Ból i pieczenie

53 odpowiedzi
Witam, rozpocząłem rehabilitacjd u terapeuty manualnego. Jestem 2 miesiące po operacji discektomia przez fenestracje L4/L5. Terapeuta chce zajać sie zrostami itp., miałem pierwszą wizyte na której ugniatał, masował, wciskał itp. Niestety po tej wizycie w miejscu operacji zaczął się ból i pieczenie nie mogę leżeć na plecach czy to normalne czy może coś uszkodził. Czy tak może być i nie grozi nawrotem lub pojawieniem się czegoś niedobrego. Czy może nie powinien robić jeszcze tego typu manipulacji. Przed wizytą nie było bólu i pieczenia.
Nie są to prawidłowe objawy. Dwa miesiące po operacji prowadzona terapia powinna być wyjątkowa ostrożna i delikatna... Pozdrawiam Kowalski Przemek

Szanowny Panie,
Powinien Pan skierować swoje wątpliwości do terapeuty, z którym Pan pracuje.
Co do zasady ból świadczy o uszkodzeniu lub możliwości uszkodzenia tkanek. Czasami jednak zdarza się, że po pierwszych zabiegach rehabilitacyjnych pojawia się bolesność tkanek powstała w wyniku przekrwienia, mechanicznego podrażnienia, reakcji układu nerwowego, itd. Takie bóle nazywane są w literaturze "bólami początkowymi" i raczej nie traktuje się ich jako oznaka pogorszenia stanu pacjenta.
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy Pana stan obecny to efekt nieudanych/ nieprawidłowych zabiegów czy też dopuszczalna reakcja Pańskiego organizmu na wdrożenie nowych zabiegów.
Zakładam, że Pański terapeuta, jako profesjonalista, udzieli Panu wyczerpujących informacji.
Pozdrawiam,
Dominik Zakrzewski
Witam,
Niestety jest mało wiadomości. Proszę o kontakt telefoniczny.

Pozdrawiam,
Andrzej Niemczyk
Witam.Blizna po operacyjna musi być elastyczna ,celem mobilizacji jest uniknięcie zrostów,jednakże gdy ma Pan wątpliwości po terapii zachęcam do zapytania bezpośrednio terapeuty o reakcje po zabiegowe ( ważna jest jaka intensywność jest bólu i jak długo się utrzymuje),jak długo mogą występować. Pozdrawiam.
Witam. Niestety nie wiem jakich technik używał Pana terapeuta, więc nie mogę się do nich odnieść. Natomiast jeżeli chodzi o ból, to często po pierwszych kilku zabiegach chwilowo może się on pojawić. Jest to związane ze zmianą biomechaniki i jeszcze słabą adaptacją tkanek. Nie powinien on jednak utrzymywać się zbyt długo( 2-3 dni), wtedy świadczy to o o zbyt dużej intensywności zabiegu lub zbyt dużej częstotliwości zabiegów lub niewłaściwym doborze technik manualnych. Proszę informować na bieżąco terapeutę o swoich odczuciach.
pozdrawiam
Witam serdecznie, dziękuję za wiadomość. Rozumiem Pana przypadek, jestem w stanie przeprowadzić diagnozę i badania funkcjonalne, oraz odpowiedzieć na Pana pytania po konsultacji w gabinecie. Nie jest możliwe, aby odpowiedzieć i rozwiać Pana wątpliwości przez stronę internetową i portal znanylekarz.pl. Zapraszam serdecznie na bezpłatną konsultację, postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.
Witam,
Trudno jest to mi ocenić, ponieważ nie wiem co Pana terapeuta zastosował. Najlepiej proszę porozmawiać z danym terapeutą o dolegliwościach - proces doboru technik jest uzależniony od reakcji organizmu a każdy reaguje inaczej.
Pozdrawiam
Proszę zgłosić problem swojemu terapeucie, on będzie znał przyczynę tego bólu. Możliwe, że ból pochodzi z rozciągniętej tkanki bliznowatej. Czy wystąpił obrzęk tej okolicy? Zaczerwienienie? Zwiększenie ciepłoty?
Może nie uszkodził, ale wyzwolił stan zapalny. Trzeba go o tym poinformować.
Witam. Jeżeli tego typu objawy utrzymują się do kilku dni po zabiegu, nie ma powodu do obaw.
Witam,
co do odczuć pacjenta każdy ma odczucia indywidualne. Ze swojej praktyki widzę że jedni reagują bóle podczas terapii potem jest poprawa inni maja poprawę od razu. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie porozmawianie o tym z terapeutom który Pana prowadzi odnośnie efektów i doboru technik.
Pozdrawiam
Witam, miejscowy ból po opracowywaniu manualnym blizny jest zjawiskiem naturalnym, chyba że utrzymuje się przez dłuższy czas. Mobilizacja blizny jest niezbędna po zabiegach operacyjnych, także terapeuta powinien ją wykonywać. Jeżeli ból się będzie utrzymywać proszę skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,

Ból i pieczenie w miejscu operacji nie świadczy raczej o niczym dobrym. Proponuję wizytę kontrolną u lekarza. Nie jestem w stanie powiedzieć ani przypuszczać do kogo Pan/Pani trafił/a i co było dokładnie wykonywane.
Niestety nie jestem w stanie ocenić pracy terapeuty, myślę że jest to osoba kompetentna wie co robię. Oczywiście wszystkie objawy o których mowa ból i pieczenie są objawami niepożądanym - zalecam skontaktować się z fizjoterapeuta ktory stosował daną terapię. Pozdrawiam
Dzień dobry,
moim zdaniem należy obserwować objawy tzn. czy ból i pieczenie pojawiły się już w trakcie terapii tzn przy konkretnej technice tudzież pozycji? jak długo ból i pieczenie się utrzymywały? czy jest jakaś pozycja lub ruch który zwiększa lub zmniejsza dolegliwości? w jakim obszarze występują dolegliwości np wzdłuż kręgosłupa/ w poprzek/ punktowo/ o ściśle określonych granicach/ rozlany, o nieregularnych granicach? czy przed zabiegiem występowały dolegliwości tego typu? Może to być odpowiedź organizmu na terapię ale należy obserwować te objawy i ich charakter. Mając szerszy obraz będzie można powiedzieć więcej.
Pozdrawiam
Przy manualnym rozluźnianiu tego typu mało prawdopodobne jest, że mogło dojść do uszkodzenia operowanego segmentu kręgosłupa. Warto spróbować jeszcze raz rozluźniania tylko omijając operowany segment i poszukać pozycji odparczającej nie bolesnej prawdopodobnie będzie to leżenie na brzuchu. Pozdrawiam
Witam,
Zajął sie blizną- pewnie dobrze, rozluźniam Ci mięśnie- pewnie dobrze, ale co to znaczy ze wciskał cos? Cieżko powiedzieć czy mógł cos uszkodzić bo z Twojego opisu to nie robił on żadnych manipulacji. Możliwe, że zaistniały ból wynika z mocno poruszonej blizny ,która wcześniej była przerośnięta. Przerośnięta i przerośnięta blizna sama w sobie boli a co dopiero po jej mobilizacji. Ból moze wynikać z wielu rzeczy i to jest możliwy scenariusz. Cieżko jest opiniować nie widząc Ciebie. Zadzwoń do swojego terapeuty i porozmawiaj z nim bo tylko on wie (byc moze) co Ci robił.
Pozdr
K.
Witam. Na pewno terapia nie powinna pogarsza stanu pacjenta, aczkolwiek są pewne rzeczy, po których pacjent może czuć się "gorzej", jak właśnie mobilizacja blizny czy terapia punktów spustowych. Wszystko zależy od tego czy ból, który pojawił się po terapii spowodowany był miejscowym podrażnieniem tkanki czy pochodził np z operowanego segmentu.
Ból może świadczyć o tym, że cokolwiek było robione po 2 miesiącach. Pytanie czy ten ból utrzymuje się nadal, jeżeli zniknął to nie ma się czym przejmować.
Wygląda na to, że terapeuta manualny raczej zrobił to, co powinien, nie powiedział tylko Panu, że przez kilka dni po zabiegu może wystąpić taki odczyn. Ugniatając i masując trochę podrażnił i uwrażliwił segment, którym się zajmował i zaostrzył reakcję czuciową i bólową z mielomeru, który unerwia ten segment. Jest to zaostrzenie lokalne, które powinno minąć po kilku dniach. Widocznie miał Pan duże zrosty pooperacyjne. Dwa miesiące po operacji to nie jest zbyt wcześnie, raczej dość późno.
Trudno ocenić jakość pracy terapeuty, u którego Pan zaczął terapie. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Jak najbardziej praca w rejonie blizn pooperacyjnych i tkanek okolicznych jest potrzebna i wskazana. Kiedy rozpocząć takie działania decyduje terapeuta na podstawie oceny stanu pacjenta.. Należy jednak zwrócić uwagę, że terapia nie powinna powodować zaostrzenia dolegliwości. Czasami może pojawić się pewne odczucie dyskomfortu ale nie wyraźny ból i związane z tym problemy w funkcjonowaniu. Polecam przedyskutować tą sprawę z terapeutą prowadzącym i ewentualnie wprowadzić zmiany do terapii.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Dzień dobry, proszę tę kwestię rozszczygnąć ze swoim terapeutą. Proszę dopytać co robił, dlaczego tak i czy to normalne, ze boli?
Nie jest łatwo nie widząc Pacjenta oraz jego historii choroby jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Zapraszam z pełną dokumentacją na bezpłatną konsultację.
Witam, reakcje które wystąpiły są niepożądane. Radzę skonsultować to z lekarzem neurochirurgiem prowadzącym. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski
Witam. Ból i pieczenie moze przejść po kilku dniach lub krócej ale wtedy powinien uprzedzić pacjenta ze tak moze być. Jeżeli nie uprzedził to znaczy ze dobrał zła technikę lub za mocno ingerował w tkanki.
Witam, z Pańskiego opisu wynika, że terapeuta wykonał mobilizację tkanek miękkich operowanej okolicy. Bolesność szczególnie po pierwszych wizytach jest normalna (zważywszy na fakt że zaczęliście Państwo terapię po 2 miesiącach od zabiegu). Terapeuta powinien Pana o tym uprzedzić. Proponuje do niego kierować bieżące pytania bo jeśli jest dyplomowanym fizjoterapeutą bez problemu Panu wszystko wyjaśni.
Jeżeli nie ma objawów promieniowania do kończyn, drętwienia i mrowienia lub osłabienia czucia albo też osłabienia siły mięśniowej nie należy się przedwcześnie martwić. Oczywiście ryzyko uszkodzenia przy zbyt głębokim wejściu w tkanki, szczególnie przy fenestracji zawsze istnieje, ale terapeuta manualny ma wiedzę i jest świadomy na jakiej głębokości, z jaką siłą i na jaką tkankę oddziałuje. Po zabiegu manualnym mogą wystąpić tzw. reakcje pozabiegowe, które najczęściej ustępują po 2-3 dniach, a najdalej po tygodniu. Miejscowe pieczenie może być oznaką dokonanej manipulacji powięziowej z uwolnieniem ruchu powięzi od otaczających tkanek, co może się wiązać z rozerwaniem zrostów i lekką reakcją zapalną. Jeżeli objawy jednak będą się utrzymywać należy zdecydowanie zmniejszyć siłę działania na bliznę. Po operacji kręgosłupa polecam także ćwiczenia stabilizacji spiralnej, aby zapobiec nawrotom dyskopatii na innych poziomach. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Dobry wieczór, nie wiem jak dokładnie wyglądał terapia, a poza opisem nie wiem jak było przed i po niej. Moim zdaniem jeśli przeprowadzono stosowny wywiad i proste testy pomocnicze nie powinno dojść do uszkodzenia. A po niektórych terapiach może dojść w pierwszej czy drugiej dobie do subiektywnego pogorszenia. Trudno oceniać też po jednej terapii. Jednak jeśli coś w Pańskiej ocenie było by nie tak można zmienić terapeutę.
Pozdrawiam Marcin
Witam. Trudno mówić o słuszności terapii nie widząc ani pacjenta ani przebiegu samego zabiegu. Lokalne pieczenie może być spowodowane podrażnieniem korzeni grzbietowych z operowanego segmentu,który może mieć przeczulicę. Jeśli objawy się utrzymają to może warto poszukać innego terapeuty- każdy pracuje inaczej i pod hasłem terapia manualna mogą być ukryte nawet 2 zupełnie skrajne sposoby pomocy, bo są osoby, które nie chcą czuć bólu, ale są też takie, dla których jak nie boli to nie pomaga. Najważniejsze to proszę bardzo wnikliwie obserwować objawy i ich zmiany- czas trwania, kiedy i gdzie się pojawiają, czy ruch ma na to wpływ. Pozdrawiam.
Po 2 miesiącach nie powinno dojść do uszkodzenia, widocznie podejściem terapeuty jest zdecydowana walka ze zrostami, ból i pieczenie nie dziwi w przypadku ich zrywania.
Trudno wypowiadać się w imieniu kolegi fizjoterapeuty, tym bardziej że nie wiem co dokładnie wykonywał. oczywiście po terapii może zostać pewien odczyn który daje podobne odczucie. Praca ze zrostem jest ciężka i czasami nie przyjemna dla Pacjenta o czym powinien być dokładnie poinformowany. Pozdrawiam
Trudno powiedzieć czy za mocno terapeuta działał. Najlepiej na kolejnej wizycie powiedzieć o odczuciach po terapii. Fizjoterapeuta powinien uwzględnić czas jaki minął odboperacji i dostosować intensywność terapii. Przyczyn pojawienia się bólu może być wiele.
Podczas terapii powięziowych może dojść do zaostrzeń w postaci lokalnych stanów zapalnych. Nie trwają one zwykle więcej niż trzy dni i same znikają pozostawiając po sobie stan lepszy niż przed zabiegiem. Jeżeli jednak trwa to dłużej niż pięć dni warto spróbować wdrożyć niesteroidowe leki przeciwzapalne w maści bądź do istne jeśli nie ma przeciwwskazań.
dzien dobry
opisane objawy mogą występować do ok 48h po zabiegu. Raczej nie doszło do niczego grożnego, ale niestety nie widzę jak teraz wygląda tkanka po zabiegu. Jeśli czuje Pan nadal dyskomfort proszę albo przełożyć wizytę na póżniejszy termin albo powiadomić terapeutę o objawach wtedy on powinien poprowadzić wizytę w inny sposób nie bolesny dla Pana. Istnieje oczywiście promil szans, że coś zostało przeciążone ale niestety ciężko mi nie widząc Pana ocenić sytuację.pozdrawiam
Witam, mogą to być normalne objawy po pracy z blizną. Najlepiej skonsultować się z innym specjalistą, ponieważ nigdy przez internet nie jest możliwe postawienie diagnozy. Zapraszam do gabinetu Centrum Terapii Ruchem Body Work, przy ul. Kajki 14 w Poznaniu
Jest Pani w okresie wczesnym pooperacyjnm. Wiezadla zrastaja się po sześciu tygodniach trochę za wcześnie na prace z nimi.Prosze przerwać terapię manualną i po ustąpieniu bólu rozpocząć ćwiczenia bardzo indywidualnie dobranych do Pani przypadku, unikać długotrwałego śniadania .zapraszam na telefonie kontakt
Dwa miesiące to już wystarczający czas aby pracować nad zrostami i mobilnością tkanek. Ból może wynikać z faktu, iż praca na bliznach i zrostach wiąże się z powstawaniem mikrouszkodzeń tkanek, aby uzyskać ich przebudowę. Może powstać lokalny stan zapalny, który jednak nie powinien utrzymywać się zbyt długo.
Tkanki w organizmie ludzkim goja sie okolo 5-6 tygodni jesli rehabilitacja zostala rozpoczeta po 8 tygodniach od daty zabiegu to dość późno.Usprawnianie po operacji można zacząć juz w 3-5 dobie. Zrosty są częstym problemem po zabiegach. Nie wiem ile utrzymuje sie ból po zabiegu terapeutycznym ale bolesność ma prawo wystąpić. Bym mógł powiedzieć coś więcej musiał bym obejrzeć przypadek.
Witam,
Rehabilitację można rozpocząć po tym czasie. Pracujemy wtedy m.in nad blizną, na tkankach miękkich. Czasem po wizycie ból może utrzymywać się do 48h w zależności co było wykonywane. Jeśli stosował się Pan do zaleceń fizjoterapeuty odnośnie profilaktyki po zabiegowej i nie "przeciążył" Pan kręgosłupa, nie powinno grozić nawrotem.
Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć, bo być może pisząc odpowiedź Pan już w cale nie odczuwa dolegliwości a ten "ból" był po zabiegowy.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji.
Pozdrawiam
Anna Wójcik-Hirsz
Dzień dobry, Terapia manualna jak i rehabilitacja ma przynieść konkretne wyniki. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może czuć pewien dyskomfort jednak, że powinien być zauważalny progres z zabiegu na zabieg. Jeżeli nie ma efektów terapii, a wręcz jest pogorszenie proszę zmienić terapeutę. Pozdrawiam Sławek Piter
Witam, 2 miesiące po tego typu operacji to czas dobry na tego rodzaju zabiegi manualne, niemniej jednak należy to robić z wyczuciem, zaczynając od delikatnych technik i stopniowo z wizyty na wizytę zwiększając intensywność zabiegów cały czas monitorując objawy.
Możliwe, ze został Pan potraktowany zbyt intensywnie, jeśli ból i pieczenie mogą wystąpić po zabiegu fizjoterapeutycznym, zwłaszcza po pierwszym, ale powinno to ustąpić w przeciągu maxymalnie kilku godzin po zabiegu. Pozdrawiam, Tomasz Paprzycki
Witam terapia manualna w przypadku operacji kręgosłupa jest ograniczona lecz jednak nie zabroniona można działać na niższe segmenty i też osiągnąć skutek lecz jeśli terapeuta zaczął manipulować segmentami operowanymi mógł podrażnić okolice operowane i wywołać albo stan zapalny albo aktywacje wielu receptorów, w takim przypadku radziłbym wyciszyć organizm i wtedy dolegliwości wywołane poprzez manipulacje powinny się złagodzić. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam
wszystko zależy od natężenia wykonywanych czynności ( siły nacisku). Od kiedy boli ? Jeżeli ma Pan duże wątpliwości radzę poradzić się lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam
Dobry wieczór,

okres ok dwóch miesięcy po takiej operacji jest czasem bezpiecznym do tego typu terapii, oczywiście wszystko zależy od techniki pracy i konieczności ich używania w danej sytuacji. Zapewne terapeucie chodziło o uelastycznienie blizny, uruchomienie powięzi i rozluźnienie spiętych struktur mięśniowych.

Każde niekorzystne objawy powinny być od razu zakomunikowane, często po terapiach pojawiają się różne dyskomforty wynikające z podwyższonej temp tkanki podczas masażu, rozciągania, zbliżone do odczucia zakwasów. Natomiast powinny one w ciągu 2-3 dni przejść, a okolica terapii bardziej usprawnić.

pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry. Momen jest dobry aby rozpocząć fizjoterapię. Niemniej po terapii nie powinno być gorzej niż przed nią. Trudno stwierdzić czy doszło do poważnego przeciążenia tkanek ponieważ nie wiem ile czasu minęło od wizyty. Sugeruję udać się do terapeuty, który wykorzystuje terapię manualną zgodnie z koncepcją Kaltenborn-Evjenth.
Prawdopodobnie wszedł Pan w tzw. reakcje pozabiegowe, które wyciszają się w ciągu 3-4 dni. Objawy powinny się zupełnie wycofać.
Dzień dobry, ból i pieczenie mogą być skutkiem na przeprowadzoną terapię. Jest to normalna reakcja ze strony mobilizowanych tkanek. Warto wprowadzić w codzienne życie ćwiczenia, mające na celu poprawę czucia głębokiego własnego ciała oraz stabilizujące. Ważne jest, aby nauczyć się na nowo wykonywania czynności w sposób ergonomiczny. Pozdrawiam
Witam, tkanka bliznowata musi zostać uelastyczniona, ból po terapii jest rzeczą naturalną ponieważ dochodzi do zmian w strukturze tej tkanki a część receptorów zostaje uwolniona, zostaje przywrócona synchronizacja pracy pomiędzy tkankami. Jeżeli ból się utrzymywał dłużej niż 4 dni być może blizna była opracowywana zbyt mocno. Wszystko zależy od tego jaki był lub jest bliznowiec. Jeżeli zrosty były mocne i duże objętościowo taka reakcja może nastąpić.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Czy można prosić o informację co było powodem wizyty u terapeuty manualnego 2 miesiące po zabiegu? Czy rzeczywiście pojawiły się zrosty powodujące dolegliwości? Ja osobiście polecałbym terapię powięziową.
Szanowny Panie,
zabiegom mającym na celu zwalczanie zrostów, zniekształceń mięśni oraz powięzi towarzyszy często duży ból wraz ze wszelkimi konsekwencjami tj. siniaki, zaczerwienienia, miejscowy ból czy tkliwość obszaru poddawanego zabiegowi.
Skoro zdecydował się Pan zaufać temu właśnie Fizjoterapeucie widocznie jest tego godny!

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam
Pytanie podstawowe kiedy był zabieg i jak długo utrzymują sie te objawy. Jesli nie ustępuj na drugi nawet trzeci dzień; to coś jest nie tak. Trzeba przerwać zabiegi i poszerzyć diagnostykę; zmienić formę i może sposoby terapii.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Po niektórych terapiach i specyficznych technikach można spodziewać się bólu i uczucia dyskomfortu. Jednak ja wstrzymałbym się z agresywnymi technikami, zastosowałbym mniej inwazyjne co nie znaczy mniej skuteczne. Najlepiej proszę się skontaktować z terapeutą który wykonywał zabieg odnośnie odczuć, obserwacji i w dalszym ciągu zgłaszanych dolegliwościach bólowych.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Proszę kontaktować się z osobą, u której Pan był. Niestety nie wiem, jaką metodą fizjoterapeuta pracował. Najlepiej jest z nim szczerze porozmawiać - o Pana odczuciach i przede wszystkim o Pana obawach