treningach i bóle w stawach, choć mam wykluczone łuszczycowe i reumatyczne zapalenie stawów. Ostatni rentgen lewe i prawe kolano identyczny opis: widoczne zmiany zwyrodnieniowe, wyrażone umiarkowanym zwężeniem szczeliny stawowej głównie w przedziale przyśrodkowej stawu. Zaostrzenie guzka bocznego wynioslosci miedzykłykciowej (rentgen robiony po artroskopi lewego kolana)
Rentgen kręgosłupa (robiony 10 lat temu) Umiarkowane obniżenie tarczy międzyokresowe CH na poziomach L4+L5 i L5-S1 bez współistnieją tych odczynów wytwórczych (dyskopatia? Hypoplazja dysków?
Odkąd pamiętam mam strzykające prawe biodro (które mnie nie boli wogole), jeden z fizjo stwierdził, że mam krzywą miednicę, przodopochylenie (nie boli mnie), ból ewentualnie czuję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Spowodowało to pewno również problem z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa (lekki ból) na dodatek garbie się (zaokrąglone plecy)
Może ten problem biodrowo-ledzwiowy spowodował to boczne przyparcie rzepki w obu kolanach (przy amatorskiej zabawie z tejpami na boczne przyparcia, czuję troszkę mniejszy ból w kolanach przy np przysiadach, co by to chyba potwierdzało) . Przyparcie natomiast może spowodowało chrondomelacje rzepek. Dodam rowniez, że mam dość duży przyprost kolan (miałem od zawsze) . Ostatnio byłem znów u ortopedy, który stwierdził u mnie tym razem przykurcz mięśnia biodrowo-ledzwiowego oraz czworoglowego lewego, badał również moje stopy. Zalecił rozciąganie ww miesni, wkładki ortopedyczne i ćwiczenia VMO. Pytanie czy faktycznie te wszystkie dysfuncje, a zwłaszcza bóle kolan mogą być od dysfunkcji stóp? ( z tego co zauważyłem moze mam lekkie plaskoskostopie i supinacje) i czy faktycznie powinienem leczyć to wkładkami? (oczywiście znanej i poleconej firmy przez ostatniego Ortopede na literki Va...)
Witam. Długa historia i dlatego trzeba to dokładnie zbadać na wizycie. Zapraszam. Z takimi rzeczami jak najbardziej pracuje. Ale wymaga to dobrego rozpoznania i wtedy dopiero po takie na żywo wizycie mogę coś więcej powiedzieć i pracować terapia. Pozdrawiam.

Odpowiadałem już na Pana pytanie dotyczące pierwszej połowy zadanego tutaj, odnośnie ćwiczeń mięśni uda to dobór ćwiczeń wydaje się być dobry, natomiast trzeba zwrócić uwagę na technikę wykonania (odpowiednie ustawienie uda), plus opracowanie manualne rejonu kolana. Chondromalacja jak najbardziej może być powiązana z przyparciem. Potrzebna byłaby jeszcze diagnostyka (terapeutyczna) rejonu miednicy, w jaki sposób wpływa na kolano, a u Pana widać już łańcuch powiązań kręgosłup-biodro-kolano. Obraz stóp może wynikać z kilku czynników, problemów w samej stopie (np. osłabione mięśnie, wiotkość systemu więzadłowego) oraz problemów leżących wyżej - rejon kolana, biodro, miednica). Bierne podpory nie są złym wyborem ale tylko w określonych przypadkach - gdy wykluczyliśmy problemy jak opisywałem wyżej lub brak jest efektywności ćwiczeń w perspektywie czasu (pomimo prawidłowego ich doboru), a wkładki dają pozytywne rezultaty.
Zachęcam do podjęcia programu rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego terapeuty manualnego.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Wg opisu, który Pan zamieścił drogi są dwie - stopy lub kompleks ledźwiowo-miedniczo-biodrowy i bardziej ku niemu bym się skłaniał. Przede wszystkim prosze znalezc sprawdzonego terapeute manualnego/fizjoterapeute/osteopate. Takie osoby przeprowadza prawidlowo wywiad, badanie i w zwiazku z tym zaproponuja odpowiednia terapie. W razie czego prosze dac znac to moze uda sie znalezc kogos w Pana okolicy.
Pozdrawiam
Witam Pana.
Opis bardzo szczegółowy i bogaty w objawy. Musiałbym jednak zadać jeszcze wiele pytań i przeprowadzić dokładną disgnostykę by odpowiedzieć na te pytania. Polepszenie stanu kolan po tapowaniu nie daje nam niestety potwierdzenia diagnozy a jedynie informację o tym, że coś się zmienia co z kolei może świadczyć o dobrym rokowaniu.
Metoda jaką pracuję "MDT McKenzie" ma bardzo rozbudowaną część diagnostyczną w szczególności diagnostykę różnicową problemów w stawach obwodowych. Po dokładnym badaniu i wstępnym leczeniu byłbym w stanie powiedzieć, która część ciała odpowiada za jakie dolegliwości (powodów może być kilka) i dobrać odpowiednie leczenie, bez tych danych i przez internet ciężko cokolwiek doradzić.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Tak. Problemy z kolanami a także z biodrami są często skorelowane z wadami stóp i stawów skokowych. Na kolana z reguły oddziałują czynniki powyżej stawu np. nadwaga lub poniżej stawu np. koślawość stawów skokowych. W przypadku koślawości dochodzi do nie właściwego napięcia struktur stawowych kolan np. więzadeł, torebek stawowych a także mięśni kończyny dolnej.
Nie sądzę. Pojrzewam raczej nakładające się problemy z układem nerwowych (jakieś uwięźnięcia), ewentualnie dodatkowo problem z głęboką taśmą mięśniowo-powięziową. Proszę spróbować neuromobilizacji oraz integracji strukturalnej - techniki Myersa. Pozdrawiam
Witam,istnieje silna korelacja między bólem kolan a dysfunkcją stóp.W naszym organiźmie nic nie działa oddzielnie, wszystko jest w określonej zależności do poszczególnych struktur i układów ciała.Ciało z mięśniami pracuje w w konkretnych łańcuchach biomechanicznych ,które specjalistyczny fizjoterapeuta zna i rozumie.Dlatego proszę umówić się na wizytę do takiego specjalisty a problem z pewnością zostanie rozwiązany.Pozdrawiam.
Dłuższą, 3-miesięczna terapia powinna dać satysfakcjonującą poprawę.
Dzień dobry.Po urazie lewego kolana stan kolana z opisu rzeczywiście był raczej operacyjny. Błąd lekarza, że po operacji nikt Pana dalej nie pokierował. Świadomi ortopedzi,chirurdzy rozumieją że 50% to operacja a drugie 50% to dobrze prowadzona rehabilitacja. To zostało zaniechane, stąd ten dalszy stan mimo zabiegu. Prawe kolano najprawdopodobniej zaczęło boleć, gdyż mimowolnie przez zły stan lewego kolana ciągle Pan obciążał prawe bardziej.Są to bóle przeciążeniowe. Opis rentgena kolan którePan podał nie pokazują nic szczególnego. U każdego z nas wyjdą jakieś zwyrodnienia;) Zwyrodnienia same w sobie nie bolą. Odnośnie reszty zmian w ciele ciężkomi się odnieść, gdyż musiałbym Pana zobaczyć i sam ocenić. RZadko jest tak, że można stwierdzić jedną przyczynę. Zapewne w Pana przypadku nałożyło się wiele czynników naraz,ale obstawiam że największym ,,złoczyńcą" był tutaj uraz kolana lewego i kompensacje które za tym urazem stopniowo się tworzyły. Tejping odciąża stawy , dlatego też może pomagać,ale tylko w momencie gdy jest nałożony;) jak Pan zdejmie to cały układ wraca do swojej złej normy. Przy tylu zmianach polecam metodę Integracji Stukturalnej,,która skutecznie zmienia całego człowieka i wszystkie powiązania w ciele w przeciwieństwie do większości metod fizjoterapeutycznych skupiających się na poszczególnych pojedyńczych miejscach, co jest bezsensu. Człowiek tak nie funkcjonuje. Wszystkoma wpływ na wszystko;) polecam wejść na stronę ptis (polskie towarzystwo integracji strukturalnej) i zobaczyć listę oficjalnych terapeutów integracji strukturalnej, gdyż na internecie wielu się ogłasza że wykonuje takie zabiegi a tak naprawdę to kłamstwo. Jestem w trakcie certyfikacji, więc nie ma mnie jeszcze na tej liście;) pozdrawiam serdecznie
Lewandowski
To czy wkładki są potrzebne najlepiej ocenić w Pana przypadku po pewnym okresie terapii i po dokładnej ocenie fizjoterapeutycznej. Największe problemy, które Pan wynikają z zaniedbania rehabilitacji po tym urazie. Nie polecam rozciągania mięśnia biodrowo-lędźwiowego, bo jest to niewykonalne i błędne! Jedynie pogorszy Pan stan kręgosłupa lędźwiowego. Za to specjalista może Panu pomóc zmniejszyć napięcie w tych mięśniach. Wymaga Pan profesjonalnej pomocy fizjoterapeutycznej i to pilnie.
Pozdrawiam i powodzenia
Witam,
po bardzo obszernym opisie Pana pytania mogę jedynie stwierdzić (bez badani), że wiele dysfunkcji organizmu jest powiązanych ze złym obciążeniem stóp (brak prawidłowego rozkładu na 3 punktach podporu stopy). Wkładki jednak osobiście uważam za element dodatkowy. Terapią manualną oraz ćwiczeniami prawidłowej propriorecepcji zawsze należy traktować jako podstawę w dysfunkcjach stóp. Czy jest to przyczyna Pana dalszych dolegliwości nie jestem w stanie ustalić.
Mam nadzieję, że odpowiedź jest satysfakcjonująca,
pozdrawiam.
dr Ewa Sieklucka fizjoterapeuta
To bardzo dużo informacji na temat stanu zdrowia. Nie wszystkie są klinicznie ważne. Do dobrej oceny i planowania leczenia potrzebne są odpowiedzi na następujące pytania: Jaki charakter ma ból i w jakim dokładnie miejscu się pojawia? Co nasila objawy i co je łagodzi? Czy bóle/problemy w różnych okolicach występują w podobnym czasie - czy są powiązane? Jaki problem rozwiązała operacja? Ważną informacją jest zmniejszenie dolegliwości przez działanie miejscowe (tejp), ale ponieważ ból nie znika całkiem, to znaczy, że jest związany z większą okolicą. Oczywiście, że stopy, biodra i kręgosłup mogą być związane z bólem kolan, ale jeśli leczenie funkcjonalne będzie skuteczne, to nie musimy dochodzić do praprzyczyny.
Hipotez opisywanych problemów może być wiele, atylko jedną z nich jest to co się dzieję w obrębie stóp. Dopiero podjęcie terapii poszerzonej o diagnostykę funkcjonalną pozostałych okolic może dać odpowiedź.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Pana problemy ze stawami kolanowymi rzeczywiście mogą wynikać z przykurczonych mięśni biodrowo-lędźwiowych i czworogłowych ud. Należy również zauważyć, że skrócone mięśnie zwane naprężaczami powięzi szerokiej (część boczna uda) mogą powodować bóle stawów kolanowych oraz zepchnięcie rzepek do boku (tzw. boczne przyparcie rzepki).
Jeśli chodzi o dysfunkcje stóp, one również mogą skutkować dysfunkcjami stawów kolanowych. Stopy płasko-koślawe powodują wtórnie koślawość stawów kolanowych i co z tym idzie, zmiany zwyrodnieniowe. Wkładki mogą w tym oczywiście pomóc, nie należy jednak przy tym zapominać o ćwiczeniach mobilizujących sklepienia stopy oraz stabilizujących mięśniowo stawy kolanowe. Pragnę zauważyć, że nie jest to diagnoza lecz moje przypuszczenia wynikające z przeczytanej przez Pana wiadomości. Dla pełnej diagnozy należy zgłosić się do fizjoterapeuty lub osteopaty w celu wykonania badania klinicznego.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Teoretycznie jest to możliwe aczkolwiek moim zdaniem mało prawdopodobne. Po tak długim okresie życia z bólem jest nieskończenie wiele kompensacji, które mogło wytworzyć Pańskie ciało. Niestety nie jestem w stanie udzielić Panu żadnej konkretnej porady nie badając Pana.
Dzień dobry,
stawy kolanowe niestety moją to do siebie, że "zbierają" zaburzenia z całego ciała. Mogą być problemy z biodrami lub stopami a objawy pojawią się w postaci bólu kolan. Dodatkowo przebyty uraz i operacja mogły nasilić objawy. Radziłabym się udać do fizjoterapeuty, który dokona oceny funkcjonalnej ciała i zaleci odpowiednią terapię.
Pozdrawiam Agnieszka Kawka Jagodzka
Dzień dobry,

Nieprawidłowości występujące w stopach mogą mieć wpływ na stawy położone powyżej (kolanowy, biodrowy, itp.). Proponowałbym udać się do fizjoterapeuty który zajmie się tymi wszystkimi problemami.

Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Witam, jeśli chodzi o kolana, to płaskostopie może być jedną z przyczyn tych bólów. Jeśli jest zaburzona biomechanika całej kończyny to gdzieś te kompensacje muszą się uwidocznić i wytworzyć problem. Jako fizjoterapeuta i osteopata odradzam stosowanie wkładek, z tego względu, że nasze ciało ma bardzo duże możliwości samoleczenia. Tylko trzeba to leczenie dobrze poprowadzić. Silniejszy ból prawego kolana może być wywołany zwiększonym obciążeniem tej nogi z powodu odciążenia lewej nogi w wyniku uszkodzeń wewnątrzstawowych. W naszej pracy wywiad i badanie to podstawa, więc ciężko jest stawiać diagnozy, tylko i wyłącznie na podstawie Pana opisu. Najlepiej dla Pana będzie, jeśli umówi się Pan na wizytę do dobrego fizjoterapeuty, bądź osteopaty, który dokładnie Pana zbada i przeprowadzi leczenie. Pozdrawiam serdecznie.
Z takim obszernym opisem polecałbym zgłosić się do dobrego terapeuty, który zbada Pana i zdiagnozuje, gdzie może leżeć problem. Przyczyn może być wiele i ciężko powiedzieć coś konkretnego na podstawie opisu tekstowego.
Odpowiadając na pytanie - tak, wiele dysfunkcji swój początek może budować od poziomu stóp.
Witam. Jest taka możliwość. Bóle kolan mogą być wynikiem dysfunkcji stóp. Biorąc pod uwagę listę przebytych urazów, sugerowałbym popracować nad całym łańcuchem kinematycznym: stopy-kolana-biodra-miednica.
Dzień dobry,
Według mnie problem pochodzi od kolan i prawdopodobnie jest to konflikt rzepkowo-udowy. Na początku na pewno popracowałabym nad tym stawem, a dopiero później zaobserwowała co się dzieje ze stopą i biodrem. Raczej nie wiązałabym tych dolegliwości z obniżeniem tarcz w odc. L-S, ani stopami.
Pozdrawiam
Opinie mogę wyrazić dopiero po badaniu pacjenta Pozdrawiam