Bardzo bardzo prosze o odpowiedz Zażywam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne codziennie o god

1 odpowiedzi
Bardzo bardzo prosze o odpowiedz
Zażywam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne codziennie o godzinie 21:00 zawsze regularnie
Tydzień temu w poniedziałek czyli 12 dni temu wystąpiła coś w stylu biegunka tylko problem w tym ze nie jestem pewna czy to napewno była biegunka napewno byłam w toalecie kilka razy tego dnia następnego dnia we wtorek od razu od przyjęcia wzięłam tabletke i po 10 minutach od zażycia znowu musiałam iść do toalety ale nie wydaje mi się żeby to była biegunka tylko luźny stolec. Wiem ze obniżona skuteczność antykoncepcji jest podczas wymiotów lub biegunki po 4h od zażycia ale Nie brałam dodatkowej tabletki przez te dwa dni, potem przez kolejne 12 dni codziennie zażywałam dalej tabletki o stałej porze bez zmian.i w sobotę czyli po 11 dniach od biegunki odbyłam stosunek z partnerem bez dotykowego zabezpieczenia około 9rano. Zdecydowałam się na tabletke po 72h o nazwie escapelle i wzięłam ja dopero po ponad 30h o godzinie 19:57
Dzisiaj o 21 wzielam 21tabletke drugiego blista leku novynette i za 2/3 dni powinnam mieć planowo plamienie ale wiem ze te tabletki escapelle zaburzają krwawienie. Wiec może wsytapic wcześniej lub później
Czym powinnam się przejmowac i na co zwrócić uwagę i co powinnam dalej zrobić.
Mam zrobić test ciążowy?
Czy duża jest szansa na zajście w ciąże w moim przypadku mimo codziennego zażywania tabletek antykoncepcyjnych i zażyciu tabletki po po 35h od stosunku
Co powinnam dalej zrobić
Dzwoniłam do ginekologa ale nie ma dla mnie czasu i nie odbiera.
Bardzo prosze o rade
Jestem bardzo zakłopotana i dostaje tysiące różnych informacji i i każdy mówi co innego nie wiem już w co wierzyć
I jak jutro zaczynam przerwę 7 dniowa w tabletkach to mam się tego trzymać?
Proponuje
1) wykonac rano badanie krwi na betaHCG w celu 100% wykluczenia ciazy (na 99%nie jest Pani w ciazy)

2) Tabletka od połknięcia Wchłania sie przez 6 godzin. Przechodzi nastepującą drogę : najpierw trafia do zoladka gdzie jest około 2-4 godzin nastepnie do jelita cienkiego gdzie jest kilkanascie godzin I tam ulega zupelnemu wchlonieciu. Potem tresc pokarmowa trafia do jelita grubego gdzie tez przebywa kilkanascie godzin. W sumie cala transmisja od jamy ustnej do odbytu trwa od 18-24h.

Podczas biegunki dochodzi glownie do ewakuacji tresci z jelita grubego - rzadko z jelita cienkiego (tylko przy naprawde ciezkich biegunkach polaczonych z chlustajacymi wymiotami - no przy zatruciu toksynami gronkowca, rotawirusowym zapaleniu jelita itp.

Luzny stolec nawet kilka razy dziennie nie jest przyczyna oslabienia skutecznosci antykoncepcji a Escapelle wziela Pani zupelnie niepotrzebnie.

W tej cheili nalezy sie spodziewac kilkudniowego opoznienia lub przyspieszenia miesiaczki ale tabletki prosze brac W STALYM RYTMIE jak dotychczas czyli po ostatniej tabletce zrobic odpowiednia przerwe i rozpoczac w 8dniu kolejne opakowanie BEZ WZGLEDU na dzien krwawienia.

Pozdrawiam serdecznis
Dr Maciej Jędrzejko