Bardzo proszę o pomoc w interpretacji .czy to wina leków ???

12 odpowiedzi
leczę się od 3 miesięcy na nerwicę lękową ,brałem cały czas pramolan 50 mg 3 tabletki dziennie,ale często miałem nawroty strachu,paniki ,płacz,depresja,senność,o ostatnie 2 tygodnie to również ból z tyłu głowy ,zawroty głowy,gorsze widzenie .teraz poszedłem do innego psychiatry i powiedział żę to za słaby dla mnie lek i nakazał mi pramolan odstawić i przepisał mi asertin 50 , 1 tabletka rano.biorę go od tygodnia ale nic nie jest lepiej a zawroty i bóle głowy z tyłu jakby silniejsze ,ciągła senność ,pogorszenie widzenia.czy to co się ze mną dziej to wina leków,nerwicy depresji czy może to być całkiem inna choroba.bardzo proszę o porady sugestie ,jakąś pomoc.
Dzień Dobry
Asertin zaczyna działać nie wcześniej niż po 3 tygodniach od rozpoczęcia regularnego przyjmowania. W zapytaniu jest informacja, że obecnie jest przyjmowany od okooło 1 tygodnia.
Co do zasady wskazane objawy, działania niepożądane oraz zastosowane leczenie powinny zostać ocenione podczas wizyty przez lekarza psychiatrę.
W przypadku potwierdzenia objawów lękowych warto rozważyć terapię behawioralno-poznawczą ( rozmowa z psychologiem).
AP

Dzień Dobry
w celu zweryfikowania wskazanych objawów, zastosowanego leczenia oraz ewentualnych działań niepożądanych KONIECZNA jest wizyta u lekarza psychiatry,

W przypadku zaburzeń lękowych nasuwa się pytanie - czy Pacjent uczęszcza na terapię ( rozmowę z psychologiem)?
Ogólnie - wskazany lek - Asertin zaczyna działać nie wcześniej niż po 3 tygodniach.
Witam, zmiana leku jak najbardziej trafiona, ale po tygodniu pobierania nie należy spodziewać się poprawy. Wyraźna różnica w samopoczuciu nastąpi po 3 tygodniach, a o poprawie właściwiej mówimy dopiero po 8 tygodniach pobierania preparatu. Mozliwe,że bedzie konieczna również zmiana dawki preparatu. Pozdrawiam
w ciągu 2 pierwszych tygodni mogą się zasilić objawy lękowe, często dopiero po tym czasie zaczynają ustępować
Nie mogę postawić rozpoznania bez zbadania pacjenta! Mogę jedynie wyjaśnić, że leki takie jak Asertin w początkowym okresie przyjmowania mogą dawać objawy uboczne. Zwykle nie trwające długo i najczęściej nie zmuszają do odstawienia leku. Dopiero po kilu- kilkunatu dniach można oczekiwać pozytywnych efektów. Jakich? Przekona się Pan sam. Lek jest środkiem przeciw lękowym i przeciw depresyjnym. Ale na to, jakie odczuwa Pan zaburzenia wpływa nie tylko leczenie! Żyje Pan w określony otoczeniu, ma Pan nadal swoje duże lub małe problemy i kłopoty. Lek ich nie zlikwiduje ale może pomóc w tym by mogł Pan kierować swoim życiem a nie być kierownym głównie przez trudne emocje i kłopotliwe objawy.
Proponuję wytrwać przy obecnym leczeniu a w razie niezadawalających efektów skontaktować się z lekarzem leczącym.
Powodzenia!
Mieszka Pan w 8 miastach? To może skontaktuje się Pan ze mną, z któryś z nich. Łatwiej mi będzie pomóć!
Witam Pana. Jeżeli był Pan już u dwóch psychiatrów i obaj rozpoznali u Pana nerwicę, to pewnie ją Pan ma. Asertin, który Pan mial zalecony ostatnio, jest lekiem często stosowanym w zaburzeniach nerwicowych. Należy on do grupy leków przecidepresyjnych SSRI. Na początku ich przyjmowania pacjenci odczuwają nieprzyjemne objawy somatyczne. Mogą one też nasilać początkowo objawy depresyjno - lękowe. Radziłabym przez kilka dni przyjmować Asertin w dawce pół tabl. rano, a dopiero po kilku dniach zwiększyć dawkę do całej tabletki. Można też przyjmować go wieczorem zamiast rano. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty poprawy często obserwujemy po 2 do 4 tygodniach przyjmowania leku. Oprócz leku warto pomyśleć o psychoterapii. Pozdrawiam
Witam,
Postawienie właściwej diagnozy nie jest w psychiatrii możliwe bez osobistego badania. Nie wypowiem się zatem co do prawidłowości postawionego u pana rozpoznania. W zamian za to podzielę się wiedzą teoretyczną na temat stosowanych u pana leków. Pramolan faktycznie jest lekiem delikatnym, o słabej sile działania. Asertin jest antydepresantem często stosowanym jako lek pierwszego rzutu, dobrze tolerowanym i bezpiecznym. Leki z tej grupy stosuje się w leczeniu depresji, ale także zaburzeń lękowych. Bardzo ważne jest, aby na efekty leku przeciwdepresyjnego poczekać 4-6 tygodni. Wspomina pan, że przyjmuje nowy lek od tygodnia, jest to zbyt krótki okres czasu by odczuć poprawę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecam osobistą konsultację z lekarzem psychiatrą.
Asertin zacznie działac po okolo 3 tygodniach, przyjmuje go Pan zbyt krotko by odczuwac poprawę, trzeba cierpliwie poczekać.Lekarz zalecił najmniejszą dawkę, po 4 tygodniach przyjmowania proszę pójść na wizytę kontrolną, lekarz zdecyduje czy dawka jest wystarczająca czy też trzeba zwiększyć
Witam!
Moim zdaniem należy zrobić badanie neurologiczne, w razie potrzeby wykonać badania pracowniane i w zależności od uzyskanych wyników ustalić odpowiednią strategię leczenia. Zaburzenia typu nerwicowego mogą towarzyszyć wielu różnym, czasem groźnym chorobom. Pramolan jest "dobrym lekiem", który ma już swoje lata. Nowy psychiatra mówiąc o niskiej dawce poprzedniego leku "przywalił" dawkę Asentry jak dla krasnoludka. Pomijając pewne złośliwości, leki p/depresyjne SSRI zaczynają działać po 2-4 tygodniach, w tym czasie zazwyczaj wzmacniamy leczenie jakimś innym środkiem. Ponadto leczenie samymi tabletkami nie jest leczenie kompletnym - muszą być jakieś elementy psychoterapii.
Z poważaniem W. Łuczkowski.
Witam. Są leki skuteczniejsze niż Pramolan, a skoro w Pana przypadku nie przyniósł efektu, to decyzja o zmianie leczenia była dobrą decyzją. Asertin (sertralina) to jak najbardziej adekwatny lek, ale jego pełne działanie objawia się po około 4-6 tygodniach przyjmowania go, dlatego po tygodniu nie ma jeszcze żadnej różnicy w samopoczuciu. Dolegliwości o których Pan pisze to twz objawy wegetatywne lęku, do ich łagodzenia zanim sertralina zacznie działać proponowałabym zestaw Afobam 0,5mg + Propranolol 10mg. Pozdrawiam.
Witam,
Na początku leczenia lekami z grupy SSRI jak sertralina ( pod nazwą) Asertin mogą występować objawy podobne do opisywanych, zwykle trwają przez dwa tygodnie. Można by było zacząć podaż leku od połowy dawki celem złagodzenia tychże objawów a następnie po 2 tygodniach spróbować całą tabletkę. Jeden tydzień to w psychiatrii trochę za krótki okres czasu aby oczekiwać pełne efekty. Sugeruję podejść do lekarza swojego lub telefonicznie przedzwonić aby uzyskać dalsze zalecenia.
Pozdrawiam,
Joanna Cyza-Ślązak.
Dzień dobry. Przede wszystkim trzeba wykluczyć somatyczne przyczyny bólu głowy i zaburzeń widzenia i senności. Sugeruję kontrolę ciśnienia tętniczego, morfologii krwi, poziomu glikemii i hormonów tarczycy oraz wizytę u okulisty i neurologa. Dopiero po wykluczeniu innych przyczyn można myśleć o tle psychogennym. Sertralina (Asertin), zaczyna działać najwcześniej po ok 2 tyg, a pełen efekt ocenia się dopiero po ok 4 - 6 tygodniach. W przypadku braku poprawy sugeruję wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.