14 miesieczne dziecko nie reaguje na swoje imie

5 odpowiedzi
Witam. Moja córeczka ma 14 miesiecy. Martwi mnie to ze nie reaguje na swoje imię. Nie wykonuje poleceń. Ogólnie ma problem z obniżonym napięciem miesbiowym jesteśmy na etapie rehabilitacji i SA postępy. Mala nie gestykuluje. Pokazuje gdzie jest oko. Patrzy się jak jej gdzies cos pokaże.jest radosna. Bawi się sama jak i ze mną. Umie klikac językiem bawić się w indianina i akuku. Uwielbia się przytulac. Slucha mnie jak jej cos tlumacze.plac że jak wychodze z domu. I cieszy się jak wracam. Lubi bawić się z innymi dziećmi. Byliśmy u logopedy, powiedziala ze jest ok. Ale ja mam jednak inne przeczucie.
Witam, domyślam się, że podejrzewa Pani u swojego dziecka autyzm, ale nie zawsze tak faktycznie jest.W tym wieku KAZDE dziecko przejawia symptomy autyzmu i jest to norma
rozwojowa. Większość dzieci (jeszcze przez kilka lat) jak jest nad
czyms skupiona, to reszta swiata przestaje istniec i autentycznie
nie słyszą niczego. Stwierdzenie autyzmu w tym wieku jest mozliwe u dzieci majacych
naprawde ewidentne objawy i zaburzony rozwój. Wszelkie inne diagnozy
w tym wieku uważam za postawione zdecydowanie na wyrost czesto
zupelnie zdrowym dzieciom, ktore rozwijaja sie nieco w innym tempie
niż rówieśnicy. Proszę dziecko obserwować, ale też cieszyć się każdą chwilą rozwoju swojego malucha. Pozdrawiam :)

Szanowna Pani,

Trudno diagnozować na odległość, zwłaszcza tak małe dziecko. Jeśli podejrzewa Pani opóźnienia rozwojowe o podłożu neurologicznym to jedną ze ścieżek postępowania może być dalsza diagnostyka w poradni psychologicznej, po uprzednim uzyskaniu skierowania od pediatry. Prawdę mówiąc psycholodzy nie praktykują diagnozowania upośledzeń u tak małych dzieci. Wiele opóźnień "nadganianych" jest spontanicznie w toku dalszego rozwoju.
Pani opis nie sanuwa również podejrzeń zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale jeśli chciałaby się Pani upewnić to można pójść z dzieckiem do jednego z osrodków prowadzących taką diagnistykę w Pani mieście. Doświadczony psycholog rozwojowy z pewnością rozwieje Pani wątpliwości.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego dla Pani i córeczki.
Dzień dobry! Widzę, że martwi się Pani o córeczkę i szybko podjęła Pani oddziaływania rehabiltacyjne. Konsultacja z logopedą to ważny krok, proponuje jeszcze skonsultować się z psychologiem dziecięcym, by miała Pani pełny obraz funkcjonowania dziecka. Pozdrawiam ciepło!
Witam, niestety nie znam się na dzieciach, ale jeżeli jest Pani z Warszawy, to może spróbować na Koszykowej? Nie znam niestety dokładnego adresu, chodzi o przychodnię dla Dzieci.
Dzień dobry, problem o którym Pani pisze nie mieści się w obszarze moich kompetencji. Zajmuje się psychoterapią...