Andepin a nerwica natręctw

1 odpowiedzi
Czy fluoksytyna w dawce 40mg dziennie podawana w leczeniu nerwicy natręctw może wpłynąć na zmiany osobowości lub mieć inne długotrwałe skutki uboczne? Czy taka dawka może być podawana przez dłuższy okres czasu? Jak sobie radzić z podejmowaniem trudnych decyzji w tym zaburzeniu?
Witam. Fluoksetyna jest bezpiecznym lekiem z grupy SSRI także w przypadku jego długotrwałego stosowania. Leki te nie powodują zmian w osobowości pacjenta, tego typu zmiany dokonują się jedynie pod wpływem psychoterapii. Nie zmieniają człowieka, regulują jedynie jego emocje. Fluoksetyna wpływa w głównej mierze na przekaźnictwo serotoninergiczne w mózgu.
U pacjentów z depresją następują zmiany w obszarach mózgu tj. hipokamp oraz ciało migdałowate- struktury te są odpowiedzialne za pamięć, uczenie się ale także regulację emocji. Są one szczególnie wrażliwe na uszkadzające działanie kortyzolu- hormonu wydzielanego w sytuacji stresu ( też depresji ). Obniżenie nasilenia stresu poprzez leki przeciwdepresyjne chroni pośrednio mózg przed wpływem kortyzolu. Ponadto, nowsze badania sugerują, że leki SSRI mogą zwiększać neuroplastyczność mózgu czy też mają korzystny wpływ na ilość tzw. neurotrofowych czynników wzrostu w mózgu. Reasumując, fluoksetyna nie jest lekiem niebezpiecznym. Jest to lek nowej generacji o niewielkim ryzyku związanym z jego stosowaniem. Groźniejsze dla zdrowia jest zdecydowanie zaniechanie leczenia zaburzeń psychicznych. Pozdrawiam