Astma oskrzelowa

6 odpowiedzi
Witam. Jestem 56 letnią kobietą. Od 4 lat jestem leczona na astmę oskrzelową. Co roku mam robioną spirometrię , RTG płuc - wszystko jest w normie. Przyjmuję na stałe: Salmex 250 , Milikante i Ventolin doraźnie. Dbam o zdrowy styl życia, dobrze się odżywiam, nigdy nie paliłam , staram się w miarę możliwości uprawiać sport ( jazda rowerowa, north walking). Jednak pomimo leków często bardzo źle się czuję. Mam ucisk w klatce piersiowej ,ciężko mi się oddycha , suchy kaszel, osłabienie. Lekarz rodzinny mówi , że wszystko jest ok i mam się przyzwyczaic do tej choroby, bo lepiej noe będzie. Czy aby na pewno ?. Prosze o pomoc.
Objawy są dość niecharakterystyczne i mogą wynikać z innych przyczyn. Jeśli brać pod uwagę astmę, istnieje możliwość zwiększenia dawki sterydu, dodania innych leków itp., najlepiej przedyskutować to ze swoim pulmonologiem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jesli wyniki badan (spirometria i rtg kl piersiowej są prawidłowe) i leczenie też jest prawidłowe, to przyczyną złego samopoczucie moga byc inne choroby. Warto skosultować się u pulmonologa
Pozdrawiam
AD
Dzień dobry,
Jeżeli są objawy pomimo leczenia, to nawet przy prawidłowej spirometrii warto zwiększyć dawki salmex na 2x 500mg. Dalsze postępowanie w zależności od objawów i wyników badań.
Pozdrawiam
Dane przez Panią podane - a przede wszystkim prawidłowa spirometria - dają podstawę dla poszukiwania innych niż astma przyczyn dolegliwości
Astma jest chorobą, którą w większości przypadków można kontrolować lekami, tak aby nie przeszkadzała w codziennym życiu. W przeciwnym razie mówi się o astmie ciężkiej (opornej na leczenie).
Niepowodzenie leczenia astmy może wynikać m.in z:
- niewłaściwego stosowania inhalatora - wówczas konieczna jest edukacja lub zmiana inhalatora
- innych chorób imitujących objawy astmy - należy przeprowadzić stosowną diagnostykę i ew. leczenie np. refluks żołądkowo-przełykowy, zwłaszcza z przepukliną rozworu przełykowego przepony
- utrzymywania się narażenia na alergeny uczulającego pacjenta
Dopiero po wykluczeniu powyższych można mówić o astmie ciężkiej i zastosować jeszcze intensywniejsze leczenie. W tym celu proszę udać się do pulmonologa.
WWskazane wykonanie badań czynnościowych układu oddechowego iweryfikacja rozpoznania u lekarza pulmonologo lub alergologa.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.