badanie krwi kilka zmian w rozmazie krwi ,czy są niepokojące ???

8 odpowiedzi
podczas badań krwi wyszło mi kilka nieprawidłowości w rozmazie ,a mianowicie. %neutrocytów 43 (norma 45-70) więc troszkę za nisko. %monocytów 12,3 (norma 4-12) więc za wysoko. % eozynocytów 5,4 (norma do 5) więc za wysoko. % bazocytów 1,1 (norma do 1) więc troszkę za wysoko. % limfocytów jest ok. poza tym rbc,wbc,hemoglobina płytki krwi i nne wyniki są dobre.wiem że nie są to jakieś drastyczne przekroczenia ,ale jednak są ,czy mam się martwić ,powtarzać badania ,udać się do hematologa bądż innego specjalisty ??
To są drobne odchylenia od normy, nie trzeba się nimi zbytnio przejmować. Proponuję powtórzyć badanie za ok. 4 tygodnie.

Przedstawione wyniki, jeśli są jedynymi odchyleniami, nie wzbudzają niepokoju.
Odchylenia od normy są nieznaczne, mieszczą się w granicach tzw. błędu laboratoryjnego i w diagnostyce chorób nie mają znaczenia. Nie ma się czym martwić zwłaszcza jeżeli czuję się Pani zdrowa.
Pozdrawiam Czesław Drozd
Wyniki morfologii krwi mieszczą się w normie statystycznej. Proszę się nie niepokoić. Powtórzyć morfologię za pół roku.
Witam.
Zmiany procentowego odsetka poszczególnych komórek krwi (mam tu na myśli rozmaz mikroskopowy) powinno się zawsze oceniać łącznie z morfologią.
Ocenę rozmazu lekarz zleca wówczas, jeśli widzi nieprawidłowości w morfologii - szczególnie nieprawidłową liczbę leukocytów (WBC), istotna jest również ocena hemoglobiny oraz płytek krwi. Nie bez znaczenia jest analiza bezwzględnej liczby leukocytów we krwi obwodowej wyrażonej w tyś./ul.
Z tego co Pani opisuje, to poza odchyleniami w rozmazie mikroskopowym, nie ma innych nieprawidłowości ani w morfologii ani badaniach biochemicznych.
Niezwykle istotną informacją jest przyczyna wykonanych badań:
-czy zgłasza Pani dolegliwości (jakiego typu, czas trwania)
-wiek
-obciążenia rodzinnie chorobami przewlekłymi lub nowotworowymi
-przyjmowane leki
itd.
Analizując wyżej wymienione wyniki uważam, że nie ma aktualnie powodu do niepokoju.
Warto jednak powtórzyć za jakiś czas badania i ocenić czy wyniki nie pogarszają się.
Jednak ostateczną interpretację proszę pozostawić swojemu lekarzowi prowadzącemu .
Pozdrawiam serdecznie.
Te przesunięcia względem normy są tak nieznaczne, że ledwie zauważalne. Tego typu malutkie odchylenia od sugerowanej normy są w granicach rozbieżności aparatury diagnostycznej. Nic nie trzeba z tym robić - wynik proszę potraktować jak elegancki i prawidłowy.
Odchylenia są niewielkie, można wykonać rozmaz ręczny, który jest dokładniejszy.generalnie odchylenia nie są niepokojące, ale tak jak zawsze należy je skonsultować z lekarzem przy uwzględnieniu stanu klinicznego.
Dzień dobry. Nie widzę powodu do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie.