Bardzo późne ząbkowanie

3 odpowiedzi
Witam, moja córka lada moment skończy 16 miesięcy i niestety nie ma ani jednego zęba. Ciągle czekam ale to czekanie już przeradza się w strach. Powinnam jeszcze czekać czy należy podjąć jakieś kroki?
Z góry dziękuje
Witam.

Zdarza się takie póżne ząbkowanie u dzieci. Rozumiem jednak Pani niepokój. W tym przypadku należałoby wykonać zdjęcie panoramiczne. Jednak ze względu na wiek dziecka , nie wszystkjie pracownie takie zdjęcie wykonają. Może, proszę spróbować w Centrum Stomatologii na ul.Bukowskiej w Poznaniu.Tymczasem dziecko powinno dostawać do jedzenia twarde produkty typu marchew, jabłko.

Pozdrawiam

Justyna Tecław

Witam serdecznie. myślę że konieczna jest konsultacja zarówno u stomatologa jak i u pediatry. Późne ząbkowanie może mieć różne przyczyny – może wynikać z niskiej wagi urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, niedoboru witamin, zaburzeń genetycznych, ale także z chorób systemowych obecnych w pierwszych miesiącach życia ( niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, niedoczynność przytarczyc, niedobór hormonu wzrostu, przebyta krzywica, przedawkowanie witaminy D, zakażenie HIV oraz terapia hormonalna matki w okresie ciąży.
Dzień dobry!
W piśmiennictwie normą rozpoczęcia ząbkowania jest 4-9 miesiąc życia. Z doświadczenia wiem, że u dzieci bywa bardzo różnie i prawie zawsze pierwsze ząbki pojawiają się przed ukonczeniem 18 miesiąca życia. Owszem, bardzo rzadko późne ząbkowanie może być objawem choroby ogólnoustrojowej czy wrodzonego zespołu. Jeżeli bardzo się Pani denerwuje, proponuję skonsultowanie problemu z pediatrą. Po wyeliminowaniu przyczyn ogólnych np. niedoborów czy zachwianej gospodarki hormonalnej możemy wykonać zdjęcie, które jedynie pokaże nam obecność bądź brak zawiązków zębów w kości. Jeżeli zęby będą widoczne możemy tylko czekać na ich samoistne wyrżnięcie. Pozdrawiam, ewawnuk.