Badanie ginekologiczne bez rękawiczek - możliwe zakażenie? Dzień dobry, miałam dzisiaj badanie g

6 odpowiedzi
Badanie ginekologiczne bez rękawiczek - możliwe zakażenie?

Dzień dobry,
miałam dzisiaj badanie ginekologiczne. W trakcie wizyty zorientowałam się, że doktor nie założył rękawiczek jednorazowych. Niestety zwróciłam uwagę zbyt późno. Pan doktor zdążył już założyć wziernik, pobrać wymaz i dotykał palcami warg sromowych oraz wejścia do pochwy żeby obejrzeć czy nie ma zmian. Co prawda doktor umył ręce przed badaniem jednak wykonał je bez rękawiczek.
Czy jest możliwe, że zostałam czymś zarażona, np. wirusem HPV, grzybicą, bakteriami lub opryszczką?
Proszę nie mylić badania ginekologicznego z pobieraniem rozmazu. Lekarz nie wprowadził ręki do pochwy. Do rozchylenia szpary sromowej dotykamy skóry poza wargami. Fakt faktem, że obecnie często praktykuje się nakładanie rękawiczek na obie ręce. Nie wydaje mi się aby coś Pani groziło.
W rzeczy samej to lekarze są narażeni na infekcję ze strony pacjentek.Trudno jednak w szczegółach odnieść się do stawianego przez Panią problemu.

Dość niezwykłe, w dzisiejszych czasach lekarze robią badanie ginekologiczne w rękawiczkach. Jeśli ten lekarz wszystkie pacjentki bada bez rękawiczek, przeniesienia jakiegoś zakażenia nie można oczywiście wykluczyć, choć jest to bardzo mało prawdopodobne. W końcu same też przy podcieraniu dotykamy się rękami w okolicach intymnych bez rękawiczek.
Pan doktor nie zachował się profesjonalnie, ale ryzyko zainfekowania przytoczonymi patogenami oceniam jako znikome. Pozdr.
- często zdarza się, że lekarze w badaniu zewnętrznym nie zakładają rękawiczek, np. do założenia wziernika i pobrania cytologii nie ma takiej konieczności. Bezwzględnie w badaniu zestawionym wewnętrznym powinien. A jak Pani wita się z przyjaciółmi podając rekę czy dotykajac sie policzkami - rozważa Pani możliwość zarażenia sie? pzdr artur mazur kalisz
Witam,
Bez poznania wersji wydarzeń lekarza nie mogę odpowiadać na tego typu pytania.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Wirusem HPV na pewno nie. Niedopuszczalne jest badanie bez rękawiczek.