Bardzo przepraszam, jeśli pytanie jest natury nazbyt ogólnej. Odkąd pamiętam borykam się ze stanem

3 odpowiedzi
Bardzo przepraszam, jeśli pytanie jest natury nazbyt ogólnej.
Odkąd pamiętam borykam się ze stanem, który zwykłam nazywać paniką. Strach przed reakcjami fizycznymi, w moim odczuciu bardzo widocznymi dla postronnego obserwatora, i same te reakcje niemal uniemożliwiają mi normalne życie. Na szczęście partner przyzwyczaił się do udzielania mi pomocy w sytuacjach, z którymi nie daję sobie rady - chodzi ze mną do banku, lekarza itp. lub całkowicie mnie wyręcza. Mam bardzo ubogie życie towarzyskie, ale do tego również się przyzwyczaiłam. Za tydzień jednak rozpoczynam okres próbny w nowej pracy - drugiej w życiu - i czuję się całkowicie sparaliżowana. Czy istnieje jakiś szybki i skuteczny sposób, aby opanować ten specyficzny lęk, albo chociaż trochę stępić reakcje fizyczne?
Jest to istotne również w kontekście pozostałych wyzwań, jakie na mnie czekają - związanych z niezbędną interakcją z matką, która, jakkolwiek niezręcznie to zabrzmi, obarcza mnie winą za to, że ojczym molestował mnie, gdy byłam w szkole średniej - wyszło to na jaw dopiero rok temu (jestem studentką).
Mój pogarszający się stan sprawił, że bardzo często sięgam po alkohol. Jestem zmęczona tym, że czuję się w miarę normalna jedynie w jakimś stopniu nietrzeźwa lub zamknięta w domu.
Przepraszam ponownie za rozmiar i intymny charakter wiadomości. Jeśli to nie problem, czy mogą mi Państwo coś polecić?
Szanowna Pani,
pyta Pani czy istnieje szybki i skuteczny sposób na na opanowanie lęku. Niestety nie ma szybkich sposobów. Natomiast są sposoby skuteczne. Konieczne jest szybkie podjęcie działań tj. terapii psychologicznej u doświadczonego psychoterapeuty a jeśli będzie taka potrzeba wspomaganie farmakologiczne, aby złagodzić objawy somatyczne.
Opisywane przez Panią, bardzo traumatyczne doświadczenia i sposób ich przeżywania, wymagają interwencji aby nie dopuścić do nasilenia i utrwalenia objawów. Dlatego proszę nie zwlekać.
Pozdrawiam
Leszek Jaroszewski

Dzień dobry, w kwestii w której zwraca się Pani o pomoc nie ma szybkich rozwiązań. Ma Pani za sobą bardzo trudne przejścia, które idą za Panią przez cały czas. Potrzebne jest Pani porządne wsparcie i psychoterapeutyczna praca aby uporać się zarówno z przeszłością, jak i teraźniejszą. Tym bardziej, że zaczęła Pani radzić sobie z problemami w destruktywny sposób (sięgając po alkohol). Najwyższa pora od początku do końca zająć się tym co wydarzyło się w Pani życiu. Życzę powodzenia! Agnieszka B.B.
Dzień dobry,
Moim zdaniem najskuteczniejszą metodą poradzenia sobie z Pani problemem jest poddanie się terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Jest również wiele książek, które mogłyby Pani pomóc w panowaniu nad atakami paniki oraz lękiem. Są one pisane w takiej formie, dzięki której może Pani przeprowadzić sobie wstępną autodiagnozę oraz zrozumieć cały proces powstawania tych stanów.
Na początek polecam, aby nauczyła się Pani oddychania przeponą oraz stosowała jedną z technik relaksacyjnych. To pomoże w doraźnym radzeniu sobie z niechcianymi stanami. Docelowo jednak sugeruję udanie się do specjalisty - terapeuty/psychologa. Proszę pamiętać, że stany z którymi Pani obecnie dane jest się borykać, są jak najbardziej do opanowania. Praca nad nimi sprawi, że będzie Pani miała większą kontrolę nad własnym życiem.