Alekstymia

6 odpowiedzi
Czy może być tak, że nie potrafię nazwać swoich emocji i nie użyć odpowiedniego języka w stosunku do nich, ale jeśli chodzi o kogoś innego to potrafię nazwać emocje innych osób? Czy to jest w ogóle możliwe?
Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi
Może...O ile trafne nazywanie emocji u innych jest potwierdzone przez nich.... jest to brak kontaktu z własnymi emocjami. Mogę przytoczyc doświadczenie własne: kiedyś smutek nazywałam złoscią. Przyczyny mogą byc bardzo złożone. Pozdrawiam :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Aleksytymia cechuje się przede wszystkim niezdolnością do rozróżnienia oraz nazwania uczuć słowami, co często zaburza kontrolę i regulację emocjonalną i powoduje u osób aleksytymicznych odcinanie się od doświadczanych uczuć i uniemożliwia ich świadome przeżywanie.
Osoby aleksytymiczne często mają też problemy z rozpoznawaniem uczuć u innych ludzi jednak nie jest to warunek konieczny do rozpoznania.
Tak więc jest możliwe występowanie trudności w rozpoznawaniu i nazywaniu własnych emocji przy jednoczesnej umiejętności rozpoznawania ich u innych osób.
Pozdrawiam
Ewa Warlewska
Tak. Jest to możliwe. Jeśli taki stan bardzo przeszkadza to można go poddać psychoterapii. Pozdrawiam
Oczywiście, powiedziałabym nawet, że to pewna norma, bowiem ludzie doświadczający aleksytymii, to najczęściej "nadwrażliwcy", z traumą wczesnodziecięcą w wywiadzie. Tu wpływ mają głównie czynniki biologiczne, temperamentalne i rodzinne/ środowiskowe doświadczenia. Słowem: aleksytymik często jest nawet nadempatyczny w stosunku do innych, ze sobą / swoimi emocjami/ potrzebami mając niewielki / żaden kontakt. Polecam wnikliwą diagnozę psychologiczną, ukierunkowującą na ewentualne przepracowanie przekonań kluczowych i mechanizmów oraz głębokich ran emocjonalnych. Powodzenia:)
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jest to możliwe, jeśli jest to dla Pani kłopot i chciałaby pani by to się zmieniło warto poszukać pomocy terapeutycznej.
WItam, zamiast odpowiadać Panu na to pytanie odsyłam Pana do linka:
portal.abczdrowie.pl/aleksytymia
gdzie znajdzie Pan odpowiedzi na Pana wątpliwości.
Radziłbym jednak pilnie skonsultować się z dobrym psychoterapeutą.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.