Bardzo późne ząbkowanie

3 odpowiedzi
Witam, moja córka lada moment skończy 16 miesięcy i niestety nie ma ani jednego zęba. Ciągle czekam ale to czekanie już przeradza się w strach. Powinnam jeszcze czekać czy należy podjąć jakieś kroki?
Z góry dziękuje
Witam.

Zdarza się takie póżne ząbkowanie u dzieci. Rozumiem jednak Pani niepokój. W tym przypadku należałoby wykonać zdjęcie panoramiczne. Jednak ze względu na wiek dziecka , nie wszystkjie pracownie takie zdjęcie wykonają. Może, proszę spróbować w Centrum Stomatologii na ul.Bukowskiej w Poznaniu.Tymczasem dziecko powinno dostawać do jedzenia twarde produkty typu marchew, jabłko.

Pozdrawiam

Justyna Tecław

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. myślę że konieczna jest konsultacja zarówno u stomatologa jak i u pediatry. Późne ząbkowanie może mieć różne przyczyny – może wynikać z niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, niedoboru witamin, zaburzeń genetycznych, ale także z chorób systemowych obecnych w pierwszych miesiącach życia ( niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, niedoczynność przytarczyc, niedobór hormonu wzrostu, przebyta krzywica, przedawkowanie witaminy D, zakażenie HIV oraz terapia hormonalna matki w okresie ciąży.
Dzień dobry!
W piśmiennictwie normą rozpoczęcia ząbkowania jest 4-9 miesiąc życia. Z doświadczenia wiem, że u dzieci bywa bardzo różnie i prawie zawsze pierwsze ząbki pojawiają się przed ukonczeniem 18 miesiąca życia. Owszem, bardzo rzadko późne ząbkowanie może być objawem choroby ogólnoustrojowej czy wrodzonego zespołu. Jeżeli bardzo się Pani denerwuje, proponuję skonsultowanie problemu z pediatrą. Po wyeliminowaniu przyczyn ogólnych np. niedoborów czy zachwianej gospodarki hormonalnej możemy wykonać zdjęcie, które jedynie pokaże nam obecność bądź brak zawiązków zębów w kości. Jeżeli zęby będą widoczne możemy tylko czekać na ich samoistne wyrżnięcie. Pozdrawiam, ewawnuk.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.