Astma oskrzelowa

5 odpowiedzi
Mam astmę oskrzelową i co jakiś czas strasznie mnie dusi tak że potrzebuje zastrzyki dostawać i tak się zastanawiam czy w tej sytuacji mogę mieć dzieci
Astma jest choroba przewlekła i najczęściej wymaga stałego przyjmowania leków. U większości chorych dostępne w Polsce leczenie pozwala na prowadzenie normalnego trybu życia, nauki, pracy itd i także zachodzenia w ciąże. O sposobie leczenia powinien decydować lekarz pulmonolog.
Pozdrawiam
AD

Nie ma przeciwwskazań żadnych żeby zajść w ciąże i urodzić nawet naturalnie. Grunt to optymalnie leczona astma lekami kontrolującymi przebieg choroby (glikokortykosteroidy-w ciąży najbezpieczniejszy budezonid)
Astma oskrzelowa lub jej leczenie warunkujące całkowitą lub choć częściową kontrolę nie są przeciwskazaniem do zajścia w ciążę. Dlatego też pytaniem do pulmonologa jest zapytanie czy można osiągnąć taką kontrolę astmy by nie było konieczne podawanie leków dożylnych w leczeniu zaostrzeń .
Można miec dzieci tylko prosze udać sie do pulmonologa by zmienił leki lub włączył dodatkowe do juz istniejących. Bywa niestety tak ze sa zaostrzenia astmy i wymagają dodatkowych szybkodziałajacych leków.
Zaostrzenia astmy oskrzelowej, czyli nasilenie objawów np. duszności wymagające zmiany sposobu leczenia np. poprzez wprowadzenie zastrzyków ze sterydem są wpisane w tą chorobę. Jedni pacjenci zaostrzają się często inni rzadko.
W sytuacji częstych zaostrzeń odradzam zachodzenie w ciążę do czasu uzyskania kontroli objawów, czyli stabilnego przebiegu bez zaostrzeń. Zaostrzenie astmy w czasie ciąży możesz powodować niedotlenienie płodu, a w czasie porodu stanowić ryzyko zarówno dla dziecka, jak i matki.
Proponuję wizytę u pulmonologa w celu takiego dostosowania leczenia, aby nie dochodziło do zaostrzeń. Częstym problemem jest niewłaściwie technicznie stosowanie inhalatorów, mimo właściwie dobranych leków - konieczna weryfikacja sposobu przyjmowania leku przez lekarza ew. szkolenie lub zmiana typu inhalatora. W przypadku astmy alergicznej (alergia na alergeny całoroczne np. roztocza kurzu) z częstymi zaostrzeniami, mimo właściwego leczenia warto oznaczyć IgE całkowite w celu rozważenia leczenia omalizumabem.