Beta bloker, diagnostyka zaburzeń rytmu serca, a znieczulenie u stomatologa

17 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem w trakcie diagnostyki kardiologicznej w związku z problemami z podwyższonym dobowym tętnem i napadami znacznej tachykardii (ok.140 HR). Wszystkie wyniki są w normie(echo, ekg spoczynkowe, holter, lipidogram, tarczyca, elektrolity, morfologia, ddimer). Prawdopodobnie jest to nieadekwatna tachykardia zatokowa, kardiolog jednak chce wykluczyć napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Zgodnie z zaleceniami lekarza przyjmuję rano Concor cor 1,25 mg. Moje pytanie dotyczy tego czy mogę skorzystać ze znieczulenia u dentysty? Jeżeli tak, proszę o informację z jakiego. Nie obawiam się wzrostu tętna ze względu na stresującą sytuację, ale raczej na ewentualne pogorszenie objawów w sytuacji, gdyby jednak był to częstoskurcz oraz ewentualne interakcje z przyjmowanym beta blokerem. Dziękuję za opinie.
Zaburzenia rytmu serca nie są przeciwskazaniem do podania znieczulenia stomatologicznego. Po wykonaniu pełnej diagnostyki można podjąć decyzję o wyborze znieczulenia. Zawsze należy zachować dużą ostrożność , dawka znieczulenia dostosowana do wagi pacjenta i rodzaju zabiegu .Wskazane jest aby to były zabiegi krótkie . Nie dopuścić do przedawkowania znieczulenia. Znieczulenie nie powinno zawierać środków zwężających naczynia,czyli adrenaliny i noradrenaliny . W takich przypadkach proponuję znieczulenie MEPIWAKAINA i technika znieczulenia komputerowego CALAJECT .

Witam!
Stomatolog powinien zaproponować na wizycie odpowiedni środek znieczulajacy. Musi być on bez dodatku adrenaliny, takim środkiem jest np. Mepidont.
Pozdrawiam!
Witam serdecznie,
Warto wtedy przed podaniem znieczulenia zmierzyć ciśnienie. W przypadku prawidłowych wartości można znieczulić znieczuleniem z niewielkim dodatkiem adrenaliny (np. Artykaina 4% z 0,005mg adrenaliny). W przypadku wartości nieprawidłowych, podać znieczulenie bez adrenaliny (lidokaina lub mepiwakaina).
Proponuje znieczulenia bez adrenaliny i pochodnych tej substancji i wszystko bedzie dobrze w gabinecie
Dzień dobry,

Po zapoznaniu się na nowo z wszelkimi ulotkami producentów odnośnie najpopularniejszych środków znieczulających dostępnych w Polsce, każdy z producentów zastrzega sobie że jedna z Pana/Pani problemów dyskwalifikuje zastosowani ich środka znieczulającego.
Po odbytych szkoleniach u osób które się zajmują farmakologią kliniczną proponował bym skonsultować z Kardiologiem preparaty na bazie chlorowodorku artykainy nazwy handlowe "Citocartin" i "Ubistezin". Te związki uchodzą za najbezpieczniejsze obecnie dostępne preparaty do znieczuleń, ale zawierają adrenalinę.
Pozdrawiam
Piotr Lipnicki
Witam,
o tym czy może Pani być znieczulana u lekarza dentysty powinien zadecydować lekarz prowadzący kardiolog, który zna Panią, całą historię choroby i aktualne wyniki badań gdyż on biorąc pod uwagę powyższe dane może zdecydować i wydać odpowiednie zaświadczenie dla stomatologa(to standardowa procedura współpracy między lekarzami różnych specjalizacji w przypadku pacjentów obciążonych chorobami ogólnymi). Na podstawie zaświadczenia dentysta zdecyduje jakie znieczulenie będzie odpowiednie.
Dzień dobry, Betaadrenolityki są skutecznymi lekami antyarytmicznymi w kardiologii.
Z tego co Pani pisze jest małe podejrzenie zaburzeń rytmu serca.
W stomatologii jako lek przeciwbólowy stosuje się często lidokainę, lek, który jest także stosowany w kardiologii jako lek przeciwarytmiczny. Zatem nie ma przeszkód w prowadzeniu terapii stomatologicznej we wskazanym kontekście dolegliwości kardiologicznych. Pozdrawiam, RS
Teoretycznie może Pani skorzystać z każdego znieczulenia miejscowego, które dostępne jest w gabinecie stomatologicznym. Najbezpieczniej byłoby jednak poradzić się swojego lekarza kardiologa.
Myslę że to jest pytanie do lekarza kardiolga który Pana prowadzi
Dzień dobry, sądzę ,że najbardziej kompetentny w tej sprawie będzie kardiolog. Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry,
każda osoba mająca problem z sercem lub pozostająca pod opieką lekarza kardiolaga powinna być przed podaniem znieczulenia skonsultowana z lekarzem prowadzącym czy można znieczulać w warunkach ambulatoryjnych.
Wcześniej należałoby zakończyć diagnostykę i ustalić dawkowanie leków.
Niestety każde znieczulenie , które stosuję w swojej praktyce może mieć wpływ na pracę serca. Podanie znieczulenia zawsze będzie wiązało się z ryzykiem wystąpienia efektow ubocznych, dlatego takie osoby jak Pani/Pan powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Szanowna Pani/Panie,

Tak, oczywiście może Pan skorzystać ze znieczulenia u stomatologa. Każdy gabinet dysponuje innymi znieczuleniami i istnieją różne nazwy handlowe, także dobór odpowiedniego środka należy do lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam, Michał Jonasz
Może Pan/Pani korzystać bezpiecznie z sedacji wziewnej (podanie podtlenku azotu zamiast znieczulenia), ale również ze znieczulenień - najlepiej tzw. czystych, czyli bez dodadtku środów zwężających naczynia (noradrenalina, adrenalina)
Witam!
Zaburzenia kardiologiczne są przeciwwskazaniem do stosowania niektórych znieczuleń miejscowych. Powikłania mogą pojawić się w każdej chwili, tym bardziej, iż wizyta u stomatologa jest czynnikiem stresującym, czy tego chcemy, czy nie. W takich wypadkach należy dowiedzieć się jakimi środkami znieczulającymi dysponuje lekarz stomatolog i należy to skonsultować z kardiologiem. Wskazana jest niezbędna taka konsultacja. Gdy stan sercowo-naczyniowy się ustabilizuje po diagnostyce i podaniu odpowiednich leków, za pisemną zgodą lekarza specjalisty kardiologa, możemy poddać się leczeniu stomatologicznemu z podaniem środka znieczulającego. Proszę sobie tego nie bagatelizować. Należy powiadomić lekarza stomatologa o swoim schorzeniu, jak również lekarza specjalistę kardiologa o zamiarze leczenia stomatologicznego. Czynności oraz opinie lekarza stomatologa i specjalisty kardiologa powinne być zsynchronizowane.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam.
Polecam skonsultować się z lekarzem prowadzącym, lepiej z kardyologiem.
Dr.Zolnieruk
Witam. Można skorzystać ze znieczulenia np czystą lignokaina.
Dzień dobry. To pytanie do Pana/Pani lekarza rodzinnego, ewentualnie kardiologa. Przed planowanym leczeniem, proszę o pisemną opinię lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie.