Bardzo proszę o interpretację wyników dot. krzywej cukrowej i insulinowej, po obciążeniu glukozą; i

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o interpretację wyników dot. krzywej cukrowej i insulinowej, po obciążeniu glukozą;
insulina na czczo 15,4 po godz. 64,5 po 2 godz. 56,1
glukoza na czczo 99,0 po 1 godz. 110,0 po 2 godz. 109,0
Co może powodować wysoki poziom insuliny?
Witam serdecznie, poziom glukozy we krwi wydaje się być u Pani prawidłowy, zarówno na czczo (norma 70-99 mg/dl), jak i po 2h od wypicia roztworu glukozy (norma poniżej140 mg/dl). Natomiast odniesienie poziomu glukozy do poziomu insuliny świadczy o insulinoopornośći. Pani wskaźnik HOMA-IR wynosi 3,76. Wartość powyżej 1, (wg niektórych źródeł > 1,5) wskazują na insulinooporność. Pani wskaźnik QUICKI wynosi 0,31. Wartość poniżej 0,34 świadczy o isulinooporności. Biorąc pod uwagę powyższe powinna Pani udać się do lekarza który zlecił Pani wykonanie badań. Zdecyduje on o włączeniu leku metfrominy i zapewne zaleci zastosowanie diety cukrzycowej (o niskim indeksie glikemicznym z ograniczeniem węglowodanów, jedzenie o regularnych porach, w odstępach minimum 4 godzinnych, nie podjadanie między posiłkami) oraz włączenie regularnego wysiłku fizycznego (rower, marsz…). Pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera

Przede wszystkim należałoby skonsultować wyniki z lekarzem specjalistą. Pani wyniki wskazują na insulinooporność jednakże to lekarz wskaże odpowiednią drogę leczenia. Po konsultacji z lekarzem zalecam konsultację u dietetyka, który rozpisze odpowiedni plan żywieniowy dostosowany do Pani stanu zdrowia oraz celu. Zapraszam serdecznie na konsultacje.