Analiza składu ciała

4 odpowiedzi
Na czym właściwie polega analiza składu ciała? Co jest zawarte w takiej analizie i na jakiej podstawie jest ona robiona?
Analiza składu ciała
Zbadanie samej masy ciała za pomocą tradycyjnej wagi nie wystarczy do monitorowania tego, co dzieje się w organizmie. Jest to szczególnie niezbędne przy indywidualnym dostosowaniu sposobu żywienia. Tylko dzięki zbadaniu poszczególnych komponentów ciała można dokładnie monitorować efektywność zastosowanego leczenia dietetycznego.

Technika bioimpedancji (ang. Body Impedance Analysis) polega na pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą bowiem elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera zaledwie 5-15% wody, zatem stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia z dokładnością do 0,1%.

Analiza składu ciała określa proporcje między ilością tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie. Niektóre analizatory mają funkcję mierzenia ilości wody oraz masy kostnej. Parametry jakie wchodzą w całkowity pomiar są zależne od urządzenia. Robiona jest ona na podstawie bioimpedancji - mierzony jest całkowity wypadkowy opór elektryczny ciała.
Dzień dobry!
Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się z obecnością elektrod na platformie analizatora.
Prąd emitowany przez analizator jest bez przeszkód przewodzony przez tkanki o wysokiej zawartości wody, takie jak mięśnie i narządy wewnętrzne, opór napotyka przechodząc przez tkankę tłuszczową. W oparciu o przewodnictwo sprzęt generuje konkretne wyniki na wyświetlaczu.
Ponieważ w ciągu doby następuje zmiana w nawodnieniu organizmu (rano, po nocnym śnie jesteśmy odwodnieni, w ciągu dnia ciało zatrzymuje płyny) najlepiej jest wykonywać badanie składu ciała o podobnej porze, w podobnych warunkach. Wyniki mogą być niemiarodajne między innymi po intensywnej aktywności fizycznej oraz chorobie. Podstawowe przeciwwskazania do analizy składu ciała to wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. Badanie wykonuje się na boso.
Najważniejsze współczynniki, które uwidacznia analiza składu ciała to % zawartość tkanki tłuszczowej i % zawartość wody w organizmie.

Barbara Dąbrowska-Górska
Dzień dobry,
Analiza składu ciała polega na określeniu zawartości (procentowo lub w kilogramach ) tłuszczu, wody oraz mięśni w organizmie. Metodą pomiaru jest bioimpedancja elektryczna, gdzie wykorzystuje się właściwości bioelektryczne tkanek i przepuszcza przez nie prąd o niskim natężeniu, co jest dla naszego ciała całkowicie bezpieczne.